2024. április 18. Csütörtök, Andrea, Ilma.
 
Aki segít az offshore adóoptimalizálásban, az is mehetne börtönbeForrás: index
Utolsó módosítás: 2016-05-25 09:49:23
Címkék: Bihari hírek
Az egész világon durva felháborodást okoztak a panama-iratok, nálunk valamiért kisebbet, talán azért mert a Fideszrõl és az MSZP-rõl is rögtön kiderült, hogy érintettek a botrányban.

Vagy azért, mert belefásultunk, nálunk egyre gyakrabban tûnnek fel az állammal gyanúsan üzletelõ, titkos offshore szereplõk. A legdurvább nagyságrendeknél elég a MET-botrányban átjátszott gázmilliárdokra, Rogán ismerõseinek letelepedési kötvényes bizniszére gondolni vagy akár arra, amikor az Matolcsy egy offshore szereplõtõl a meghirdetett árnál drágábban akarta megvenni az Eiffel Palace-t.

"Ne féljünk kimondani, adóparadicsomban két okból tartanak pénzt: hogy láthatatlanná tegyék vagy nem akarnak adózni utána. Fõként azonban egyszerre mindkettõ. Reálgazdasági szempontból egyik sem túl pozitív törekvés" - mondta az adóparadicsomokról Szmicsek Sándor, a Mazars adópartnere.

Még akkor is így van ez, ha egyes ügyvédi irodák és akár bankok is szuperdrágán segítenek elintézni, hogy különbözõ nehéz adókonstrukciókban eljusson végül a pénz a titkos helyre. A panama-iratokkal remélhetõleg ezek a trükkök fognak Szimcsek szerint megszûnni, mivel mindegy, hogy valamit IP-boxnak, treasury vagy financial centernek hívunk, ezek hasonló esetben védhetetlenek egy igazi érv ellen: a tartalom mindig elsõdleges a formával szemben.

Ha a jövedelmet nem a Kajmán-szigeteken termelik és az összeg valódi gazdája is máshol él, akkor egyszerûen nincs olyan helyzet, amely indokolná, hogy ez a pénz az offshore helyszínén adózzon. Ahol egyébként általában nem is adózik semmit.

Szmicsek szerint a botrány hatására soha nem látott összefogás alakult ki a nem együttmûködõ offshore országok ellen. Erre utal a 300 topközgazdász közös levele arról, hogy ezeket kiskapukat közösen be kell zárnunk. Mondjuk Jeffrey Sachs rögtön hozzátette, hogy az USA-ban és Londonban elképesztõen erõs csoportok lobbiznak közben azért, hogy a korábbi kiskapuk fennmaradjanak. Mindenesetre egyértelmûen kimondják, hogy nincs olyan értelmezhetõ gazdasági szempont, ami ezeknek az offshore paradicsomoknak bármiféle pozitív hatását indokolhatnák. 

De még erõsebb lehet az adótanácsadó szerint az OECD BEPS programjának, illetve a Világbank az IMF, az EU és az ENSZ programjainak közös hatása.  A panama iratoktól szintén megtépázott tekintélyû Cameron Egyesült Királysága már beadni látszik pillanatnyilag a derekát. Persze végig nagy kérdés marad, hogy az USA és az EU mennyire akarja végigvinni a folyamatot, és tényleg átalakítani a jelenlegi helyzetet.

Szmicsek szerint valódi megoldás végül egyebek mellett például az lehetne, ha hatósági engedélyezés alá vonnák, netán illegálisnak nyilvánítanák a nem együttmûködõ offshore helyszínekhez kapcsolódó pénzügyi ügyleteket, például, az odairányuló befektetéseket, illetve az átutalások fogadását vagy indítását.

Hasonlóan radikális lépés lehetne, ha büntetõjogi következményeket vonna maga után egy bank, ügyvéd vagy adótanácsadó ilyen ügyekben történõ közremûködése.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!