2024. április 26. Péntek, Ervin.
 
Most robban a pontszámbombaForrás: origo.hu
Utolsó módosítás: 2013-07-24 09:18:30
A kormány hónapokig összevissza beszélt a ponthatárokról, aztán meghátrált, amikor diákok szállták meg a budapesti hidakat és vidéki városok tereit, de azért a keménységét nem adta fel teljesen. Mi lesz a történet csattanója? Szerdán este nyolckor kiderül, amikor kihirdetik a 2013-as felvételi ponthatárokat. Jönnek a horrorponthatárok, vagy még egy kényelmes évet engednek a továbbtanulóknak?

Rendhagyó ponthúzásra készülhet szerdán az a 95 ezer 237 felvételizõ, aki az idén adta be a jelentkezését valamelyik egyetemre vagy fõiskolára. A kormány elvileg minden szakra elõre megállapította a ponthatárokat, ezek azonban csak minimumpontok. A valódi ponthatár attól függ majd, hányan akarnak továbbtanulni az adott szakon, hány pontot szereztek az oda felvételizõk, és mekkora az intézmény befogadóképessége. Vagyis végsõ soron most is szinte mindenki izgulhat amiatt, hogy hol folytathatja a tanulmányait, és hogy kap-e állami támogatást.

A felvételizõk többsége, 84 százaléka elsõ helyen ösztöndíjas képzést jelölt meg, vagyis szinte mindenki azért küzd, hogy államilag finanszírozott helyre jusson be. Ezért érhette sokként tavaly nyáron a felvételizõket az a kormányfõi kijelentés, amely az ösztöndíjas helyek radikális megvágásáról szólt. Orbán Viktor egy kõszegi rendezvényen az önmûködõ felsõoktatási rendszert dicsérte, és kijelentette, hogy "bár az állami ösztöndíjakat nem tudják teljesen kiiktatni, a számukat minimálisra kell csökkenteni".

Orbán Viktor már nyáron közölte zárt ajtók mögött a rektorokkal, hogy azt is tervezi, hogy a 2012-es csökkentés után 2013-ban a jogi és gazdasági területennem biztosít a kormány állami helyeket. A felsõoktatási szereplõk egész õsszel találgatták, mit jelent pontosan ez az önmûködõ rendszer, azt szinte mindenki biztosra vette, hogy a kormány kevesebb pénzt akar költeni az ösztöndíjakra.

Drasztikus keretszámcsökkentés, aztán mégsem

Amirõl egész õsszel csak a rektorok és a hallgatói érdekképviseletek sugdolóztak, december elején vált nyilvánvalóvá. A kormány ekkor fogadta el az államilag finanszírozott felsõoktatási keretszámok drasztikus csökkentését, ami azt jelentette volna, hogy a 2012-es 38 ezer helyett az idén már csak alig több, mint tízezren tanulhattak volna állami támogatással. A többieknek félévente százezres tandíjat kellett volna fizetniük, amelyet a kormány által kidolgozott kedvezményes Diákhitel2-bõl finanszírozhattak volna. A kormány teljesen lenullázta volna a jogi, gazdasági és turisztikai szakokat, és szinte kizárólag csak a mérnök- és természettudományok képzésre adott volna pénzt.

A kormánydöntést rengeteg tiltakozás fogadta, és december közepén diákok ezrei vonultak utcára, mert az intézkedésben valójában a tandíj bevezetését látták. A többször is demonstráló egyetemisták és középiskolások a keretszámcsökkentés visszavonása mellett a hallgatói szerzõdések eltörlését és Hoffmann Rózsa államtitkár távozását követelték. A kormány a tiltakozások miatt végül meghátrált, és lényegében teljesen felülírta eredeti terveit.

Elõre meghúzott ponthatárok, aztán mégsem

Orbán Viktor bejelentette, hogy a kormány eltörli a keretszámok rendszerét, és az új tervek szerint a miniszter elõre meghatározza majd a pontokat az egyes szakokon. Vagyis ha ezt a pontszámot egy diák eléri, államilag finanszírozott formában tanulhat a kívánt szakon. Giró-Szász András kormányszóvivõ azt ígérte, hogy 2013-ban legalább 55 ezer államilag finanszírozott elsõs kezdheti meg a tanulmányait.

Késõbb kiderült, hogy ez a rendszer ebben a formában csak 2014-tõl mûködik majd. Balog Zoltán miniszter az idén valamennyi szak esetében csak a minimum-ponthatárról döntött (ez alapképzésben és osztatlan képzésben valamennyi szak esetében 240 pont, felsõoktatási szakképzésben 200 pont), és az intézmények befogadóképességétõl függ, hogy hány embert tudnak majd felvenni a ponthatár fölött. Vagyis végeredményben mégsem történt változás a ponthúzásnál: most is ugyanúgy izgulhat minden felvételizõ a valódi, végleges ponthatár miatt.

16 szak fizetõs, aztán mégsem

A kormány külön kezelt 16 szakot, ezeken elõször teljesen megszüntette az ösztöndíjas helyeket, majd késõbb - a hallgatókkal való egyeztetés után - mégis megállapított államilag finanszírozott ponthatárokat. A kommunikáció (470 pont), a jogász (465), a turizmus-vendéglátás (465) és például a gazdálkodás és menedzsment (460) szakokra olyan magas, a maximális 500-hoz közeli pontokat határozott meg a kormány, hogy ide az elõzõ évek statisztikái alapján csak néhány tucatnyian tudnak majd bekerülni.

Felvételi pontszámok a 16 slágerszakon:

alkalmazott közgazdaságtan: 465

andragógia: 445

emberi erõforrások: 460

gazdálkodás és menedzsment: 460

gazdaságelemzés: 465

igazságügyi igazgatási: 435

jogász: 465

kereskedelem és marketing: 460

kommunikáció és médiatudomány: 470

közszolgálati: 440

munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási: 425

nemzetközi gazdálkodás: 460

nemzetközi tanulmányok: 465

pénzügy és számvitel: 460

turizmus-vendéglátás: 465

üzleti szakoktató: 440

A felvételin maximálisan 500 pont érhetõ el, 200 pont jár a tanulmányi eredményért, 200 pont az érettségi eredményéért, és 100 többletpontot lehet szerezni nyelvvizsgával, emelt szintû érettségivel és versenyeredményekkel.

Ezek a pontok még változhatnak, mert a végleges pontszám attól is függ, hogy az adott intézményben hányan tudták megugrani a szintet. Elõfordulhat, hogy egyes intézményekben még ennél is magasabb lesz a ponthatár, ha sokan jelentkeztek nagy pontszámmal az ösztöndíjas helyekre. Korában Balog Zoltán azt ígérte, hogy ha egy szakon szinte senki nem tudja megugrani ezt a szintet, akár kevesebb is lehet a ponthatár.

Annyi biztos, hogy a kormány a 16 szakon megállapított ponthatárokkal végül is eléri azt a célját, hogy alig lesz ezeken a szakokon állami ösztöndíjas. A jogi képzésre már tavaly is csak összesen 100, a gazdaságira csupán 250 helyett hirdettek, így a többség már 2012-ben is csak önköltséges formában tanulhatott.

Népszerûek a kormány által fúrt szakok

A miniszterelnök és az idõközben a felsõoktatási ügyektõl elbúcsúzó Hoffmann Rózsa is többször kijelentette, hogy a kormány célja, hogy több mérnök és természettudós legyen, és az intézkedésekkel a jogászok, közgazdászok és kommunikáció szakosok számát szeretnék csökkenteni. Az idei statisztikákból az látszik, hogy a diákok kedvét egyelõre nem sikerült elvenni a gazdasági és a turisztikai szakoktól.

Összes jelentkezõ Elsõ helyen jelölte meg
gazdálkodási és menedzsment 7432 3400
gépészmérnök 5748 3072
turizmus-vendéglátás 5389 2761
kereskedelem és marketing 4943 1871
mérnökinformatikus 4731 2571

A legnépszerûbb szakok az alapképzésben

Bár a kommunikációra és a jogi képzésre jelentkezõk száma visszaesett (ezek az idén nincsenek a húsz legnépszerûbb szak között), a Felvi.hu adatai szerint a legtöbben a gazdálkodás és menedzsmentet, illetve a gépészmérnöki képzést és a turizmus-vendéglátást írták be elsõ helyre.

Összes jelentkezõ Elsõ helyen jelölte meg
Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kar 5129 3187
ELTE Bölcsészettudományi Kar 4946 2533
ELTE Pszichológiai és Pedagógiai Kar 4466 2158
BGF Pénzügyi és Számviteli Kar 3927 1648
Széchenyi István Egyetem Mûszaki Tudományi Kar 3856 2123

A legnépszerûbb karok (Forrás: Felvi.hu)

A legnépszerûbb kar is gazdasági: a Corvinus Gazdálkodástudományi Kara vonzotta a legtöbb jelentkezõt (5129), és elsõ helyen is ezt az intézményt jelölték meg a legtöbben. A második legnépszerûbb hely az ELTE bölcsészkara (4946 jelentkezõ), amelyet az ELTE pszichológia kara követ (4466).

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!