2024. április 25. Csütörtök, Márk.
 
Gumigyárat létesít Magyarországon a Mol és a japán JSRForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2013-11-25 09:03:35
Magyarországi vegyes vállalat alapításáról és autógumikhoz használt gumialapanyag-gyártó üzem létesítésérõl kötött megállapodást a Mol Nyrt. és a Japan Synthetic Rubber Corporation (JSR) - közölte a Mol a Budapesti Értéktõzsde honlapján.

A vegyes vállalatban a JSR 51 százalékos, a Mol 49 százalékos tulajdoni részesedéssel rendelkezik majd. A Tiszaújvárosban felépülõ, oldószeres eljárással készült sztirol butadién gumit (S-SBR) gyártó új üzem évi 60 ezer tonnás gyártókapacitással rendelkezik majd, és a piaci kereslet függvényében megvizsgálják a további kapacitásbõvítési lehetõséget. A termék értékesítése várhatóan 2017-ben indul meg.

A Mol az MTI érdeklõdésére közölte: az beruházás tervezett költségvetése egyelõre nem publikus. A vegyesvállalat bejegyzéséhez a megfelelõ európai hatósági jóváhagyások szükségesek. Ezek teljesülése után alakul ki a vállalat szerkezete, költségvetése és menedzsmentje. A közleményben a befektetés elõnyeként említik a magyarországi gumigyártók jelenléte mellett a nyugat-európai gumigyártók könnyû elérhetõségét, továbbá a kelet-közép-európai, oroszországi és törökországi piacok közelségét, ahol a gumigyártás növekedése várható.

A Mol magyarországi leányvállalata, a TVK jelenleg egy 130 ezer tonna éves kapacitású butadién üzem építését végzi szintén Tiszaújvárosban, amely várhatóan 2015-re készül el. Így a Mol csoport által biztosított alapanyag garantálja a vegyes vállalat számára a hosszú távú ellátásbiztonságot. A JSR-rel kötött megállapodás lehetõséget biztosít a Mol számára, hogy az S-SBR piacára belépve, petrolkémiai termékvonalát tovább diverzifikálja - emeli ki a közlemény.

A közlemény szerint az S-SBR szintetikus gumi különleges molekuláris szerkezetének köszönhetõen világszerte a gazdaságos, kevesebb üzemanyag fogyasztást igénylõ autógumik meghatározó alapanyaga. Az iparágban kiemelkedõ tulajdonságú alapanyag tökéletesen megfelel az üzemanyag-hatékony, nedves felületen kiváló tapadással rendelkezõ gumik gyártásához. A globálisan egyre szigorodó szén-dioxid kibocsátásra és üzemanyag fogyasztásra vonatkozó szabályozások kedvezõen hatnak az S-SBR piacára. A gumik üzemanyag-hatékonyság alapján történõ osztályozása jelenleg Japánban, Dél-Koreában és Európában terjedt el, de várhatóan egyre több országban bevezetik majd. Ennek alapján az S-SBR gumik iránti kereslet növekedése várható.

A JSR (Japan Synthetic Rubber Corporation) multinacionális vállalatnak világszerte több mint 5500 alkalmazottja van, és vezetõ alapanyaggyártóként van jelen csúcstechnológiai piacokon. A JSR székhelye Tokióban található, de számos üzemet, irodát mûködtet Európában, az Egyesült Államokban, Kínában, Tajvanon, Dél‐Koreában, Szingapúrban és Thaiföldön. A JSR  technológia‐orientált vállalat, amely keresi az együttmûködés lehetõségét különbözõ iparágak vezetõ fejlesztõivel, amelyek meghatározó szerepet játszanak a társadalmi jólét elõmozdításában ide értve az  élettudományokat, az energiatárolást, a szintetikus gumigyártást, az elektronikai cikkek és az optikai termékek gyártását.

Magyar-japán együttmûködés

Szintetikus gumit gyártó vegyes vállalat létrehozásáról állapodott meg a Mol és a Japan Synthetic Rubber (JSR) japán cég: az 51 százalékban japán, 49 százalékban magyar cég Tiszaújvárosban mûködik majd - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Tokióban, a japán kormányfõvel folytatott tárgyalása után. Abe Sindzó szintén a japán-magyar gazdasági együttmûködés fontosságát hangsúlyozta. Orbán Viktor egy magyar-japán üzleti fórumon mondott köszöntõjében hangsúlyozta: a magyar egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer a kulcs a gazdasági növekedéshez.

Orbán Viktor a japán Miniszterelnöki Hivatalban tett sajtónyilatkozatában sikertörténetnek nevezte a tiszaújvárosi beruházást, amely várhatóan száz új munkahelyet teremt majd. Felidézte egyúttal, hogy a múlt héten egy másik japán székhelyû cég, a Takata jármûipari beszállító vállalat közölte, hogy gyárat épít Miskolcon, s ezzel mintegy ezer új munkahelyet hoz létre. A kormányfõ köszönetet mondott a japán befektetõknek, jelezve, hogy a magyarországi japán befektetések értéke 3,5 milliárd euró, a külkereskedelmi mérleg pedig folyamatosan javul.
A mintegy háromnegyed órás megbeszélés után a magyar miniszterelnök üdvözölte, hogy Japán a stabilitás és a béke érdekében aktívabb szerepet játszik a jövõben a nemzetközi politikában.

A japán diákoknak szóló magyar ösztöndíjprogramot ismertetve felidézte, hogy korábban, 1997-ben õ maga is egy ösztöndíjprogram keretében járt Japánban. "Egy évvel késõbb miniszterelnök lettem, és a munkámban rengeteget segített ez az ösztöndíjprogram, és az a tudás, amelyet itt gyûjthettem össze. Az igaz, hogy nem minden magyar fiatalból lesz miniszterelnök - különösen remélem, nem hamarosan -, de abban biztos vagyok, hogy mindannyiuk számára hasznos, ha ilyen programokban vehetnek részt" - fogalmazott. Sajtónyilatkozatában Abe Sindzó is kiemelte a Magyarország és Japán közötti gazdasági együttmûködés elõsegítésének fontosságát, és reményét fejezte ki, hogy tovább fejlõdnek a gazdasági kapcsolatok. A tárgyaláson megerõsítették azt is, együttmûködnek abban, hogy Japán és az Európai Unió minél hamarabb megkösse a szabadkereskedelmi megállapodást - mondta a japán kormányfõ.

Szorgalmazta egyúttal, hogy a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) és Japán tovább fejlessze együttmûködését, amellyel kapcsolatban Abe Sindzó - aki júniusban részt vett a visegrádi országok kormányfõi csúcstalálkozóján, Varsóban - emlékeztetett arra, hogy 2014 a V4 és Japán közötti úgynevezett csereév lesz. A japán miniszterelnök is üdvözölte, hogy a magyar kormány létrehozott egy ösztöndíjprogramot száz diák számára. Abe Sindzó szólt arról is, a tárgyaláson "a proaktív békeelv alapján" kifejezte határozott szándékát, hogy "Japán aktívan hozzájárul a térség és a világ békéjéhez és stabilitásához".

A nyilatkozatok elõtt a két miniszterelnök aláírta a Japán és Magyarország közötti új partnerségrõl szóló közös nyilatkozatot, amely megerõsíti egyebek között a V4-Japán-együttmûködést, valamint azt, hogy a japán vállalatok befektetései pozitív hatással vannak mindkét ország gazdasági növekedésére. A dokumentumban a japán fél üdvözli a magyar gazdaság stabilizálása érdekében tett erõfeszítéseket. Emellett több - a nap folyamán már aláírt - japán-magyar megállapodást is átadtak egymásnak a két ország miniszterei, illetve államtitkárai. Ezek között volt az energetikai együttmûködési megállapodás, a közös oktatási szándéknyilatkozatot, valamint a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a Japán Külkereskedelmi Szervezet (JETRO) közötti memorandum.

Még a miniszterelnöki vizit elõtt Orbán Viktor köszöntõbeszédet mondott a HITA és a JETRO által szervezett üzleti fórumon, ahol ismét megerõsítette álláspontját, amely szerint Közép-Európa és Németország lesz Európa növekedési motorja a következõ években. A magyar gazdaság helyzetét elemezve azt mondta hallgatóságának, hogy a magyarországi egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer a kulcs a gazdasági növekedéshez, ez a háttere a magyar gazdaságpolitika sikerességének. Közölte, Magyarország stratégiai partnerként tekint Japánra, a kormányzat célja pedig, hogy minél több japán befektetõ telepedjen le Magyarországon. A tanácskozáson emlékeztetett, hogy a magyar kormánynak több japán cég is már stratégiai partnere, így a Suzuki, a Bridgestone és a már említett Takata is. A rendezvényen hosszú távú együttmûködési szerzõdést kötött a magyarországi központú multinacionális szoftverfejlesztõ vállalat, a Graphisoft és a Nikken Sekkei japán építészeti cég.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!