2024. május 4. Szombat, Mónika, Flórián.
 
Törvénykezési szünet: nem áll le a munka devizahitel-ügyekbenForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-07-15 14:31:14
A soron kívüli ügyekben, amilyenek például a devizahiteles perek, folyamatos lesz a munka. A Magyar Nemzet úgy tudja, Budapesten 305 bíró, száz bírósági titkár és számos ügyintézõ, kézbesítõ fogadja a bankok várható keresetleveleit.

A korábban kialakult gyakorlat alapján az idén nyáron is július 15-étõl augusztus 20-áig tart az ország bíróságain a törvénykezési szünet, amely azonban nem vonatkozik azokra az ügyekre, amelyekre a törvény soron kívüli eljárást ír elõ. Jelenleg ilyen például a szülõi felügyeleti jog megszüntetése iránti per, a sajtó-helyreigazítási per, a megszüntetett munkaviszony helyreállítására irányuló per, a kiemelt ügyek, az elõzetes bizonyítás, a végrehajtási per, valamint azok a polgári perek, amelyekben a felek ezt közösen kérik.

Az Országgyûlés a napokban szavazta meg a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerzõdéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezésérõl szóló törvényt, amely pontosan szabályozza a bíróságok számára az ügyek elbírálására irányadó eljárási szabályokat és határidõket. A törvény értelmében felfüggesztik a folyamatban lévõ, jobbára adósok által indított eljárásokat, ugyanakkor a törvény lehetõvé teszi pénzintézeteknek, hogy az egyoldalú szerzõdésmódosításokkal kapcsolatban külön pert kezdeményezzenek. Ezekben az új ügyekben az elsõfokú polgári eljárás lefolytatására a keresetlevél beérkezésétõl számított 30 nap áll a bíróság rendelkezésére, és szintén 30-30 napon belül kell a másodfokú, valamint a felülvizsgálati eljárást lefolytatni.

Ezekben az ügyekben az egész ország területére kiterjedõen elsõ fokon a Fõvárosi Törvényszék, másodfokon a Fõvárosi Ítélõtábla illetékes. Az OBH tájékoztatása szerint a törvény nyomán, a pénzintézetek számát alapul véve, körülbelül 400 új perre lehet számítani. A büntetõügyekben a bíróságok az ítélkezési szünetben is folyamatosan ellátják törvényi feladataikat - például a kényszerintézkedésekkel kapcsolatban -, és mûködnek a cégbíróságok is. A kezelõirodák nyitva tartanak, az ügyfelek benyújthatják beadványaikat, és az iratokba is betekinthetnek.

Budapesten 305 bíró fogadja a bankok keresetleveleit

A Magyar Nemzet úgy tudja, Budapesten 305 bíró, száz bírósági titkár és számos ügyintézõ, kézbesítõ fogadja a bankok várható keresetleveleit a deviza- és forinthiteles ügyekben. A lap keddi számában nyilatkozó Fazekas Sándor, a Fõvárosi Törvényszék elnöke szerint az eljárások többsége augusztus 20-a után indulhat. Ezekben az ügyekben az egész ország területére kiterjedõen elsõ fokon a Fõvárosi Törvényszék, másodfokon a Fõvárosi Ítélõtábla illetékes.

Az elnök intézkedési tervet juttatott el a budapesti bírósági vezetõkhöz, július 18-val és augusztus 18-val visszarendelte a szabadságról a polgári gazdasági pereket tárgyaló bírákat, illetve a bírósági titkárokat, részben átütemezte az ügyintézõk és kézbesítõk szabadságát. A bíróságok egyik feladata a folyamatban lévõ mintegy 4000 devizaper felfüggesztése lesz - mondta az elnök.

A Markó utcában úgy számolnak, hogy 410 pénzintézet kezdeményezhet új típusú devizapert. Ezekben a pénzintézet lesz a felperes, míg az alperes a magyar állam, amelynek képviseletét az illetékes minisztérium látja el. A bíróságnak egy hónapon belül kell döntést hoznia, vagyis szeptemberben már megszülethetnek az elsõfokú határozatok. A sürgõsségre tekintettel a bíróság nem postán, hanem kézbesítõvel juttatja el az idézést és a beadványokat az érintetteknek.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!