2024. április 19. Péntek, Emma.
 
A hideg orrot szereti a náthavírusForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2015-02-05 09:42:17
A közönséges náthavírus szaporodása szempontjából az orrban uralkodó hûvösebb hõmérsékleti viszonyok kedvezõbbek, mint a test belsõ hõmérséklete – állapította meg a Yale Egyetem új tanulmánya. Ez megerõsítheti azt a népszerû, ám sokszor vitatott nézetet, hogy a hidegben könnyebben elkaphatjuk a sûrû tüsszögéssel járó betegséget.

Nem számít újdonságnak, hogy a meghûlést leggyakrabban okozó rhinovírus eredményesebben szaporodik a hûsebb orrüregben, mint a melegebb tüdõkben. „A korábbi kutatás azonban arra fókuszált, hogy a testhõmérséklet hogyan befolyásolja a vírus terjedését, az immunmûködést ugyanakkor figyelmen kívül hagyta” – mondta Akiko Iwasaki, a Yale Egyetem immunbiológusa az intézet sajtóközleményében.
Egér sejteket vizsgáltak

A tanulmányban a kutatók az egerek légútjait borító nyálkahártya sejtjeit vizsgálták. A sejteket rhinovírussal fertõzték, majd azt figyelték, hogy miként alakul az immunválasz 37 Celsius fokos és alacsonyabb, 33 Celsius fokos hõmérsékleten. „Azt találtuk, hogy a természetes immunválasz károsodott alacsonyabb hõmérsékleten” – mondta Iwasaki.

Arról is meggyõzõ bizonyítékot szereztek, hogy a változó hõmérséklet sokkal nagyobb mértékben befolyásolja az immunválaszt, mint maga a kórokozó. A vírus szaporodását genetikailag hibás egerek sejtjeiben is vizsgálták. Kiderült, hogy az immunkárosodással küzdõ sejtekben a vírus magasabb hõmérsékleti viszonyok között is szaporodóképes volt. „Ez azt bizonyította, hogy önmagában nem a vírus, hanem a gazdaszervezet immunválasza volt a döntõ” – magyarázta Iwasaki.
Tartsuk melegen az orrunk

Habár a tanulmányban kizárólag egérsejteket vizsgáltak, az eredmények számunkra is hasznosak lehetnek. Nagyjából az emberek húsz százalékának orrában ugyanis évszaktól függetlenül bármikor jelen lehet a kórokozó. „Általánosságban elmondható, hogy ha alacsonyabb a hõmérséklet, akkor a természetes immunválasz is kisebb” – jegyezte meg Iwasaki. Jól járunk tehát, ha hallgatunk a régi öregek tanácsira, és melegen öltözködünk, valamint az orrunkat is elfedjük hideg idõben.

A Yale szakemberei abban reménykednek, hogy az eredményeket a gyermekkori asztma kezelésében is hasznosítani lehet. Amíg az egészséges ember számára a nátha kellemetlen, ám könnyen múló problémát jelent, addig egy asztmásnál súlyos légzési elégtelenséget okozhat. Az elkövetkezendõ kutatásokban így azt fogják vizsgálni, hogy a náthavírus okozta asztma milyen immunválaszt fog elõidézni. A tanulmányt az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, PNAS-ban jelentették meg.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!