2024. április 23. Kedd, Béla.
 
Soltész Miklós: a hit és a civilek is segítenek a gyógyulásbanForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-07-31 10:01:16
A mindennapi gyógyszeres kezelés mellett fontos a lelki oldal is, ami évtizedekig háttérbe szorult Magyarországon, de egyre többen észreveszik, hogy akár a hit, a vallásosság, akár a civil szervezetek ereje mennyire sokat segíthet a gyógyulásban - mondta az Emberi Erõforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelõs államtitkára Zalaszabarban.

Soltész Miklós a daganatos betegségbõl gyógyuló gyermekek táboroztatását segítõ civil szervezetek támogatásáról és értékteremtõ munkájáról adott tájékoztatást a Gyógyuló Holnapocska tábor nyílt napján. Arról is beszélt, hogy az állam által a minisztérium keretein belül mûködtetett Nemzeti Együttmûködési Alap az idén 365 millió forint támogatást nyújtott 525 pályázónak hasonló táborok szervezésére.

Az államtitkár közölte: ezzel szemben a jogosan nagy vihart kavart Norvég Alap az idén 136 pályázót támogat 1,3 milliárd forint értékben, vagyis negyedannyi helyre négyszeres összeget juttatott. Hozzátette, katasztrofális és rossz ez a rendszer, amelyben - a magyar állam támogatásaival összehasonlítva - a Norvég Alapon keresztül sokszor teljesen feleslegesen, külföldi civil szervezetek befolyása alatt álló szervezeteket támogatnak. Példaként említette, hogy egy leszbikus szervezetet 20 millió forinttal támogatott az alap.

Nem véletlen, hogy a magyar kormány felvette ezzel szemben a küzdelmet - mondta, hozzátéve: a 2014-20-as tervezési idõszakban biztos, hogy teljesen másképp fogunk ehhez hozzáállni. Nem lesznek ilyen kirívó aránytalanságok, nem olyan civil szervezeteket fogunk támogatni, amelyek az értéktelenséget, felesleges dolgokat közvetítik - fogalmazott.

Kérdésre válaszolva Soltész Miklós kifejtette: jelenleg csaknem 60 ezer civil szervezõdés mûködik Magyarországon, ezek együttesen mintegy 40 milliárd forint támogatáshoz jutnak különbözõ forrásokból. Hangsúlyozta, hogy a jövõben nagyobb hangsúlyt kell kapniuk a családokkal foglalkozó, illetve a gyógyító tevékenységeket segítõ civil szervezetek támogatásának.

Kitért arra is, hogy az európai uniós pénzeket nem ajándékként kapjuk, ez jár, mint a többi tagállamnak is. Közölte, beleszólásunk kell, hogy legyen abba, hogy azok a civileknek szánt pénzek, amelyeket az EU-ból, a norvég vagy a svájci alapból kapunk, tényleg jó helyre menjenek, jól hasznosuljanak.

Szabadics Zoltán, a Holnapocska Tábor alapítója a tájékoztatón arról számolt be, hogy harmadik éve nyaraltatnak a budapesti gyermekklinika közremûködésével daganatos betegségbõl gyógyuló gyerekeket. Ezúttal 25 iskolás korú fiút és lányt látnak vendégül egy hétig, s most elõször olyan gyerekek is vannak köztük, akik elhozhatták a testvérüket is.

Hozzátette, hogy a gyerekek éveken át tartó gyógykezelése után ezek az élmények is hozzásegítik õket ahhoz, hogy visszatérhessenek abba a környezetbe, amelybõl a betegség kiszakította õket. Úgy fogalmazott: a társadalmi felelõsség alapján mindenkinek lehetõsége van arra, hogy önkéntesként, akár egy tálca süteménnyel vagy bármilyen más segítõ tevékenységgel hozzájáruljon ahhoz, hogy ezek a gyerekek minél hamarabb egészséges tagjai legyenek a társadalomnak.

Garami Miklós, a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekklinikájának fõorvosa is megerõsítette: csak a gyógyszeres kezelés nem elég a gyógyuláshoz. Ahhoz, hogy teljes értékû gyereket adjunk vissza - márpedig tíz gyerekbõl nyolcat meg lehet gyógyítani -, már a betegség diagnózisával együtt meg kell kezdeni a testi, lelki, szellemi rehabilitációt, amelynek kiváló helyszíne a zalaszabari tábor - tette hozzá.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!