2024. április 26. Péntek, Ervin.
 
14 tipp: így spórolj 2014-benForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-01-08 10:30:37
Bár a januári változások közül - elvileg - több is pluszpénzt jelent a családok számára, az év elején sokaknak össze kell húzniuk a nadrágszíjat. 14 tipp az újévi spóroláshoz: egy kis odafigyeléssel, tudatossággal párosítva egész évben használható.

Vezess listát a bevételeidrõl és a kiadásaidról

Év elején érdemes családi költségvetés készíteni: mérjük fel, mennyi bevételünk és mennyi kiadásunk lehet idén, gondoljuk át, az év mely részében várható nagyobb kiadás (nyaralás, iskolakezdés, karácsony, stb.). Vezessük rendszeresen, havonta kiadásainkat, így észrevehetjük, hol "szökik a pénz".

Nézd át banki költségeidet

Újévkor megfogadhatjuk, hogy idén jobban odafigyelünk pénzügyeinkre. Kezdhetjük azzal, hogy átnézzük banki költségeinket, és - ha szükségesnek érezzük - keressünk olcsóbb számlacsomagot, bankkártyát. Akár több ezer forintot is spórolhatunk ezzel havonta. Figyeljünk arra, mennyi a számlavezetés, a netbank, a call center, vagy az sms-értesítõ díja, de akár a bankunktól postai úton érkezõ rendszeres számlaértesítõket is lemondhatjuk.

Ingyenes készpénzfelvét: minél hamarabb

Január 20-ig kell kérvényezni az ingyenes készpénzfelvételt, ha már február elsejétõl szeretnénk költségmentesen hozzájutni a pénzünkhöz. Összesen havi két alkalommal, legfeljebb 150 ezer forinthoz juthatunk hozzá ingyen. Ehhez nem kell mást tennünk, mint a fõ számlánk esetén jelezni az igényünket bankunk felé. Ezt egy formanyomtatványon is megtehetjük a bankfiókokban, de gyorsabb és egyszerûbb, ha internetbankon keresztül intézzük.

Nézd át biztosításaidat

Év elején érdemes a biztosításokkal is foglalkozni. Könnyen lehet, hogy - például az online kalkulátorok segítségével - jóval kedvezõbb árú lakásbiztosítást, életbiztosítást is találhatunk a jelenleginél. Apropó, lakásbiztosítás: ha az ingóságok értékét érintõ változás történik, például egy nagyobb értékû vagyontárggyal gazdagodik a tulajdonos, vagy - az ingatlant illetõen - bõvítést végzett, akkor a biztosítási védelem mindenképpen felülvizsgálatra szorul.

Fizess kevesebbet a televízióért, internetért

Nézzük át kábeltévé, internet számláinkat: könnyen lehet, hogy túl sokat fizetünk ezekért a szolgáltatásokért. Ha nem köt minket a hûségidõ, ne féljünk a szolgáltatóváltástól, hiszen jó eséllyel találunk a piacon havi 1-2 ezer forinttal olcsóbb csomagot is, akár gyorsabb nettel, vagy több HD-csatornával. Azt is érdemes átgondolni, szükségünk van-e 50-60 csatornára.

Fizess kevesebbet a telefonálásért

A legnagyobb hazai mobilszolgáltatók az elmúlt hónapokban új csomagokat, tarifákat vezettek be: 10 ezer forint körüli összegért már korlátlan beszélgetést, sms-ezést kapunk. Nézzük át számláinkat, és ha kell, váltsunk szolgáltatót (a számunkat úgyis vihetjük magunkkal). Használjuk az internetes ingyenes beszélgetésre alkalmas szolgáltatásokat, mint a Skype, vagy a Viber.

Vezetékes telefon: biztos, hogy szükséged van rá?

Hasznos lehet megfontolni azt is, szükségünk van-e vezetékes telefonra. Ha a család csak keveset használja, inkább mobilon tartja a kapcsolatot, könnyen lehet, hogy nem érdemes a vezetékes telefon havidíját is fizetnünk.

A benzinnel is spórolhatsz

A gépjármûvezetés során több olyan elem is adódik, amelynél kis odafigyeléssel már jelentõs eredmények érhetõk el. A legfontosabb, hogy mindig kerüljük a felesleges elindulásokat és megállásokat, és minél egyenletesebb tempóban igyekezzünk haladni. A piros lámpa elõtti araszolás például többszörösére növeli a fogyasztást, hiszen egy alkalom helyett három-négyszer is elindul az autó, mielõtt mozgásba lendülne. A nagy fékezések szintén növelik a fogyasztást, ezért mindig igyekezzünk kellõ követési távolságot tartani, hogy legyen idõnk alkalmazkodni a forgalmi helyzet változásaihoz. Célszerû megtervezni az útvonalat is annak érdekében, hogy elkerüljük a felesleges oda-vissza utakat. Hasznos kellék ehhez a navigációs rendszer - ez a berendezés ma már egyre olcsóbb (a legtöbb okostelefonban is van ilyen program), ráadásul a modern készülékek a dugókat is segítenek elkerülni.

A hosszú alapjárati üzem szintén kerülendõ: a motor bemelegítését - néhány másodpercnyi járatás után - inkább már menet közben, a terhelést fokozatosan növelve végezzük. Ha látjuk, hogy a megállás 25 másodpercnél hosszabbnak ígérkezik (például vasúti átjáróban), akkor érdemes leállítani a motort, hiszen az újraindítással ekkor már kevesebb üzemanyag fogy, mint a járatással.

A takarékos üzemeltetésnek persze alapeleme a gépjármû kifogástalan mûszaki állapota is: fontos, hogy a keréknyomást - hideg guminál - mindig ellenõrizzük, hiszen az elõírtnál alacsonyabb nyomású gumik jelentõs túlfogyasztást okoznak. A gyújtógyertyák cseréjével sem éri meg megvárni, míg meghibásodnak: egy kopott gyertya szintén jelentõs túlfogyasztást tud okozni, csakúgy, mint az erõsen szennyezett légszûrõ. A légellenállást növelõ tartozékokat (tetõcsomagtartó, kerékpártartó) csak addig hagyjuk az autón, amíg szükséges.

Vásárolj tudatosabban, használd fel a megmaradt készleteket


Karácsony elõtt sokan jóval több élelmiszert - köztük tartós élelmiszereket is- halmoztak fel, mint amennyit valójában felhasználtak. Vásárlás elõtt érdemes áttekinteni megmaradt készleteinket, és bevásárlólistánkra csak azokat felírni, amire valóban szükségünk van. Az elkészített lista alapján próbáljunk meg csak kéthetente nagybevásárlást tartani, mert így kevesebbszer fogunk elcsábulni egy-egy nem feltétlenül szükséges termék iránt. Az egyszeri bevásárlással nem mellesleg az üzemanyagköltséget is meg lehet spórolni.

A konzervált termékekbõl, valamint a sokáig elálló tartós élelmiszerekbõl, mint például a száraz tésztafélékbõl vagy rizsbõl, lisztbõl, valamint cukorból érdemes akár több hónapra elõre bevásárolni, mert nagyobb kiszerelésben, például karton áron jóval olcsóbban juthatunk hozzá ezekhez a nem romlandó árukhoz, és így az esetleges áremeléseket is elkerülhetjük. Több hipermarket jelentõs akciókkal indította az évet, nézzük át ezeket, mielõtt bevásárolni indulnánk. Több termékhez olcsóbban juthatunk most hozzá, tipikusan ilyenek a karácsonyi díszcsomagolásban megvásárolható illatszerek, ajándékcsomagok.

Leértékelés: biztos, hogy megéri?


A leértékelések, árengedmények egyfajta biológiai folyamatot indítanak el a vásárlók fejében. Az árengedményt ugyanis egyfajta jutalomként értelmezzük, erre az impulzusra pedig vásárlással, fogyasztással reagálunk. Ez pedig azzal jár, hogy sok szükségtelen, felesleges terméket is megvásárolunk: nem véletlen, hogy a boltok polcain oly' sok akciós címkét találunk, némelyek a leértékelés arányát mutatják százalékban, míg mások azt jelzik, hogy (elvileg) ez a legolcsóbb ár a választékban. Rendszeresen elõfordul, hogy a termék egyáltalán nem leértékelt, csak úgy hirdetik, gyakori trükk, hogy a leértékeléseknél kommunikált eredeti árat csak nagyon rövid ideig használják.

Hamarosan lejár a szavatossága? Nem baj

Ne félj megvásárolni azokat a termékeket, amelyek közelítenek a minõségmegõrzési idõhöz. Ezek az élelmiszerek még akár napokig felhasználhatók, de sok esetben az eredetihez képest jóval alacsonyabb áron adják õket. A vegyi áruknál, háztartási cikkeknél a termékek akár még hetekkel, hónapokkal a minõségmegõrzési idõ után is használhatók.

Bevásárlóközösség? Egyáltalán nem lehetetlen

Hosszú távú költségcsökkentést eredményezhet, ha rokonainkkal, barátainkkal vásárlóközösségeket alakítunk ki. Így, együtt megvásárolva például egy egész sertést jóval olcsóbb áron juthatunk hozzá a húshoz, de akár egy zöldségtermelõvel is megállapodhatunk arról, hogy szállít nekünk élelmiszert. Már Magyarországon is mûködnek olyan élelmiszer-közösségek (hónapokra elõre tervezhetõ költségvetéssel), amelyek segítségével közvetlenül a termelõtõl vásárolhatjuk meg a zöldséget, gyümölcsöt, így a bolthoz, piachoz képest sokkal jobb az ár/érték arány, a szezonnak megfelelõ, jó minõségû élelmiszereket kapunk, ráadásul a helyi termelõket is támogatjuk.

Kuponok, utalványok

Nézd meg, nem maradt-e valamilyen vásárlási utalványod, kuponod, esetleg melegétel-utalványod. Ellenõrizd a bankszámládat, hiszen elképzelhetõ, hogy elfeledkeztél arról, hogy maradt még rajta néhány ezer forint. Akár a hitelkártyás vásárlásaid után kapott pontokat is felhasználhatod.

A nyugdíjasok akár tízezreket is spórolhatnak

Kiírták az Erzsébet-program jövõ évi pályázatait, a 2014-ben harmadik évébe lépõ programra a tervek szerint 3,5 milliárd forintot biztosít a kormány. A nyugdíjasoknak fürdõjegy program indul: 2 500 forint befizetésével akár 25 alkalmas belépõt kaphatnak - így akár több tízezer forintot is megspórolhatnak. A pályázattal elnyerhetõ támogatást a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány gyógyfürdõkbe szóló belépõjegyek formájában nyújtja - derül ki a pályázati felhívásból. Jelentkezni az öregségi nyugellátásban részesülõ, 60. életévét betöltött személyeknek lehet, akinek rendszeres havi teljes összegû ellátása nem haladja meg a 147 ezer forintot, valamint további adóköteles jövedelemmel nem rendelkeznek.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!