2024. április 25. Csütörtök, Márk.
 
Méhgyilkos rovarölõ szereket vetne be MagyarországForrás: index
Utolsó módosítás: 2016-04-19 09:40:31
Címkék: Bihari hírek
Aggódik a hazai méhekért a Greenpeace, és az Index által megkeresett méhész források, mert a kormány olyan rovarölõ szerek eseti alkalmazására kért engedélyt az Európai Uniótól, amelyek jelenleg korlátozva vannak uniós szinten veszélyességük miatt.

A szóban forgó szerek úgynevezett neonikotinoidok, amelyek nagyon hatékony rovarölõk, de éppen ezért erõs a gyanú, hogy veszélyt jelentenek a házi és a vadon élõ méhpopulációra egyaránt. Épp ezért az EU 2013-ban korlátozta a használatukat, az intézkedés legalább addig érvényben marad, amíg az uniós élelmiszerbiztonsági hivatal (EFSA) jelentése el nem készül a témában. Ha az eredmények igazolják azt, amit mindenki sejt, végleg betilthatják õket az unióban.

A szervezet jelenleg a 2015 õszéig hozzá beérkezett terepkutatások eredményei értékeli, még nem született végleges szakértõi állásfoglalás a neonikotinoidok hatásairól, de az eddigi eredmények nem túlságosan biztatóak. Úgy tûnik, a most Magyarországon alkalmazni kívánt imidakloprid, tiametoxám és klotianidin pusztítja a méheket, a gyûrûsférgeket és a vízi élõvilágot. A szerek növényekben, állatokban is felhalmozódhatnak, így az õket megevõ élõlényeknek sem tesznek jót.

Ebben a helyzetben a Greenpeace szerint felelõtlenség lenne akár csak eseti jelleggel, 120 napon át használni a szereket. Méhész forrásaink is arról biztosítottak minket, hogy a neonikotinoidok rettenetes hatású mérgek. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) sérelmezi, hogy semmilyen elõzetes tájékoztatást nem kapott az Európai Unió által rovarvonzó gazdasági növények kezelésére felfüggesztett hatóanyagok Magyarországi használatával kapcsolatban.

Tiltakozunk az ellen, hogy az Unió alapos indokok alapján meghozott döntését gyakorlatilag felülbírálva, hazánk használ vélhetõen környezetkárosító anyagokat,

írta a szervezet az Indexnek. Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy az egyesülethez eljuttatott tájékoztatás szerint a veszélyes vegyszerekkel csávázott magokat csak a jelenlegi kukorica- és napraforgókultúrák országos vetésterületének kb. 0,5 százalékán tervezik elvetni. Az OMME szeretné, ha a terület késõbb sem nõne, és azt is tudni akarják, pontosan mely részeket érint a neonikotinoidok használata, hogy megtervezhessék a július eleji vándorlásokat és fokozott méhegészségügyi felügyeletet végezhessenek az érintett méhészetekben.

Az ügyben megkerestük a Földmûvelésügyi Minisztériumot, válaszukat közöljük, amint megérkezik.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!