2024. április 28. Vasárnap, Valéria.
 
Így szedd ki a kullancsot a gyerekbõl szakszerûen! - Indul a kullancsszezonForrás: life.hu
Utolsó módosítás: 2012-06-16 14:35:19
A nyárral együtt nem csak a vakáció ideje jött el a gyermekek számára. A szülõknek a gyermek programjai mellett az apró, veszélyes kullancsokra is fel kell készülniük. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy ne legyen nagy baj.

Nyáron a kibírhatatlan kánikula idejét leszámítva igyekszik mindenki a legtöbb idõt a szabadban eltölteni - legyen az strand, erdõ, park, vagy otthon a kert -, és ezzel a lurkók sincsenek másként. A felhõtlen szabadságot azonban csak akkor lehet élvezni, ha szülõként igyekszel megelõzni a bajt, ha pedig véletlenül mégis megtörténik, hát tisztában vagy azzal, mit kell tenni. A legmelegebb hónapok egyik legnagyobb veszélyét a kullancsok jelentik, melyek fertõzõ és súlyos betegségeket terjeszthetnek.

 

Mit kell tudni a kullancsokról?

Elsõsorban cserjés, erdõs területen érzik magukat a legjobban, éppen ezért fontos, hogy az amúgy biztonságosnak gondolt közeli park, vagy a rokonok, a család kertje után is alaposan átnézd a kicsid testét. A fejszervük olyan visszafelé hajló kapaszkodó kampókból áll, amely a kiesésüket, így egyben az eltávolításukat is gátolja. A fejszerv nyakban folytatódik, majd következik a test.

A kórokozók a nyálmirigyben helyezkednek el, melyet elsõsorban akkor lövell a testbe, amikor légzési nehézségei támadnak. Ezért különösen fontos annak a közhiedelemnek az elfelejtése, hogy olajjal, zsírral hatékonyan eltávolítható a bõrbõl. Az 1-4 milliméter nagyságú rovarok szem hiányában a hõkibocsátás és szag alapján találják meg az áldozatukat. Mivel a nedves, nyirkos aljnövényzetben érzik jól magukat, innen másznak fel a célszemély lábán megfelelõ behatolási pontot keresve. Ezek általában a puhább bõrfelületû részek: testhajlatok, nyak, hónalj lehetnek. A bõrben 4-6 órán keresztül csak a nyiroknedvet szívják, majd a vér következik.

Tippek a megelõzéshez

Manapság már igen hatékony kullancsriasztó krémeket és spray-ket kapni, melyek eseti megoldásként tökéletesek lehetnek. Mindig figyelj azonban arra, hogy hány órán át hatásos az adott készítmény, és ahhoz tartsd magad. Emellett érdemes az öltözködéssel is védekezni: ha erdõbe készültök, mindenképpen zokniba begyûrt, hosszú szárú nadrágot adj a gyerekre, akármennyire is tiltakozik ellene, sõt felsõruházatként is érdemes valamilyen vékonyabb anyagú, de magasabb nyakkal rendelkezõ darabot választani.

Ha természetjáró család vagytok, akkor viszont érdemes védõoltást adni, mely véd a súlyosabb betegségek ellen. Bár az év bármely szakaszában megteheted, a legtöbb szakember szerint legjobb a kullancsszezon kezdete elõtt, már február környékén beadatni, hogy védettséget nyújtson.

Ha fás, cserjés, árnyékos kerttel rendelkeztek, könnyen biztonságossá teheted a kertedet. Õsszel a lehullott faleveleket összegereblyézés után égesd el, ugyanis a kis apróságok ezeket választják maguknak a téli idõszak átvészelésére.

 

Így távolítsd el szakszerûen

Védõltás ide, riasztóspray oda, minden alkalommal nézd át esténként a gyermeked testét, különös figyelemmel a puhább bõrfelületekre, a testhajlatokra és a fejbõrre is. Abban az esetben, ha kullancsot találtál, érdemes kesztyût húzni, majd azt egy kifejezetten erre a célra készített, patikákban beszerezhetõ kullancscsipesszel kiszedni. A kullancsot a bõrhöz legközelebb ragadd meg a fejénél fogva és egy határozott, egyenes mozdulattal húzd ki. Fontos azonban, hogy ne húzd meg hirtelen, hogy ne kezdjen fulladozni, ugyanis ebben az állapotban engedi bele a bõrbe a fertõzõ anyagokat. Ha a kapaszkodó része a bõrben marad, nem kell aggódnod, az helyi gyulladást okozhat, de a fertõzõ betegség szempontjából nincs jelentõsége.

Fontos tévhitek

- Olajat, nyálat, krémet nem szabad rákenni a kullancsra, hiszen fulladásos állapotában a bõrbe engedi a fertõzõ anyagot. 
- Nagyobb esély van arra, hogy a fûbõl mászik fel a gyerekre a kullancs, minthogy a fáról, egy-másfél méternél magasabbról a fejére essen. 
- Veszélyes a fedetlen testfelület - mindez attól függ, hogy hol vagytok. A kullancs ugyanis kerüli a fényes és meleg helyeket. Éppen ezért a strand füves, nappal sütött része szinte elenyészõ veszélyforrás. 
- Egyes nézetek szerint a B-vitamin erõteljes szaga távol tartja a kullancsokat. Ugyan többen makacsul vitaminkúrát eszközölnek a gyermeknél a táborozás elõtt, tudd, hogy ez a feltevés tudományosan nincs bizonyítva.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!