2024. március 29. Péntek, Auguszta.
 
Sokoldalú gyógyír a banánForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-02-26 08:51:55
Vannak szerzõk, akik szerint nem is az alma, hanem a banán volt az Édenkert gyümölcse. Igaz viszont, hogy az utóbbiból fogy a legtöbb a világon. Miért?

A vad banán a mai termesztett banánfajok õse, õshazája Délkelet-Ázsia, de a görögök i. e. 333-ban már ismerték. Plinius elbeszélése szerint Nagy Sándor katonái is megkóstolták indiai hadjáratukon. Észak-Egyiptomba és a Közel-Keletre elõször arab kereskedõk vitték a 7. században. A portugálok a 15. század elején banánsarjakat telepítettek Nyugat-Afrikából a Kanári-szigetekre. Egy spanyol dominikánus szerzetes, Thomas de Berlengas, Panama késõbbi püspöke vitte magával a banánt 1516-ban Santo Domingóba; innen terjedt el az amerikai kontinensen, mint az Amerikába hurcolt rabszolgák egyik fõ tápláléka.

A banánt leginkább ízéért, állagáért fogyasztjuk, valamint azért, mert telítettségérzést ad, legtöbben azonban egyértelmûen alacsony ára miatt kedvelik ezt a gyümölcsöt. Azt azonban kevesen tudják, hogy a többi gyümölcshöz hasonlóan a banán is rendkívül tápláló és egészséges, és óriási elõnye, hogy egész évben hozzájuthatunk.

A banán az egyik legtöbbet termesztett és fogyasztott növény, népszerûségét jól mutatja, hogy az amerikaiak több banánt esznek, mint narancsot és almát együttvéve. A kellemes ízen és a praktikusságon kívül a banánnak számos kedvezõ egészségügyi hatása is van, emellett nagyon tápláló és rengeteg vitamin található benne. Egy közepes banánban (mely nagyjából 125 grammos) 110 kalória és 30 gramm szénhidrát van, emellett jó forrása a B- és C-vitaminnak, a káliumnak, a magnéziumnak és az élelmi rostoknak is.

A banán fogyasztása (káliumtartalma révén) hozzájárul az egészséges vérnyomás fenntartásához. Egy banán a napi káliumszükséglet mintegy egytizedét fedezi - és ez bizony fontos lehet, mert, mint egy amerikai kutatásból kiderült, az emberek mindössze két százaléka viszi be a szervezetébe az ajánlott napi káliummennyiséget. Szintén szívvédõ hatása van a banánban található vitaminoknak és rostnak is. Egy brit kutatás eredményei szerint azoknál a gyerekeknél, akik naponta egy banánt megettek, ritkábban alakult ki asztma (pontosan 34 százalékkal alacsonyabb esélyük volt arra, hogy a súlyos krónikus betegség kialakuljon náluk).

Kevésbé ismert tény, hogy a banán hatékony lehet a rák elleni küzdelemben is. Az életük elsõ két évében sok banánt (valamint narancsot és gyümölcslevet) fogyasztó gyerekeknél ritkább a gyermekkori leukémia. A banánban lévõ vitaminok és rostok pedig a bélrendszeri daganatok alacsonyabb rizikójával járnak együtt.

A banánt hagyományosan gyomorkímélõ ételnek tartják, mert viszonylag könnyû megemészteni. Gyakran javasolják hasmenés esetén, egyrészt mert segít "visszatölteni" a szervezetbõl kiürült vitaminokat, másrészt energiával látja el a szervezetet. Mivel nem savasít, gyomorfekélyben szenvedõknek is ajánlott; a hagyományos, tejjel készült egyszerû banánturmix pedig hatékony enyhülést nyújt a túlzott savtermelés kellemetlen hatásai ellen. Ennek oka a banán összetételében keresendõ, ugyanis olyan hatóanyagok találhatóak benne, melyek aktiválják a gyomor védõ bevonatát termelõ sejteket.


A banán elõnyei röviden

Az alábbiakban a banán egészségügyi elõnyeit soroljuk fel:

1. Mivel igen kalóriadús, a nap bármely szakában fogyasztva energiával tölt el minket.

2. A banán a legmegfelelõbb gyümölcs, ha egyszerû, de tápláló élelemre van szükség bizonyos helyzetekben, például extrém súlyvesztés vagy magas láz esetén.

3. A banán káliumban és magnéziumban gazdag, ami jótékony hatással van a vérnyomásunkra és a szívünkre.

4. Káliumtartalma a csontjainkat is védi. Cikkünk a hirdetés után folytatódik

5. A banán segít ellensúlyozni a vizeletürítéssel járó kálciumveszteséget, ami akkor fordul elõ, ha a vizelet kálium-ion szintje megnõ.

6. A banánnak antacid-hatása van, ezáltal megvéd a gyomorfekélytõl.

7. A banán stimulálja a sejtburjánzást, ezáltal megvastagítja a gyomor nyálkahártyáját és megvéd a gyomorsavtól.

8. Hasmenés következtében a szervezet könnyen dehidratálódik. A banán segít visszaállítani az így elvesztett káliumot.

9. A banán gazdag a pektin nevû, vízben oldódó rostban is, ezáltal jótékony hatással van az emésztésünkre és könnyít a székrekedésen.

10. A gyümölcs fruktooligoszacharidot is tartalmaz, amely probiotikumként a jótékony baktériumokat szaporítja, a káros baktériumoktól pedig megvéd.

11. A fruktooligoszacharidok egy emésztõenzim termelését is segítik, így javítják a tápanyagfelszívódást.

12. A banánban rövid láncú zsíros savak is vannak, amik tovább javítják a tápanyagfelszívódást.

13. A banán kiváló karotionid-forrás, ami egy antioxidáns, mely védelmet nyújt a krónikus fertõzésekkel szemben.

14. A banánnak nyugtató hatása is van. Triptofán nevû összetevõjének köszönhetõen javítja a kedélyünket.

15. Végül a banán a legideálisabb harapnivaló egy fárasztó nap után. Cukortartalma hamar normalizálja a vércukorszintünket és energiával tölt el. A banánt fogyaszthatjuk magában, salátaként, egészséges italként vagy fõzelék összetevõjeként, minden korosztály számára ideális táplálék.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!