s Warvasovszky Tihamér pedig tartózkodott. Lengyel Zoltán és Gyenesei István független képviselõk is tartózkodtak, az ugyancsak független Császár Antal pedig igennel voksolt.

Gyurcsány Ferenc nem volt jelen a szavazáson. Három szabad demokrata képviselõ, Béki Gabriella, Gulyás József és Velkey Gábor pedig ott voltak ugyan a teremben, de nem nyomtak gombot. Ugyanígy tett az SZDSZ-bõl Világosi Gábor is, aki éppen elnökölt, ezért nem szavazott.

A gyed-jogosultsághoz szükséges munkaviszony ideje 180 napról 365-re emelkedik, a gyes idõtartama pedig háromról két évre csökken. A törvényjavaslat szerint a 2010. április 30-a után született gyermekek esetében lesznek érvényesek a gyes- és gyed-változások.

A két munkaviszonyhoz, illetve biztosítási idõhöz kötött juttatás, azaz a terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) és a gyermekgondozási díj (gyed) jogosultsági ideje 180 napról 365-re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a kismamának minimum 365 nap munkaviszonnyal kell rendelkeznie ahhoz, hogy kapjon tgyást, majd gyedet. A terhességi-gyermekágyi segélynél változás még, hogy a jogszerzõ idõbe nem számítható be a felsõoktatásban eltöltött idõ egésze, hanem csak 180 napot lehet majd belekalkulálni. A szociális tárca számításai szerint a gyedre vonatkozó változások az igénybevevõk alig 5 százalékát érintik majd. A gyed továbbra is a gyermek kétéves koráig jár majd.

A gyermekgondozási segélynél (gyes) a jövõben sem lesz szükség jogszerzõ idõre, ám ennek idõtartama háromról két évre csökken, kivéve az ikerterhességeket, ahol továbbra is három évig kapják a kismamák a pénzt. Az elõzetes számítások szerint 2012-ben 3,6 milliárd forint, 2013-ban pedig 14 milliárd forint megtakarítást jelentene az államnak a gyes idejének csökkentése.

A három vagy több gyermeket nevelõknél a gyermeknevelési támogatás (gyet) eddig a legkisebb gyerek hároméves korától nyolc éves koráig járt. A törvénymódosítással az alsó határ három évrõl két évre módosul, a felsõ határ azonban nem változik. Ez azt jelenti, hogy egy évet nyernek a fõállású anyák.

A kormány szándéka szerint a családi pótlék nem szûnik meg, ám annak összege sem idén, sem pedig jövõre nem változik. Eddig évente átlagosan négy-öt százalékkal emelték - ez marad el a következõ idõszakban. Errõl a 2010-es költségvetés szavazásakor dönt az Országgyûlés.