2024. április 19. Péntek, Emma.
 
Buda-Cash - MNB: a kártalanítást kérelmezni kell, és kizárólag forintban történik majdForrás: haon.hu
Utolsó módosítás: 2015-02-28 11:09:53
A Befektetõ-védelmi Alap (Beva) automatikusan nem intézkedik a kártalanításról: a Buda-Cash befektetõinek egy erre szolgáló formanyomtatványon kell majd benyújtaniuk kártalanítási kérelmüket az alaphoz, a kifizetések pedig kizárólag forintban történnek - olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétett tájékoztató anyagban.

Az MNB azt is kiemeli, hogy a Beva a kártalanítási eljárást akkor indítja meg, ha megindul a Buda-Cash Brókerház felszámolása. A Beva ekkor a kártalanítási eljárás összes részletérõl közleményt tesz közzé a saját honlapján (www.bva.hu) és a sajtóban.

A jegybank rögzíti: lesz elég pénz a kifizetésekre: a Beva rendelkezésre álló vagyona jelenleg 12 milliárd forint, de ha ez nem nyújt elég fedezetet, az alap rendkívüli befizetés elrendelésével, illetve hitelfelvétellel fog gondoskodni a hiányzó kártalanítási fedezet biztosításáról.

A kérelmeket ingyenesen letölthetõ formanyomtatványon kell majd benyújtani a Bevához, és csatolni kell hozzá a követelés alapjául szolgáló szerzõdést. A benyújtás módját a közlemény fogja meghatározni.

Az MNB kiemeli, hogy a kártalanítás egymillió forintig száz százalék, az efölötti részre 90 százalék, de nem haladhatja meg a 20 000 eurónak megfelelõ forintösszeget (mintegy 6 millió forint). A kártalanítási összeghatár a felszámolás kezdõ napján érvényes, MNB által közzétett hivatalos árfolyamon forintra számítják ki.

A kártalanítás kizárólag forintban történik, tehát a devizában fennálló követelést a felszámolás kezdõ napján érvényes, MNB által közzétett hivatalos árfolyamon forintra számítják át. A kártalanításnál a jogi és természetes személyekre vonatkozó szabályok megegyeznek, ugyanakkor a tõkepiaci törvény kizárja a biztosítás alól többek között a Buda-Cash Brókerház Zrt. közvetlen és közvetett tulajdonosait és hozzátartozóit, valamint a helyi önkormányzatokat és a költségvetési szerveket.

A jegybanki tájékoztató szerint a kártalanítás a devizakereskedelmi ügyletekre is kiterjed.

A Buda-Cash Brókerház Zrt. ügyfélfogadása szünetel, nem fogad transzferre, utalásra és kötési ügyletekre vonatkozó megbízást sem.

Csütörtöktõl az MNB az ideiglenes intézkedés idõtartama alatt kifizethetõ betétek és források összegét 60 000 forintban maximalizálta. Ezzel kapcsolatban a jegybank kifejti: ha az ügyfélnek magánszemélyként lakossági számláján felül, mint egyéni vállalkozó, külön pénzforgalmi számlája is van, akkor a korlát külön-külön vonatkozik rá, mint egyéni vállalkozóra és mint magánszemélyre. Ha pedig a lakossági bankszámla felett 2 tulajdonos (ügyfél) rendelkezik, akkor a limit az alapösszeg duplája, vagyis 120 000 forint.

A DRB bankcsoportnál lévõ hiteleket az ügyfeleknek "lehet és kell is" fizetniük, az adósok kötelezettségeit az MNB rendelkezései nem érintik. A DRB bankcsoportnak az intézkedések ellenére is teljesítenie kell az elszámolási törvény szerinti kötelezettségeit - emeli ki a jegybank.

A bankok tevékenységi engedélyének visszavonása esetén a betétesek az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) kártalanítására számíthatnak. Az OBA az MNB engedély-visszavonó határozatát követõ 20 munkanapon belül 100 ezer eurós összeghatárig (mintegy 30 millió forint) kártalanítja a betéteseket. A rendelkezésre álló adatok szerint a betétesek túlnyomó többségét az OBA garantálja.

Az nem fordulhat elõ, hogy az OBA-nak nincs elég pénze a kártalanítás kifizetéséhez: ha a kártalanítási összegeket már nem fedezik a tagok általi befizetések, úgy az OBA-nak törvényi lehetõsége az MNB-tõl majd a pénzpiacon állami garancia mellett hitelt felvenni. Az MNB már tájékoztatta az OBA-t, hogy a hitelfelvétel lehetõségét biztosítja számára, így a betéteseknek történõ jogos kártalanítások minden körülmények között teljesülhetnek majd - olvasható a tájékoztatóban.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!