2024. május 3. Péntek, Tímea, Irma.
 
Pártvélemények a budapesti választási rendszer változtatási terveirõlForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-06-02 08:17:09
Az MSZP fõvárosi frakcióvezetõje szerint Budapest további széttagoltságát erõsítené a választási rendszer átalakítására vonatkozó fideszes javaslat. A Jobbik úgy véli, minden eddiginél brutálisabban torzítana a Fidesz javára az a budapesti választási rendszer. A Magyar Liberális Párt szerint pedig a kormánypárt attól fél, hogy a fõvárosi közgyûlésben többségbe kerülne az ellenzék.

Az MSZP fõvárosi frakcióvezetõje szerint Budapest további széttagoltságát erõsítené a választási rendszer átalakítására vonatkozó fideszes javaslat. Horváth Csaba azt mondta: ez a legrosszabb javaslat, amit az elmúlt négy évben a Fidesz-kormány elõterjesztett; ezt sem nemzetközi példák, sem az épeszû gyakorlat nem indokolja. Véleménye szerint ez az elképzelés akkor lenne épeszû, szakszerû, ha a polgármesteri tisztségek névlegessé válnának, és a valódi döntések a Fõvárosi Közgyûlésben születnének összfõvárosi érdekek alapján.

Minden normális ország normális fõvárosában az erõsítés és az egységesítés felé haladnak a folyamatok - fogalmazott az MSZP alelnöke. Értékelése szerint ez a javaslat arról szól, hogy lesz 23 város Budapestbõl, hiszen a kerületi polgármesterek valószínûleg erõsebben fognak politizálni a helyi érdekekért. Horváth Csaba fontosnak tartja, hogy az õszi önkormányzati választáson a fõpolgármester és a kerületi polgármesterek többségét épeszûen gondolkodó, baloldali vagy liberális politikusok adják, hogy ne szakadjon szét a város.

Hozzátette: egy baloldali városvezetés és egy baloldali többségû polgármesterek tanácsa nem szakítaná szét Budapestet. Lehet látni, hogy a fideszes kiskirályok, komiszárok mit mûveltek az elmúlt években - mondta Horváth Csaba.

Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezetõ alelnöke és Rogán Antal, a kormánypárt parlamenti frakcióvezetõje pénteken Budapesten jelentette be, hogy az önkormányzati választási rendszer átalakítását javasolja a Fidesz. Ennek értelmében a Fõvárosi Közgyûlésnek a fõpolgármester mellett a 23 kerületi polgármester és a kompenzációs listáról bekerült kilenc képviselõ lesz a tagja. Az õszi önkormányzati választásokra már az új szabályok vonatkoznának.

Jobbik: brutálisan torzítana a Fidesz által javasolt önkormányzati rendszer

A Jobbik szerint minden eddiginél brutálisabban torzítana a Fidesz javára az a budapesti választási rendszer, amelyet a kormánypárt javasol. Szilágyi György, a Jobbik budapesti elnöke az alkotmányosság és a demokratikus választások elleni terroristaakciónak minõsítette az önkormányzati törvény Fidesz által tervezett megváltoztatását. A Fidesz érdeke, hogy a választópolgárok akarata minél kevésbé érvényesüljön a mandátumszámok kiosztásánál - értékelte. Azt mondta: hatalmas népességbeli aránytalanságok lennének egy-egy közgyûlési mandátum mögött, hiszen például az V. kerületben hatszor annyit érne egy szavazat, mint a jóval népesebb XIII. kerületben, s ez alkotmányellenes.

A fõvárosi pártvezetõ az országgyûlési választás szavazatait önkormányzati mandátumokra vetítve kifejtette: a most érvényes rendszerben 13 képviselõi hely jutna a Fidesznek, 13 a baloldali összefogásnak, 4 a Jobbiknak és 3 az LMP-nek a Fõvárosi Közgyûlésben. Ha megváltoztatják a rendszert, akkor 14 helyet vinne el a Fidesz, 9-et a baloldal, a Jobbik és az LMP pedig be sem jutna - tette hozzá, megjegyezve: a kompenzációs listával ez úgy tolódna el, hogy 18 mandátuma lenne a Fidesznek, 13 a baloldalnak és 1-1 a Jobbiknak és az LMP-nek.

A jobbikos politikus bírálta, hogy a tervezett rendszerben a Jobbik kevesebb mandátumhoz jutna, mint a jelenlegiben. Szerinte ennek is a párt ellehetetlenítése az egyik célja, miközben mindvégig konstruktívan végezték fõvárosi munkájukat.

Szilágyi György kifogásolta azt is, hogy a választók egy szavazattal két mandátumot adnának, egy polgármesterit és egy közgyûlési képviselõit. Ellentmondásos lenne a képviselõk feladata is, mivel például vitás ügyben kérdéses lenne, hogy polgármesteri vagy képviselõi mandátumuknak megfelelõen szavazzanak-e - folytatta érvelését. Példaként említette, hogy a belsõ és a külsõ kerületeknek más az érdeke a parkolási díjak, az idegenforgalmi adó vagy a dugódíj szempontjából.

Kijelentette: ha a kormánypárt végigviszi a törvénymódosítást, akkor az Alkotmánybíróságnak meg kell semmisítenie azt. Szilágyi György az MTI kérdésére beszélt arról is, hogy a közvetlen fõpolgármester-választás intézménye mellett foglalnak állást, arra pedig nyitottak, hogy a feladatok, jogok és kötelességek egész rendszerét megváltoztassák a kétszintû, azaz fõvárosi és kerületi önkormányzati rendszerben a jobb mûködés érdekében.

A DK választási csalásnak értékeli a Fidesz által javasolt átalakítást

Választási csalásnak értékeli a Demokratikus Koalíció (DK) a budapesti választási rendszer átalakítására vonatkozó fideszes javaslatot - közölte Kerék-Bárczy Szabolcs, a párt elnökségi tagja pénteken fõvárosi sajtótájékoztatón. A DK az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a törvénymódosítás életbe lép - mondta az ellenzéki politikus hozzátéve: azt javasolják az MSZP-nek és az Együtt-PM-nek, hogy tegyék ugyanezt. Kerék-Bárczy Szabolcs kijelentette: a módosítás nem demokratizálná a helyzetet, hanem a polgárok jogfosztásának irányába hatna.

Az MLP tiltakozik a budapesti választási rendszer megváltoztatása ellen

A Magyar Liberális Párt szerint a Fidesz attól fél, hogy a fõvárosi közgyûlésben többségbe kerülne az ellenzék, így törvényalkotással próbálja még az önkormányzati választás elõtt bebetonozni hatalmát. Az MLP szerint a kormánypárti javaslat nem más, mint törvényesített csalás, ami bizonyíték arra, hogy a kormánypárt fél a budapestiektõl, fõvárosi hatalmának elvesztésétõl. A párt határozottan tiltakozik az ellen, hogy a Fidesz még a választások elõtt hozzányúljon az önkormányzati törvényhez, és gyökeresen megváltoztassa a fõvárosi választási rendszert.

A liberálisok szerint a tervezet a Fidesz minden idõk legnagyobb és legnyilvánvalóbb választási csalása, több ponton is alkotmányellenes, és szembe megy a kormánypárt eddig hangoztatott elvével is, miszerint összeférhetetlen a polgármesteri és a képviselõi tisztség.

A Fidesz terve mûködésképtelenné tenné Budapestet, állandósítaná a káoszt, hiszen egy ilyen átalakítással megszûnne Budapest egységes város lenni, és irányíthatatlanná válna. Már ma is háttérbe szorulnak a fõváros egységes szempontjai a kerületi érdekek mögött, de a Fidesz javaslata a helyzetet tovább rontva 23 városrész laza együttmûködésévé teszi Budapest irányítását - írják. Szerintük az is világosan látszik, hogy a Fidesz csökkenteni akarja a fõváros vezetésének hatáskörét, így a kormány szabadon államosíthat, kiárusíthat szolgáltatásokat, átrendezhet területeket mindenféle kontroll nélkül.

A Liberálisok hangsúlyozzák: pont az ellenkezõjére lenne szükség, mint amit a Fidesz tervez: a fõvárost erõsíteni, a kerületek hatalmát pedig csökkenteni kellene, mert kisebb bürokráciára és egységesebb Budapestre van szükség.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!