Jön az egész napos iskola: így kaphat felmentést a gyerekForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2013-09-03 09:31:54 Nyomtatás - Hír webcíme: www.biharlap.hu/hir/8599
Címkék: Bihari hírek, iskola, tanévkezdés
Az idei tanévtõl az általános iskolásoknak délután 4-ig kötelezõen az iskolában kell maradniuk. Amennyiben mégis elhagyják a suli területét, igazolatlan hiányzás miatt vonhatják õket felelõsségre. De mit tehet a szülõ, ha nem tetszik neki az új rendszer?

A köznevelési törvény szeptember elsejétõl érvényben lévõ szabályai szerint minden olyan általános iskolásnak, aki államosított iskolába jár, 16 óráig az intézmény területén belül kell tartózkodnia. De mit tehetnek azok a szülõk, akik továbbra sem kívánják, hogy gyermekük a kötelezõ órák után az iskolában maradjon. Az Európai Szülõk Magyarországi Egyesülete segítségével mutatjuk a szülõk jogi lehetõségeit.

A törvény szerint a szülõ kérésére az iskola igazgatója felmentheti a gyermeket a délutáni iskolai tartózkodás alól. Fontos kiemelni, hogy arra nincs elõírás, hogy kérését a szülõnek indokolnia kellene. Akiknek tehát nem tetszik az új rendszer, már az elsõ tanítási napon küldjék be kérelmüket a gyerekkel. De még jobb, ha személyesen teszik meg ugyanezt az iskolatitkárnál.

A jogszabály szerint elvileg ennyi is elegendõ:
Tisztelt Igazgatónõ/úr!

Kérem, hogy gyermekemet (Név; Születési idõ; osztály) a kötelezõ tanítási órák után az iskolában tartózkodás alól mentesíteni szíveskedjék.

dátum, aláírás

Ha a szülõ kérelmét az igazgató elutasítja, jogorvoslatért az igazgató feletteséhez, a tankerület vezetõjéhez lehet fordulni. Arról, hogy ki az illetékes, a KLIK honlapjáról lehet tájékozódni. Fontos tudni, hogy ha a gyermeket nem mentette fel az igazgató az iskolában tartózkodás alól, és õ mégis hazamegy, ugyanolyan hiányzásnak számít, mintha a délelõtti kötelezõ órákról hiányozna. Melyet a szülõ csak nagyon korlátozott mennyiségben igazolhat. Ha pedig nincs igazolás, a következmény ugyanúgy a családi pótlék megvonása, a jegyzõ felé való jelentés, sõt akár a gyermek védelembe vételét, extrém esetben pedig akár köznyelven szólva "intézetbe kerülését" is eredményezheti.

A törvény mindazonáltal azt is elõírja, hogy a szülõk kérésére az iskolák kötelesek 16 óra helyett 17 óráig biztosítani a gyermekek felügyeletét. Azt viszont nem írja elõ, hogy 8 órakor kell kezdõdnie a tanításnak. A jogi környezet támogatja azt is, hogy kötelezõ órák legyenek a délutáni órákban, így elõfordulhat, hogy egyes iskolák a 13 és 16 óra közötti sávba fogják tolni a máshogyan csak fokozott balesetveszéllyel megszervezhetõ kötelezõ testnevelés órákat. Ezekrõl a szülõ viszont már nem is kérheti el a gyermeket.

Mi minden változik idén az iskolákban?

Szeptember 2-án nemcsak a tanítás kezdõdik meg a köznevelési intézményekben, hanem számos fontos változást is hoz az új tanév az állami iskolákban. Akadnak minden diákot, illetve szülõt érintõ változások, valamint olyanok, melyek idén egyelõre csak az 1., 5. és 9. évfolyamos tanulmányaikat megkezdõkre vonatkoznak. Az Európai Szülõk Magyarországi Egyesülete segítségével mutatjuk a köznevelési törvény már hatályos, illetve a tanév kezdetével most életbe lépõ legfontosabb változásait.

Minden diákot illetve szülõt érintõ változások:

Az 1., 5. és 9. évfolyamosokat érintõ változások:

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Véleménye van? Írja meg!