2024. március 29. Péntek, Auguszta.
 
Ezért ne igyon vizet a csípõs paprikáraForrás: origo.hu
Utolsó módosítás: 2015-12-13 13:08:29
Ha csili marja a szájbelsõnket, automatikusan a víz után nyúlunk, pedig pont ezt nem szabadna. A kémikusok most elmagyarázzák, miért! Azt is megtudhatjuk, hogy a víz helyett mivel csillapíthatjuk fájdalmunkat.

A csípõs paprika legutóbb rákprevenciós tulajdonságai miatt hívta fel magára a figyelmet. A Massey Egyetem tanára, David Popovich laboratóriumi vizsgálatai során bebizonyította, hogy a benne találhatókapszaicin hatására csökken a rákos sejtek burjánzása.Szerinte a kapszaicin úgynevezett apoptózist idéz elõ, ami nem más, mint programozott sejthalál. Ha minden igaz, ennek köszönhetõ a rákos sejtek elpusztulása, és új, egészséges sejtek keletkezése.

Ezek után talán többeknek is eszébe jutott, hogy mostantól kis piros paprikákat áztasson a levesébe. A csípõs érzés azonban sokszor válik nagyon kellemetlenné. Az Amerikai Kémiai Társaság készített egy oktatóvideót arról, hogy mi áll a fájdalmas tünetek hátterében. Megtudjuk végre, hogymiért hatalmas hiba vizet inni a csípõsre,és mit próbáljunk ki helyette.

A csili és a víz nem jó párosítás

Forrás: Cultura Creative/Tiina & Geir

A kapszaicin önmagában nem csíp, az égõ-forró érzés bennünk, a testünkkel való reakciója során jön létre. Amikor a szájba kerül,rögtön otthonra talál a nyelvünkön található TRPV1 receptorokban.Ezek szerepe, hogy felismerjék azokat a dolgokat, amelyek ártalmasak lehetnek a szervezetünkre: például a túl forró vizet, a túl fûszeres ételeket vagy a keserû, mérgezõ anyagokat.

Amikor a receptorok találkoznak a kapszaicinnal, azonnal jelet küldenek az agynak, hogy valami olyan dolog került a szervezetbe, ami ártalmas lehet számára.A csípést az agy fájdalomként értelmezi,és azonnal kiadja a parancsot a testnek, hogy szabaduljon meg a kapszaicintól, amilyen gyorsan csak lehet.

Mi a titka?

Forrás: Biosphoto/© Antoine Boureau

Ez az oka annak, hogy az emberek elkezdenek könnyezni, izzadni, és kényszerét érzik, hogy azonnal kifújják az orrukat, illetve, hogy valami hideget igyanak. Logikus döntésnek tûnik egy pohár víz, pedig a legkevésbé sem az.A megoldás a tejben rejtõzik.

A kapszaicin apoláris molekula, amelyrõl azt kell tudni, hogy csakis más apoláris molekulákban képes oldódni. A víz poláris molekula, ezért a kapszaicinnel való találkozást legegyszerûbben úgy képzelhetjük el, mikor egy pohár vizet próbálunk összekeverni egy pohár olajjal – nem fog sikerülni.A víz csak jobban szétszórja a kapszaicint a szájban,amivel a fájdalom is fokozódik. A tej viszont apoláris, a kapszaicin szép lassan oldódik benne, csökkentve az égõ érzést.

Segít a tej

Forrás: Origo

A tejtermékek ezen kívül egy bizonyos kazein nevû fehérjét is tartalmaznak, amelyek szintén vonzzák a kapszaicin molekulákat. Tehát legyen szó egy pohár tejrõl, vagy egy-két gombóc fagyiról, mindkettõre igaz, hogy rendelkezik azzal a képességgel, hogya kapszaicint kioldja a receptorokból,és enyhítse az egészséges életmód reményében túlzásba vitt csilis ebéd fájdalmait.

Idõvel könnyebb lesz

Forrás: Cultura Creative/Cultura/Emely/Emely

A jó hír viszont az, hogy minél több kapszaicint fogyasztunk, annál toleránsabbak leszünk irányába.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!