2024. április 20. Szombat, Tivadar.
 
Fõ a biztonság: engedjük be a kéményseprõket!Forrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2013-10-15 20:28:31
Bár az idén eddig ellenõrzött budapesti lakások 10%-ába nem tudtak bejutni a kéményseprõk, a zárt lakások száma így is jóval alacsonyabb, mint az elmúlt években.

Korábban minden ötödik lakás kéményeit nem tudták megvizsgálni. A katasztrófavédõk és a kéményseprõk ismételten felhívták a lakosság figyelmét, hogy az éves kéményellenõrzés elengedhetetlen a mérgezések kockázatának minimalizálásához.

A kötelezõ kéményellenõrzéseket a jogszabályokba foglaltak szerint elõre ütemezett módon, sormunka jelleggel végzi a közszolgáltató. 2013. január és szeptember között 53.000 lakásba nem engedték be a kéményseprõket az ellenõrzés idején. Mindez azt jelenti, hogy a vizsgálatokat a lakások 10%-ában nem tudta elvégezni a közszolgáltató a két meghirdetett alkalommal, illetve azt 30 napon belül pótlólag sem vette igénybe az ingatlan tulajdonosa vagy használója. Ezen ingatlanokat a kéményseprõknek át kell jelenteniük a hatóságnak, azaz az illetékes katasztrófavédelmi igazgatóságnak.

Az év elsõ kilenc hónapjában ellenõrzött közel 600.000 fõvárosi címen végeztek ellenõrzést a kéményseprõk. Az ellenõrzések során 1.900 címen találtak életveszélyes kéményt. Ezen, az égéstermék tartós visszaáramlását mutató, vagy tömörtelen, illetve állagromlott, vagy a tûzbiztonsági elõírásoknak nem megfelelõ, vagy nem tisztítható kémények használata közvetlen életveszélyt jelent mind azok használóira, mind annak környezetében élõkre. Az életveszélyes kémények használatát a katasztrófavédelem megtiltja a hiba kéményseprõ-ipari nyilatkozattal igazolt elhárításáig.

Fûtési idõszakban a szén-monoxid mérgezések kockázatának minimalizálása érdekében biztosítani kell az ingatlan megfelelõ levegõ-utánpótlását. Különösen fontos ez a fokozott záródású, jól hõszigetelõ nyílászáróval rendelkezõ lakások esetében. Komoly veszélyforrásnak számít emellett, ha a lakás levegõjét elszívó berendezések (pl. konyhai szagelszívó, nagy teljesítményû ventllátor stb.) egy idõben mûködnek a nyílt égésterû tüzelõberendezéssel. Az ilyen helyzetekbõl fakadó balesetek elkerülése érdekében biztosítani kell, hogy ezek az eszközök ne tudjanak egyszerre mûködni.

A FÕKÉTÜSZ Fõvárosi Kéményseprõipari Kft. a fûtési szezonnal egyidõben elindította online ügyféltájékoztatási szolgáltatását. Ingyenes regisztrációt követõen az ügyfelek lekérdezhetik a címükre az adott évben meghirdetett kéményellenõrzések elsõ tervezett idõpontját. A szolgáltatás hamarosan ingyenes SMS- és e-mail értesítéssel egészül ki, így a FÕKÉTÜSZ elektronikus üzenetben is értesíti a szolgáltatást igénybevevõ ügyfeleket az ellenõrzés idõpontjáról. A szolgáltatás jelentõsen megkönnyíti a közszolgáltató által megadott idõpontokhoz való alkalmazkodást.

Kéménytûz, füst és szén-monoxid-mérgezés - mindez megelõzhetõ

Budapesten október 14-ig több mint százharmincnégy szén-monoxid mérgezéses esethez kellett vonulniuk a Fõvárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tûzoltóinak. Hatvanan szenvedtek szén-monoxid-mérgezést. Csak szeptember végétõl október közepéig tizenkét esethez kellett vonulniuk az igazgatóság tûzoltóinak. Ebben az idõszakban tizenkét ember - köztük négy gyermek - került kórházba CO mérgezéssel. A Fõvárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál rendelkezésre álló adatok szerint idén három felnõtt és egy gyermek vesztette életét CO mérgezésben. Tapasztalataink szerint sok helyen már felszereltek CO érzékelõket; közel harminc esetben mentették meg a lakásban tartózkodók életét ezek a riasztó eszközök.

A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet legtöbbször a nem megfelelõ mûszaki állapotú, vagy a helytelenül használt tüzelõberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütõ, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítõ vagy vegyes tüzelésû kazán okozza. A szénvegyületek tökéletlen égése során képzõdõ színtelen, szagtalan gáz valamely rendellenesség miatt a lakótérbe kerül, és megmérgezi az ott tartózkodókat. A szén-monoxid rendkívül agresszív, mérges gáz. Belélegezve a tüdõn át a vérbe kerül, ahol kétszázötvenszer intenzívebben kötõdik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén, vagyis megakadályozza az oxigénfelvételt.

A tragédiák és balesetek azonban odafigyeléssel, öngondoskodással megelõzhetõek! A legfontosabb, hogy az állampolgárok minden fûtési szezon elõtt ellenõriztessék a tüzelõ- és fûtõberendezések illetve a kémények mûszaki állapotát, karbantartottságát – ezzel máris fontos lépést tesznek saját biztonságuk érdekében.

A balesetek megelõzése érdekében különös gondot kell fordítani a kémények karbantartására is, hiszen a tragédiák gyakori okai a nem megfelelõen mûködõ kémények. Budapest területén 2013. év szeptemberéig közel 53.000 lakásba nem tudott bejutni a kéményseprõ, annak érdekében, hogy az égéstermék-elvezetõ idõszakos felülvizsgálatát, ellenõrzését elvégezhesse. Ezeknek az ingatlanoknak tulajdonosával, használójával szemben szükség esetén a tûzvédelmi hatóság eljárást kezdeményez.

A kéményseprõ-ipari közszolgáltató vizsgálatai során 1900 ingatlan égéstermék-elvezetõjével kapcsolatban állapítottak meg a kéményseprõk közvetlen élet- és vagyonbiztonság veszélyeztetést, ezekben az esetekben értesítették a területileg illetékes tûzvédelmi hatóságot, amely haladéktalanul megtiltotta az égéstermék-elvezetõ további használatát a hiányosság megszüntetéséig, illetve annak a hatóság felé történõ igazolásáig.

A Fõvárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a figyelmet, hogy az ügyfélpanaszokat az FKI csak akkor tudja kivizsgálni, ha azzal az ügyfél elõzetesen, dokumentálható módon a FÕKÉTÜSZ-höz, vagy annak tulajdonosához korábban bejelentéssel fordult. Az ellenõrzést szakemberre kell bízni, aki a mûszaki biztonsági felülvizsgálat elvégzésére is jogosult. Fontos az is, hogy azokat a helyiségeket, amelyekben a tüzelõberendezések találhatóak, rendszeresen szellõztessék, így is megakadályozható a mérgezõ gázok felhalmozódása. A szellõzõ nyílásokat semmilyen esetben sem szabad eltömni, elzárni, és szabad keresztmetszetüket idõszakonként ellenõrizni kell.

Tudnivaló, hogy a szén-monoxid már rendkívül alacsony koncentrációban mérgezõ. Ha a levegõben a koncentrációja eléri az egy százalékot, gyakorlatilag másodpercek alatt bekövetkezik az eszméletvesztés, majd a halál. A védekezés egyik legfontosabb biztosítéka a szén-monoxid-érzékelõ, ugyanis a színtelen, szagtalan, a levegõnél szinte alig könnyebb, nem irritáló gázt az ember nem érzi, de egy pár ezer forintos beruházással biztonságossá teheti lakását. Igazgatóságunk nyomatékosan ajánlja ezen riasztó berendezések felszerelését, hiszen ezek a készülékek azonnal jelzik a szén-monoxid-koncentráció emelkedését. A szén-monoxiddal kapcsolatos súlyos balesetek igen gyakran éjszaka történnek, amikor a gáz hatásának kitett ember alszik. A CO riasztó készülékek azonban olyan hangos jelzést adnak, hogy az álmából is felriasztja az embert. A szén-monoxid érzékelõk közül olyan típusút kell választani, amely az EN 50 291 vizsgálati szabványnak megfelelõ.

Ha indokolatlan fejfájás, szédülés, émelygés, a látás- és hallásképesség csökkenésének tüneteit észleli az ember, szén-monoxid mérgezésre lehet gyanakodni. A gázkészüléket azonnal el kell zárni, és ki kell szellõztetni a lakást. Tiszta levegõn a vérben lekötött szén-monoxidnak mintegy fele egy óra alatt távozik. Vagyis ha a mérgezést szenvedett ember elhagyja a szén-monoxiddal telített helyiséget, enyhülnek a tünetek.

A Fõvárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a lakosság figyelmét, hogy gázüzemû vagy vegyes tüzelésû fûtési technikák esetén fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy az új típusú nyílászárók megfelelõ szellõzõnyílással legyenek ellátva. Fontos, hogy a szellõzõnyílásokat szakember szerelje be. Régebbi típusú nyílászárók esetén felülvizsgálatot, ellenõrzést érdemes végeztetni. Ez különösen fontos azoknál az ingatlanoknál, ahol konyhai elszívó berendezés mûködik. Ugyanis a konyhai elszívó képes a kéménybõl az égésterméket „visszaszívni” a lakótérbe. Ha azonban szabadok a szellõzõ nyílások, ez a depresszió nem következhet be.

Legfontosabb tanácsok

• Rendszeresen ellenõriztesse a kéményeket, a kazánokat, kályhákat, ezeket szakemberrel szereltesse be, vizsgáltassa felül!
• Szerezzen be szén-monoxid-érzékelõ jelzõkészüléket, amely a mérgezés veszélyére figyelmezteti Önt!
• Ügyeljen arra, hogy a szellõzõnyílások mindig szabadon maradjanak!
• Rendszeresen szellõztesse a tüzelõ- fûtõberendezések helyiségeit!

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!