2024. április 27. Szombat, Zita.
 
Négy trükk a bankoktól: ne dõlj be a magas kamatoknakForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2013-04-26 10:43:32
A jegybank tovább csökkentette az alapkamatot, ami miatt már 5 százalékos szint környékét is alig érik el a betéti kamatok. A bankok ezért több kis apró trükkel próbálhatják megnyerni maguknak a megtakarítással rendelkezõket.

Az "új" pénz

Az egyik legismertebb trükk, hogy a bankok csak a friss pénzre fizetnek magasabb kamatot, a már régóta ott lévõ megtakarításokra sokkal kevesebbet adnak. A bankok általában kineveznek egy napot, amit elõre az ügyfelek nem ismerhetnek meg és az azon a napon a banknál lévõ megtakarításon felüli pénzösszeget tekinti friss (új) pénznek. Ilyen megtakarásokra nem egyszer 1-2 százalékponttal is magasabb kamatot fizetnek.

Ha folyamatosan szeretnénk akciós kamattal lekötni megtakarításainkat, akkor akár 2-3 számlára is szükségünk lehet különbözõ bankoknál. De a számlavezetési díj és az utalások költsége miatt a legtöbbször nem éri meg egyik pénzintézetbõl a másikba utalni a pénzünket. Nem érdemes tehát csak a friss pénzre adott kamatok alapján dönteni, ha bankválasztásról van szó, csak néhány kivételes bankszámlát találunk, ahol ingyenes az utalás és nincs számlavezetési díj.

Mi a friss pénz?

A bankok szeretik, ha hozzájuk visszük a pénzünket, hiszen a betétek az egyik legolcsóbb forrás, amit késõbb hitelként kihelyezhetnek. Ezért szinte minden egyes új forint után bónuszkamatokat fizetnek, amit érdemes kihasználni megtakarításaink értékének növelésére.

A hitelintézetek egyszerû módszerrel döntik el, mi számít új megtakarításnak, vagyis friss pénznek. Egy akció kezdete elõtti idõpontot elneveznek fordulónapnak, és az ekkor a számlánkon vagy betétben lévõ pénzünk fölött érkezõ összeget új pénznek nevezik. Ez az idõpont minden akció elõtt hétpecsétes titok és a legtöbbször csak utólag kerül kihirdetésre. Erre azért van szükség - ahogy az egyik bank sajtósa fogalmaz - mert különben kijátszható lenne. A dátum pontos ismeretében könnyen egy másik számlára utalhatnánk az összes pénzünket és akár másnaptól akciós feltételekkel kamatoztathatnánk tovább az eredeti helyén.

Azt viszont így is megtehetjük, hogy több számlát nyitunk és azok között utalgatva próbáljuk meg a legmagasabb hozamot elérni rövidtávú befektetésünk után. Több ingyenes bankszámla is van, amihez nem kell jóváírást teljesíteni mégis magas hozamot kínálnak. Egy fõ és egy ingyenes, megtakarításra használt számlával szinte mindig a piacon elérhetõ legjobb feltételekkel köthetjük le a pénzünket.

Egyszerûen csak annyit kell csinálni, hogy azon a számlán helyezzük el a pénzünket akciós feltételek mellett, ahol az új pénznek számít. A betét lejárta után megvárjuk, míg a másik banknál is elérkezik a fordulónap, ez után már utalhatunk is oda, ahol ugyancsak megkapjuk a kedvezõbb kamatokat.

A kettõ az egyben betétek

Az elmúlt években több kombinált betét is megjelent a hitelintézetekben. Ezeknek a lényege, hogy egy jellemzõen ultra rövidtávú befektetésre kiemelkedõen magas kamatot fizetnek, de ezért cserébe elvárják, hogy egy nagyobb összeget hosszú távon is lekössünk. Ilyen betéteknél érdemes jól átgondolni, hogy valóban megéri-e számunkra hosszú idõre elhelyezni a pénzünket, hiszen a betét feltörésével a kamatokat is elveszíthetjük.

A kombinált betétek esetén a teljes megtakarítás hozamával és kockázataival számoljunk, ne tévesszen meg bennünket az akciós kamatoknál is sokszor kedvezõbb rövid lejáratú rész hozama.

Bónuszkamatok

Több banknál is van lehetõség bónusz kamattal lekötni megtakarításainkat. Ezeket a bónuszokat általában valamilyen jutalomként kaphatjuk, például ha újra lekötjük pénzünket. Ha több évre is szeretnénk lekötni pénzünket érdemesebb lehet inkább kamatadómentesen 3-5 évre TBSZ számlára helyezni megtakarításainkat, mintsem 2-3 esetleg 6 hónapos betétek jelenleg egyre csökkenõ kamataiban bízni, még ha a bónuszkamatok annyira csábítóak is.

A jó ügyfél nagyobb kamatot kap

Különösen a betéti kamatok csökkenésével jöhet el az ideje, hogy elgondolkodjunk más megtakarítási formákon is. Több banknál is nyithatunk értékpapírszámlát és állampapírt vagy más befektetési eszközt is vásárolhatunk a pénzünkért, ráadásul a bankok többsége magasabb kamatot kínál azoknak az ügyfeleknek a betéteire, akik hasonló megtakarításba is belekezdenek náluk. Érdemes lehet ezeket a lehetõségeket kihasználni, de figyeljünk oda, hogy egyes szolgáltatások drágábbak lehetnek saját bankunknál, mint más pénzintézeteknél.

Különösen a tranzakciós illeték bevezetése óta lett fontos, hogy minden pénzügyi igényünkre vonatkozólag válasszuk ki a bankunkat, hiszen egyre kevésbé tudjuk megtenni, hogy máshol tartjuk a pénzünk, mint ahova a fizetésünk érkezik. Ezért olyan pénzintézetet kell találnunk, ahol a költségek minden igénybevett szolgáltatást összegezve a legkedvezõbb.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!