2024. április 27. Szombat, Zita.
 
ÁNTSZ: meghaladta a 24 ezret tavaly a bejelentett mérgezések számaForrás: haon.hu
Utolsó módosítás: 2015-04-26 08:46:04
Harminc százalékkal nõtt a bejelentett mérgezések száma 2014-ben a megelõzõ évhez képest, a halálos kimenetelû esetek aránya azonban csökkent – derül ki az Országos Közegészségügyi Központ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) által készített összesítésbõl.

Tavaly 24 141 mérgezéses esetet jelentettek az orvosok és az egészségügyi intézmények. Ez 5700-zal több, mint 2013-ban. A halálos esetek aránya 2014-ben 0,34 százalék volt, ami viszont alacsonyabb, mint a korábbi 0,5 százalék – olvasható az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) honlapján közzétett anyagban.

A legtöbb baleset (62 százalék) gyógyszermérgezés volt, ezt követik 23 százalékkal az egyéb anyagokkal, ezen belül is fõleg alkohollal, valamint az ipari és háztartási anyagokkal (9 százalék) történt mérgezések.

Továbbra sem változott, hogy a véletlen balesetek jelentõs részében kisgyermek a mérgezés elszenvedõje, az ipari és háztartási tisztítószerekkel történt összes mérgezés 40 százalékában 14 év alattiak az érintettek.

Mint írják, az ipari és háztartási anyagokkal történõ mérgezések igen nagy hányada hipóval, illetve az otthon elõforduló egyéb tisztítószerekkel – mosószerekkel, mosókapszulákkal, hideg zsíroldókkal -, szerves oldószerekkel vagy etilén-glikollal történik.

Az Országos Közegészségügyi Központ arra hívja fel a figyelmet, hogy odafigyeléssel elkerülhetõk a tavaszi nagytakarítással járó vegyszerhasználat veszélyei.

Kiemelik, hogy a nagy hatékonyságú tisztító és fertõtlenítõ szerek, így például a hipo, a vízkõoldó, a penészirtó, a hideg zsíroldó veszélyesek az emberi szervezetre, többnyire maró vagy irritatív hatásúak, ezért bármilyen tisztítószer használata elõtt el kell olvasni a címkén található figyelmeztetéseket és a gyártó javaslatait a használatára.

Arra is felhívják a figyelmet, hogy erõsen mérgezõ klórgáz keletkezhet a lakásban, ha klórtartalmú tisztítószereket (hipo, penészirtó) és savas tisztítószereket (vízkõoldó, háztartási ecet) összeöntünk vagy egyidejûleg használunk a tisztítandó felületen. Ilyenkor pezsgés és szúrós szag jelzi a klórgáz keletkezését.

A nagytakarítás során fokozottan ügyelni kell arra is, hogy a vegyszerekkel kisgyermek ne érintkezhessen.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!