2024. április 25. Csütörtök, Márk.
 
Rezsicsökkentés: 20 ezer forint az átlagos energiamegtakarításForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-01-29 10:00:49
A kintlévõségek állományára is jó hatással volt a rezsicsökkentés - derül ki a gazdasági napilap szolgáltatói válaszokból összeállított körképébõl.

Nem javult jelentõsen a fizetési hajlandóság a lakossági energiaárak csökkentése után sem, az átlagos fogyasztók tavaly nagyjából 20-20 ezer forintot spórolhattak az áram- és gázszámlájukon. Az áram- és a gázszámlán is nagyjából 20 ezer forintot foghatott tavaly egy átlagos háztartás − derül ki a Napi Gazdaság körkérdésére adott szolgáltatói válaszokból. A Tigáz Zrt.-nél az egyetemes szolgáltatásban a lakossági fogyasztók átlagosan évi 20 ezer forintot takarítottak meg a rezsicsökkentéssel (az átlagos fogyasztás 1200 köbméter volt) Száraz Gábor szóvivõ szerint.

Az áramszolgáltató EdF Démász Zrt.-nél az átlagos, 1800 kilowattóra éves fogyasztású háztartások megtakarítása 18 ezer forint volt tavaly, de hasonló számokat közöltek a név nélkül nyilatkozó szolgáltatók is. A tapasztalatok szerint az alacsonyabb ár nem hozott magasabb fogyasztást, a Tigáznál például 2−4 százalékkal kevesebb gáz fogyott a mostani gázévben, mint egy évvel korábban, az EdF Démász szolgáltatási területén a 2011 és 2012 összehasonlításában még csökkenõ lakossági áramfogyasztás 2012 és 2013 összevetésében már inkább stagnálást mutatott, de más szolgáltatók is “inkább csökkenésrõl” számoltak be.

A fizetési hajlandóságra kevésbé, a kintlevõségek állományára azonban jó hatással volt a rezsicsökkentés és az, hogy 2011 szeptemberétõl 90-rõl 60 napra változott a nem fizetõk kikapcsolás elõtti türelmi idõszaka. Száraz szerint a Tigáznál elsõsorban a kintlévõség-kezelés optimalizálásának és a részletfizetési kedvezménynek köszönhetõen csökkentek a tartozások, a 60 napon túli állományban azonban az átlagnál kisebb volt a csökkenés, utalva arra, hogy a fogyasztók a megtakarítást nem feltétlenül adósságaik rendezésére fordítják. Az EdF Démásznál tavaly a hátralékos ügyfelek száma átlagosan 3 százalékkal, a lejárt esedékességû tartozások összege pedig 7,7 százalékkal csökkent az elõzõ év hasonló idõszakához viszonyítva.

Az E.Onnál tavaly 3 százalékkal csökkent a lakossági kintlévõség, a rezsicsökkentés második ütemének hatását azonban az év végén még nem lehetett látni (az árcsökkenés két-három hónap után kezd megjelenni a kintlevõségállományban). Az E.Onnál a 90 napon túli lakossági tartozásoknál figyeltek meg kifejezett csökkenõ tendenciát, az adatok fenntartható csökkenési trendre utalnak, ami némileg javuló fizetési hajlandóságot tükröz.

Az Elmû-Émász csoportnál 10-15 százalékkal csökkent a tartozások mértéke tavaly − tudtuk meg Boross Norbert kommunikációs igazgatótól. Szakértõk ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy ez nem jelenti azt, hogy kevesebb ember kevesebb energiát ne fizetne ki, a kintlevõségek ugyanis nagyjából az árcsökkenés mértékével lettek alacsonyabbak.

A lakossági energia ára idén három lépcsõben csökken majd, áprilistól a gáz ára további 6,5 százalékkal lesz alacsonyabb, szeptembertõl az áram lesz 5,7 százalékkal olcsóbb, a távhõdíjakat pedig október 1-jétõl csökkentené a kormánypárti frakció 3,3 százalékkal (Napi Gazdaság, 2013. január 27.). Fónagy János, az NFM parlamenti államtitkára nemrégiben arról beszélt, hogy “az érintett piaci szereplõkkel folyamatos a kapcsolat”, illetve “a magyar energiaszektor szolgáltatóinak válasza megoszlik a kérdésrõl”. A napi.hu által megkérdezett szolgáltatók ugyanakkor nem tudnak ilyen egyeztetésrõl, és lapzártánkig a szaktárca sem válaszolt a részleteket firtató kérdéseinkre.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!