2024. április 25. Csütörtök, Márk.
 
Rekordot döntött tavaly az OrszággyûlésForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-01-08 09:34:10
Címkék: Bihari hírek
254 törvényt hozott tavaly a parlament, többet, mint a rendszerváltás óta bármelyik évben. Az Országgyûlés hétszer módosította a költségvetést, kétszer az alkotmányt, és mindössze két ellenzéki törvényjavaslatot fogadott el.

A 2010-es kormányváltás óta nagyjából 840 törvényt alkotott a Ház. Az Országgyûlés már 2011-ben is rekordot döntött 215 új törvénnyel, 2012-ben ennél is tízzel többet szavazott meg, tavaly pedig a 85 ülésnapon 254-et, vagyis ülésnaponként hármat. Az elõzõ évben elfogadott törvények csaknem háromnegyedét, 186-ot a kormány kezdeményezte. A miniszterek közül a közigazgatási és igazságügyi tárcát vezetõ Navracsics Tibor nyújtotta be a legtöbb törvényjavaslatot, 41-et. Õ terjesztette elõ a többi között az ötödik alkotmánymódosítást, az új polgári törvénykönyvet, a bírák, az ügyészek és a közjegyzõk nyugdíjkorhatárának fokozatos csökkentésérõl szóló jogszabályt, az önkényuralmi jelképek használatának újraszabályozását és a Nemzeti Emlékezet Bizottságának megalapítását.

A Nemzetgazdasági Minisztérium 37 törvény elõterjesztõje volt: indítványára hagyta jóvá a Ház a jegybank és a pénzügyi szervezetek felügyeletének összevonását, több költségvetés-módosítást, az új hitelintézeti törvényt, valamint a családi adókedvezmény kiterjesztését, és tette járulékkötelessé a kamatjövedelmeket. Balog Zoltán emberierõforrás- és Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter 29-29 törvényt jegyez. Elõbbi nevéhez fûzõdik a tankönyvellátás állami feladattá alakítása, a gyed extra bevezetése, a pedagógus-életpálya kiterjesztése és a hallgatói szerzõdések új szabályozása. Utóbbi egyebek mellett az elektronikus útdíj bevezetését, az energiahivatal átalakítását és két költségvetés-módosítást kezdeményezett, továbbá õ jegyezte a takarékszövetkezeti integrációval összefüggõ jogszabályokat is.

Pintér Sándor belügyminiszter 23 törvény megalkotását indítványozta - köztük a szociális temetés bevezetését, amit a tavalyi utolsó ülésnapon végül 2015-re halasztották -, az agrártárcát vezetõ Fazekas Sándor pedig 14 javaslattal élt, õ terjesztette elõ az új földtörvényt is. Martonyi János külügy- 11, Hende Csaba honvédelmi miniszter két törvény megalkotását kezdeményezte 2013-ban. Kormánypárti képviselõk javaslatára 64 törvényt fogadott el tavaly az Országgyûlés, ebbõl húszat õsszel. Az alaptörvény március 11-én megszavazott negyedik módosítását csaknem az összes fideszes és KDNP-s képviselõ aláírta, így mindegyikük neve mellett szerepel elfogadott javaslat.

Az egyik legaktívabb fideszes politikus Vas Imre volt, aki tizenegy különféle tárgyú elõterjesztéshez adta a nevét, legutóbb például ahhoz, amellyel állami vagyonkezelésbe kerültek a városligeti ingatlanok. A sorban utána kilenc elfogadott javaslattal Németh Szilárd következik, aki a Fidesz szakpolitikusaként a rezsicsökkentéseket kezdeményezte a parlamentben. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetõje - a negyedik alkotmánymódosítással együtt - hét indítványt nyújtott be a parlamentnek, õ javasolta az árfolyamgát kiterjesztését, a bajai videoügyet követõ büntetõtörvénykönyv-módosítást és a havi két ingyenes készpénzfelvételt. Hat-hat javaslat fûzõdik Gulyás Gergely, Cser-Palkovics András, L. Simon László és Dióssi Csaba fideszes képviselõk nevéhez.

Az Országgyûlés két ellenzéki törvényjavaslatot fogadott el, mindkettõt LMP-s kezdeményezésre. Az utolsó ülésnapon Mile Lajos indítványára szabálysértéssé minõsítették azt, ha valaki nem tesz eleget megjelenési kötelezettségének a parlament nemzetbiztonsági bizottsága elõtt. Míg a tavaszi ülésszakban az LMP - akkor független - képviselõi, Ertsey Katalin és Osztolykán Ágnes érte el, hogy családi napköziben is lehessen teljesíteni a hároméves kortól kötelezõ óvodáztatást.

Áder János köztársasági elnök kilenc törvényjavaslatot küldött vissza az Országgyûlésnek, hetet újra elfogadtak, a zsebszerzõdések elleni fellépésrõl szóló fideszes javaslatról viszont még nem döntöttek újra, noha hetekig szerepelt az elõzetesen kiadott napirendi javaslatban. Az államfõ a téli szünetben küldte vissza a Magyar Mûvészeti Akadémiáról szóló törvény módosítását, kifogásolva, hogy az újonnan létrehozott Nemzet Mûvésze díjat büntetett elõéletû alkotók is megkaphatnák, errõl így még nem tárgyalhatott újra a parlament.

Õsszel 117 törvényt fogadott el az Országgyûlés, ez hússzal kevesebb, mint amennyit a tavaszi és a nyári ülésszakon. Ezek négyötödét, 94-et a kormány nyújtotta be. Az õszi ülésszakon Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter volt a legaktívabb törvénykezdeményezõ 23 elfogadott javaslattal, megelõzve Navracsics Tibort és Balog Zoltán, akik 21, illetve 19 jogszabály elõterjesztõi voltak. A belügyi tárca 10, a fejlesztési 9, a Külügyminisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium 6-6 törvény gazdája volt, a honvédelmi tárca viszont egyé sem. Két jogszabályt - a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság jövõ évi büdzséjérõl és a tavalyi költségvetésének végrehajtásáról - a költségvetési bizottság indítványára alkotott meg a Ház.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!