2024. április 28. Vasárnap, Valéria.
 
Harmincöt kastély újulhat meg a Nemzeti KastélyprogrambanForrás: haon.hu
Utolsó módosítás: 2014-11-21 12:25:50
A kormány támogatja és kiemelt célnak tekinti a Nemzeti Kastélyprogram megvalósítását, a programban szereplõ kiemelt jelentõségû, a nemzeti kulturális örökség részét képezõ 35 kastély fejlesztését és egységes kezelését – derül ki a Magyar Közlönyben csütörtökön megjelent kormányhatározatból.

A határozat szerint a kormány elrendeli, hogy legkésõbb 2015. március 1-jéig a jelenleg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ (MNV) Zrt. vagyonkezelésében lévõ 19 mûemlékegyüttes és a hozzájuk tartozó ingatlanok – az ingatlanok õrzéséhez, karbantartásához, kezeléséhez, fenntartásához és fejlesztéséhez szükséges személyi, tárgyi, vagyoni és pénzügyi feltételek átadásával és a jogi helyzet rendezésének költségeivel együtt – kerüljenek a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ vagyonkezelésébe.

A 19 mûemlékegyüttes között van az acsai Prónay-kastély és parkja, az aszódi Podmaniczky-kastély, a bicskei Batthyány-kastély és parkja, a dénesfai Cziráky-kastély, a geszti Tisza-kastély, a gyömrõi Teleki-kastély, a jánosházi Erdõdy-Choron-várkastély, a kisbéri Batthyány-Wenckheim-kastély, a mihályi Dõry-kastély, a soponyai Zichy-kastélyegyüttes és parkja, a sopronhorpácsi Széchenyi-kastély és a váchartyáni Rudnay-kastély.

A kormány úgy döntött, hogy a 19 ingatlannal együtt az MNV Zrt. költségvetésében az ingatlanok fenntartására és felújítására szolgáló teljes forrás, évente 1,135 milliárd forint tartós állami támogatás kerüljön átadásra a Forster Központ költségvetésébe – szintén legkésõbb 2015. március 1-jéig. Emellett a határozat szerint a Nemzeti Kastélyprogram részét képezõ kulturális-turisztikai fejlesztések elõkészítéséhez 2015-ben 679 millió forint többletforrást juttatnak a Forster Központnak. A kormány emellett uniós pénzek felhasználását is tervezi.

Mint a közlönybõl kiderül, a kormány egyetért azzal, hogy a váli Ürményi-kastély is bekerüljön a kastélyprogramba, illetve állami tulajdonba, a Forster Központ vagyonkezelésébe. A kormány továbbá egyetért azzal is, hogy a ráckevei Savoyai-kastély és a vépi Erdõdy-kastély a fennálló használati jogviszony megszüntetését követõen szintén bekerüljenek a programba, kerüljenek állami tulajdonba és a Forster Központ vagyonkezelésébe.

A Nemzeti Kastélyprogram végleges koncepcióját – beleértve a program ütemezését, a finanszírozás hazai és nemzetközi forrásait, valamint a megvalósításhoz szükséges intézkedéseket – 2015. március 1-jéig kell a kormánynak beterjeszteni.

A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent a Nemzeti Kastélyprogramban szereplõ mûemlékek, épületegyüttesek listája, amelyen 35 ingatlan szerepel (ezek között van az a 19 is, amelyik átkerült az MNV-tõl a Forster Központhoz). Békés megyébõl 1, Borsod-Abaúj-Zemplén megyébõl 3, Fejér megyébõl 8, Gyõr-Moson-Sopron megyébõl 4, Komárom-Esztergom megyébõl szintén 4, Nógrádból 1, Pest megyébõl 7, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Veszprém megyébõl 1-1, valamint Vas megyébõl 3 kastély található a kormány listáján. A már említett épületeken kívül szerepel rajta többek között a füzérradványi Károlyi-kastély, a lovasberényi Cziráky-kastély, a nádasdladányi Nádasdy-kastély, a csákvári Esterházy-kastély, a majkpusztai egykori Esterházy-kastély – Kamalduli remeteség, a tatai Eszterházy-kastély, a péceli Ráday-kastély, az ozorai Pipo Várkastély és Kula major, valamint a sümegi Püspöki palota is.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!