2024. május 1. Szerda, Fülöp, Jakab.
 
Évekig eláll a nyersen készített szamócaszörpForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-05-26 09:01:45
Nyakunkon a szamócaszezon! Ki ne szeretné e finom gyümölcsöt, melyet nyers fogyasztása mellett sütéskor és fõzéskor sokféleképpen felhasználhatunk.

A háziasszonyok gyümölcssalátákba, fagylaltnak, parfénak, süteményekbe is használják. Akadnak olyan fajták, melyek remekül lefagyaszthatók és a téli idõszakban ugyanúgy felhasználhatók, mint a frissen szedettek. Most egyébként is jó a termés országszerte, s a szedd magad akciókon olcsón beszerezhetjük a gyümölcsöt.
Sokan kedvelik a szamócából készült szörpöket. A legtöbb recept fõzéssel csírátlanítja a gyümölcs levét, azt viszont kevesen tudják, hogy nyers állapotában is kitûnõ és elálló szörp készíthetõ belõle. Vidéki, idõs asszonyok így rakják el és pompás ital lesz a szamócából. Lássuk, hogyan készül?

A szamócát folyóvíz alatt alaposan megmossuk, majd amikor már teljesen tiszta lesz az öblítõvíz, akkor csumájától is megszabadítjuk, majd lemérjük. Ahány kiló a gyümölcs, annyi késhegynyi borkõsavat és annyi mokkáskanál szalicilt adunk a gyümölcshöz, majd az egészet összetörjük. Ha nagyon tisztán dolgoztunk, akkor a szalicilt el is hagyhatjuk. Ilyenkor azonban a késhegynyi helyett 1 mokkáskanál borkõsavat teszünk a gyümölcsre. Mivel a kupakok némelyike nem záródik rendesen, így két réteg celofán közé tehetünk szalicilt és erre rá a kupakot. Ne turmixoljuk, mert elveszíti eredeti színét és nem csöpög le annyi lé, mintha csak kézzel nyomkodnánk szét a szemeket.


Ezután a gyümölcspépet keverjük össze kilónként 6 dl korábban felforralt, de már kihûlt, hideg vízzel, majd az egészet öntsük tüllzacskóba. Akinek nincs zacskója, megteszi egy tetra pelenka is a négy sarkán összekötve. Lényeg, hogy a zacskót lógassuk fel egy tál fölé és egy éjszakán át hagyjuk, hogy magától lecsöpögjön. Ne nyomkodjuk.

Másnap mérjük meg a levet, és minden literéhez 1 kg cukrot adjunk. Keverjük meg többször, míg a cukor nem olvad el teljesen. Ekkor kiforrázott üvegekbe öntjük, ledugaszoljuk és hûvös kamrába tesszük. Évekig elálló, finom, illatos szörpöt kapunk. Természetesen hígítva fogyasztható. Színe azonban ilyenkor már nem lesz olyan intenzív, mint a boltinak. Annál azonban egészségesebb, gyerekek is bátran fogyaszthatják. Aki nagyon szereti az élénk színt, kevés céklalével fokozhatja a szörp pirosságát.


Ezzel a módszerrel bármilyen lédús gyümölcsbõl (málna, szeder, ribizli, eperfa termése, szõlõ) készíthetünk szörpöt. Almából, körtébõl, birsbõl is lehet, igaz azok hígabb állagúak. Ezeket a gyümölcsöket egyszerûen megreszeljük, borkõsav helyett citromsavat teszünk hozzá, így nem barnulnak meg a gyümölcsdarabok. Magozott meggy, cseresznye pedig zúzás, aprítás nélkül is kiadja a levét. Utóbbi kettõt még egy-két evõkanál rummal is bolondíthatjuk. Arra azonban ügyeljünk, hogy alkoholtartalma miatt gyerekeknek ne adjuk.

A megmaradt gyümölcshúsból lekvárt fõzhetünk. A gyümölcs savtartalmától függõen tegyünk hozzá 30-50 dkg cukrot, majd addig fõzzük, míg bugyogni kezd. Üvegekbe töltjük, két celofánréteg közé szalicilt vagy fahéjat tegyünk, végül csavaros tetõvel zárjuk le az üvegeket. Eközben a sütõt felmelegítjük 140 fokra. Egy tepsibe 2 ujjnyi vizet öntünk, beleállítjuk a lezárt üvegeket és a tepsit betesszük a már kikapcsolt sütõbe úgy, hogy a sütõajtót résnyire nyitva hagyjuk. Másnap reggel vegyük ki az üvegeket, töröljük szárazra õket és mehetnek a spájz polcaira.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!