2024. április 19. Péntek, Emma.
 
OGY - Kulturális bizottság - Számvevõszéki tájékoztató a színházakrólForrás: haon.hu
Utolsó módosítás: 2015-02-28 09:07:04
Az Országgyûlés kulturális bizottságának adott tájékoztatást csütörtökön az Állami Számvevõszék (ÁSZ) 17 gazdasági formában mûködõ színházi társaság ellenõrzésérõl. A beszámoló szerint általánosak voltak a szabályozási hiányosságok, ezért a színházaknak intézkedési tervet kellett készíteniük, amelyeket az ÁSZ elfogadott.

Makkai Mária, az ÁSZ felügyeleti vezetõje elmondta: 2013-ban 17 többségi önkormányzati tulajdonban lévõ gazdasági társaságként mûködõ színház ellenõrzését kezdték meg, a vizsgálat a 2008 és 2012 közötti idõszakra terjedt ki.

Elmondta: az ÁSZ 13 fõvárosi - ezen belül 12 a fõvárosi önkormányzat, egy a VIII. kerületi önkormányzat tulajdonában lévõ - és 4 vidéki színházat vizsgált.

Emlékeztetett arra, hogy a 2011 július 1-jétõl hatályos törvény tette lehetõvé, hogy az önkormányzatok többségi tulajdonában lévõ gazdasági társaságok bármelyikét ellenõrizzék, ez az ÁSZ életében újdonság.

Arról beszélt, hogy a színházak bevételeinek döntõ többsége közpénzbõl származik, az ezzel való gazdálkodásnak mindenütt felelõsen kell megtörténnie, ezért az elsõ számú vezetõ a felelõs.

Az ellenõrzések azt értékelték, hogy a tulajdonos önkormányzatok, valamint a színházak betartották-e a közszolgáltatási szerzõdésben vállalt feladatokat és a színházak a vagyonnal való gazdálkodásra vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket.

Makkai Mária szólt arról, hogy valamennyi önkormányzat esetében megtörtént a mûvészeti tevékenység támogatása. A tulajdonos önkormányzatok minden színházi társaság esetében biztosították a közfeladat-ellátást, a szükséges ingatlan és ingó vagyont a színházak rendelkezésére bocsátották.

Beszámolt arról, hogy a színházak esetében általánosak voltak a szabályozási hiányosságok, de az is elõfordult, hogy nem a szabályzatoknak megfelelõen jártak el. Számviteli és leltározási szabálytalanságokat tártak fel, több esetben nem volt megfelelõ az önköltség-számítás szabályozása és annak alkalmazása, így például nem lehetett tudni, hogy mennyibe kerül egy-egy színházi - emelte ki.

A színházak vezetõi számára az ÁSZ az egyes jelentésekben javaslatokat fogalmazott meg, ezek alapján a színházaknak intézkedési tervet kellett készíteniük, amelyet mind a 17 társaság elkészített, ezeket a ÁSZ elfogadta, végrehajtásukat pedig utóellenõrzések keretében értékelheti.

Az ÁSZ 2014. január 30-án hat fõvárosi színház - a Budapest Bábszínház, a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház, a Katona József Színház, az Örkény István Színház, a Radnóti Miklós Színház és az Új Színház - ellenõrzését zárta le. Februárban, márciusban és áprilisban további hét budapesti színházi társaság, a Fõvárosi Önkormányzat tulajdonában lévõ Madách Színház, Thália Színház, Trafó Kortárs Mûvészetek Háza, Vígszínház, József Attila Színház, Centrál Színház, valamint a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévõ Bárka Színház, emellett a kaposvári Csiky Gergely Színház, a Miskolci Operafesztivál, az esztergomi Várszínház és a szombathelyi Weöres Sándor Színház ellenõrzése zárult le. A jelentések és azok összefoglalói megtalálhatók az ÁSZ honlapján.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!