2024. április 28. Vasárnap, Valéria.
 
8 kérdés, amit mindenki feltesz hónapokkal a nyaralás elõttForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-06-05 06:22:15
Június 13-án kezdõdik a nyári szünet, sokan épp emiatt már elkezdték tervezni nyaralásukat. Van néhány kérdés, amit mindenkinek fel kell tennie - talán még idõben mutatjuk a válaszokat is.

1. Európán kívülre utazom, de Magyarország ott nem rendelkezik nagykövetséggel vagy konzulátussal. Kivel vegyem fel a kapcsolatot, ha segítségre van szükségem?

Mivel mi magyarok uniós polgárok vagyunk, így az EU területén kívül konzuli segítségnyújtásra vagyunk jogosultak - abban az esetben is, ha Magyarországnak nincs ott képviselete. Bármely más uniós tagállam konzulátusát vagy nagykövetségét felkereshetjük és segítséget kérhetünk, ha például balesetet szenvednénk, ha fontos iratokat veszítenénk el, vagy ha letartóztatnának.

Krízishelyzetekben is jogosultak vagyunk támogatásra: az uniós tagállamoknak kötelességük, hogy szükség esetén saját állampolgáraikhoz hasonlóan az uniós polgárokat is kimenekítsék.

2. Kihez fordulhatok, ha késik a repülõ, a vonat, a busz vagy a hajó, vagy törölték a járatot?

Az utasjogokra vonatkozó uniós szabályoknak köszönhetõen amennyiben járatunk több órát késik vagy utazásunk hosszú késéssel kezdõdik meg, a közlekedési társaság köteles méltányos kompenzációban részesíteni bennünket. Amennyiben utazásunkat törölték, és az éjszakát utazási célállomásunktól távol, egy szállodában kell töltenünk, akkor a légitársaságnak vagy a vasúttársaságnak ki kell fizetnie ennek költségeit.

3. Mire figyeljek, ha hitelt veszek fel a nyaralásra?

Az utazáshoz felvett hitelek fogyasztói hitelnek minõsülnek. Az ezekrõl szóló uniós irányelv alapján megilletnek minket bizonyos jogok, ha hitelre vásárolunk. Ezek közül az öt legfontosabb:

- a fogyasztói hitelek hirdetéseinek átláthatóknak és könnyen érthetõknek kell lenniük.
- a szerzõdés aláírása elõtt elegendõ információt kell kapnunk ahhoz, hogy a piac különbözõ ajánlatait össze tudjuk hasonlítani.
- ha aláírunk egy szerzõdést, arról másolatot kell kapnunk.
- ha meggondoljuk magunkat, 14 naptári napon belül elállhatunk a szerzõdéstõl.
- a szerzõdésnek tartalmaznia kell azt a lehetõséget, hogy egy méltányos kompenzáció ellenében a tervezettnél hamarabb is visszafizethessük a hitelt.

4. Milyen utasbiztosítást kössek? Mire érdemes figyelni?

Az utasbiztosítási szerzõdés egyszeri díjas, a biztosítási díjat azonnal egy összegben kell megfizetni. A biztosító által kiállított kötvény érvényessége az elõre meghatározott utazási idõtartamhoz igazodik.

Mit érdemes végiggondolni utazás elõtt?

- milyen vagyoni értéket viszünk magunkkal,
- baj esetén milyen színvonalú egészségügyi ellátást várunk el,
- a célországban mekkorák a betegellátási, baleseti költségek,
- milyen életkorúak és egészségi állapotúak vagyunk,
- milyen közlekedési eszközzel és mennyi idõre utazunk,
- mennyire tûnik balesetveszélyesnek az utazás, üdülés (városlátogatás, vadvízi evezés).

Ezek ismeretében döntsünk arról, hogy a számos eltérõ szolgáltatás közül elég-e egy kevesebb kockázatot felölelõ, alacsonyabb díjú biztosítást megkötni, avagy több szolgáltatást és magasabb fedezetet nyújtó módozatot érdemes választanunk. Aki olyan helyre készül, ahol a hazaihoz képest sokszorosába kerül az egészségügyi szolgáltatás, annak érdemes olyan biztosítási módozatot választania, amely magas vagy korlátlan fedezetet nyújt ilyen esetekre. Sportrajongók - amennyiben az alapcsomag nem tartalmazza az emelt szintû kockázatot - normál utasbiztosításuk mellé, pótdíj ellenében több biztosítónál kiegészítõ sportbiztosítást is köthetnek, amely fedezetet nyújthat vadvízi evezés, búvárkodás, síelés és más sporttevékenység közben bekövetkezett baleset esetén.

5. Mi van akkor, ha orvoshoz kell mennem külföldön?

Ha megbetegszünk vagy baleset ér minket valamelyik uniós országban, illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában vagy Svájcban, jogunk van a sürgõsségi ellátáshoz. Ehhez az (ingyenesen kiváltható) európai egészségbiztosítási kártyára van szükségünk. A kártya felmutatásával ugyanolyan feltételekkel és ugyanolyan áron fogunk ellátásban részesülni, mint az adott ország biztosítottjai.

Ha esetleg krónikus betegek vagyunk, és külföldi utazásunk alatt is szednünk kell gyógyszerünket, az utazás megkezdése elõtt kérjük meg orvosunkat, hogy állítson ki egy külföldön is kiváltható orvosi rendelvényt.

6. Lefoglaltam egy szervezett utazást, de az utazásszervezõ csõdbe ment. Kaphatok visszatérítést?

Az uniós szabályok megvédik a nyaralni induló európai fogyasztókat, és azon elõre lefoglalt szervezett utakra vonatkozik, amelyek az alábbiak közül legalább kettõt tartalmaznak: 1. utaztatás, 2. szállás, 3. egyéb idegenforgalmi szolgáltatások, például városnézés (a csomag részeként értékesítve).

A védelem a katalógusokban közölt információkra, a szankció nélküli útlemondásra, a szolgáltatásokért viselt felelõsségre (pl. elvárt színvonal alatti hotelek) és az utazásszervezõ vagy a légitársaság csõdje esetén szükséges védelemre terjed ki.

A jövõben ezt a védelmet azokra is ki fogják terjeszteni, akik az interneten (egy vagy több, egymással üzleti kapcsolatban lévõ kereskedõnél) foglalnak le szervezett utakat (például a kuponos utazásokra).

7. Hogyan tudom csökkenteni a telefonköltségeket az utazás alatt?

Az EU tovább csökkentette a nemzetközi telefonálás díjait. Az adatbarangolás tekintetében ez az eddigi legnagyobb árcsökkenés: megabájtonként 45 eurócentrõl 20 eurócentre csökkent a barangolás ára (egy kilobájtos számlázási egységgel). 2014. július 1-jétõl néhány európai mobilszolgáltató lehetõvé teszi, hogy utazásunk elõtt külön szerzõdést kössünk barangolás céljára, és - amennyiben erre lehetõség van - egy helyi mobilszolgáltatásait vegyük igénybe.

Az EU jelenleg olyan új szabályok kidolgozásán dolgozik, amelyek célja a barangolási díjak teljes körû megszüntetése.

8. Mit kell tudnom, ha a háziállatomat magammal szeretném vinni, amikor az Európai Unióban nyaralok?

Ha az EU-n belül utazunk, háziállatunkat gond nélkül magunkkal vihetjük, amennyiben betartjuk a következõ szabályokat: ha kutyát, macskát vagy vadászgörényt viszünk magunkkal, gondoskodjunk arról, hogy háziállatunk veszettség elleni védõoltást kapjon, és ez az állatútlevélbe is be legyen jegyezve.

Amennyiben Írországba, Máltára vagy az Egyesült Királyságba utazunk, a háziállatnak parazitaellenes kezelésen is át kell esnie.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!