2024. április 29. Hétfő, Péter.
 
Külföldre készül? Fontos figyelmeztetés jöttForrás: napi.hu
Utolsó módosítás: 2013-05-29 11:29:30
Egyre nõ azok száma, akik megfelelõ felkészülés, informálódás híján keserû tapasztalatokkal kénytelenek rövid idõn belül hazatérni a külföldi munkavállalásból. Egyre többen járnak pórul olyanok is, akik botcsinálta vagy éppen az ügyfél bizalmával szándékosan visszaélõ közvetítõn keresztül igyekeztek külföldi munkát szerezni. Így kerülhetõk el a buktatók.

A megfelelõ munkalehetõségek a gazdasági nehézségek miatt külföldön is beszûkültek , ma már a korábbinál sokkal kisebb eséllyel talál megfelelõ külföldi álláslehetõséget az, aki különösebb terv nélkül próbál szerencsét külföldön - véli Fehér Tamás, a Trenkwalder ügyvezetõje, aki szerint a siker kulcsa egyre inkább az alapos körültekintés.

Kormányrendelet rögzíti, hogy a munkaközvetítõnek kötelezõen tájékoztatnia kell a munkavállalót a felajánlott munkakör fõbb sajátosságairól, így különösen a foglalkoztatáshoz szükséges képzettségrõl, gyakorlati idõrõl, a foglalkoztatás helyérõl, idejérõl, az irányadó munkarendrõl, munkaidõ-beosztásról, illetve várható kereseti lehetõségrõl. Külföldi munkavállalásra irányuló közvetítés esetén, a munkát keresõt a közvetítést megelõzõen, írásban tájékoztatni kell a fogadó ország jogszabályairól is, különösen a foglalkoztatással, a külföldiek munkavállalásával, az idegenrendészettel kapcsolatos szabályokról - áll a cég által jegyzett tájékoztatóban.

A leggyakoribb buktatók

Becslések szerint több ezer honfitársunk tér vissza csalódottan, anyagilag kedvezõtlenebb viszonyok között, elsõsorban az alábbi kockázatok figyelmen kívül hagyása miatt:

  • Bizonytalan munkahely - Addig nem érdemes útnak indulni, amíg meg nem bizonyosodtunk róla, hogy a kinézett munkahelyre valóban minket várnak. Ennek során egyértelmû információkat kell kapnunk például a betöltendõ feladatkörrõl, a bérezésrõl, a további juttatásokról (szállás, étkezés, utaztatás, stb.) Ha a megcélzott munkahelyen már dolgozik ismerõsünk, további értékes felvilágosítást szerezhetünk a munkatársakról, illetve a várható munkakörnyezetrõl is.
  • Nem megfelelõ munkakörülmények - Különösen abban az esetben legyünk nagyon körültekintõek, ha a kiválasztott munkahely egészségre ártalmas technológiával dolgozik (zajos technológia, festékgyár, stb.) Ilyenkor ragaszkodni kell ahhoz, hogy elõre garanciát kapjunk a megfelelõ munkavédelmi körülményekre.
  • Megfelelõ nyelvtudás hiánya - A szükséges szókincs híján azon kívül, hogy csupán igen alacsony színvonalú munkát tudunk végezni, komoly kockázata van annak is, hogy egyes munkáltatók kihasználnak, becsapnak bennünket. Fontos tudni, hogy a munkáltatót a saját országában semmi sem kötelezi arra, hogy magyar nyelven is rendelkezésünkre bocsássa a munkaszerzõdést, aminek óvatlan aláírásával akár számunkra igen kedvezõtlen feltételeket is elfogadtathatunk.
  • Nem várt költségtételek - Különösen a szállásköltségek okozhatnak a helyszínen kellemetlen meglepetéseket a nagyobb nyugat-európai városokban. De az is okozhat problémát, ha a munkáltató biztosít ugyan szállást, de onnan a munkahely csak hosszú és költséges utazással érhetõ el. Számos helyen kérhetnek további igazolásokat (például erkölcsi bizonyítványt), amelyeknek beszerzése szintén pénzbe kerül. Fõleg magasabb szintû állások esetében jelenthet komoly anyagi terhet egy-egy pályázat. Ilyenkor akár több alkalommal is kérhetnek személyes interjút, a repülõjegyet azonban ilyenkor a legritkább esetben térítik meg. Arra pedig semmi garancia nincsen, hogy az állás végül a miénk lesz.
  • Fokozatosság - A legkörültekintõbb felkészülés esetén is elõfordulhat, hogy csalódunk a kiszemelt munkahelyben. Ezért a tervezett kitelepülést célszerû fokozatosan végrehajtani. Az elsõ néhány hónapban nem célszerû rögtön családosan kiérkezni, illetve idehaza rögtön felszámolni a lakást, mivel ez jelentõen megnehezítheti a visszatérést, ha a kedvezõtlen körülmények úgy kívánják.

A Trenkwalder ügyvezetõje szerint a fenti kockázatok megbízható, a kinti körülményekre garanciát vállaló munkaközvetítõvel kiküszöbölhetõk. Célszerû óvatosnak lenni azokkal a közvetítõkkel, akik a munkavállaló ügyféltõl pénzt kérnek. Kormányrendelet rögzíti ugyanis, hogy a magán-munkaközvetítõ a tevékenységéért a munkát keresõvel szemben díjat, költséget nem számolhat fel - hívja fel a figyelmet Fehér Tamás. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy bizonyos extra szolgáltatásokért (például utaztatás) persze jogszerûen kérhetõ térítés, de ha magáért a közvetítésért kérnek elõre pénzt, érdemes gyanakodni, nem futunk-e szélhámosok csapdájába.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!