2024. április 27. Szombat, Zita.
 
Gyümölcsszüret májusban és júniusbanForrás: edenkert.hu
Utolsó módosítás: 2013-05-26 12:36:56
Május-június hónapokban már több gyümölcsfaj termését szüretelhetjük.A betakarításkor azonban nagyon sok tényezõre oda kell figyelnünk. Ismerkedjünk meg ezekkel.

cseresznyét és a meggyet kocsányával együtt szüreteljük, mert így nem sérül meg és tovább eltartható. Ügyeljünk rá, hogy a termõnyársak, a jövõ évi termés alapjai, ne sérüljenek meg. A szüret ne érjen véget a betakarítással. A koronát, amelyrõl a gyümölcsöt leszedtük, vizsgáljuk át, és távolítsuk el a sérült, hasadt és törött koronarészeket. Ezzel nem jó megvárni a tavaszt, mert a nyitott, roncsolt sebfelületen át súlyosan fertõzõdhet a fa.

 

cseresznye-meggy-kocsany
A cseresznyét és a meggyet kocsányával együtt szüreteljük

 

szamócát legjobb másnaponként szedni. A gyümölcskocsányt két körmünk közé fogva törjük le úgy, hogy közben ne nyomódjon meg a gyümölcs. A szüretre, a harmat felszáradása után, a reggeli és a kora délelõtti idõszak a legalkalmasabb, mikor a gyümölcs felülete már száraz. A nedves és a felmelegedett gyümölcs könnyen romlik. A leszedett szamócát árnyékos, hûvös helyen tároljuk a felhasználásig. Friss fogyasztásra és a feldolgozásra is teljesen érett állapotban szedjük a gyümölcsöt, mert íz- és zamatanyagai akkor a legdúsabbak. Ha piacra, hosszabb szállításra szánjuk, akkor a szamócát a teljes érés elõtt – mikor még a csúcsa fehér – szedjük le.

köszméte kényes gyümölcs. Befõttnek teljes nagysága elérésekor, de még a teljes érés elõtt, zölden szedjük. A teljes érés kezdetén a zöld szín fokozatosan halványodik, s a bogyó ezzel párhuzamosan puhulni kezd. A friss fogyasztásra szánt köszméte ideje egy, legfeljebb két hétig tart. Dzsemnek is ekkor a legalkalmasabb. Túlérve hajlamos a hullásra. A leszüretelt köszmétét vigyük árnyékos helyre, mert könnyen megfonnyad.

 

koszmete-bogyos
Kényes gyümölcs a köszméte

 

A fekete ribiszke szedésének idejét felhasználási módja határozza meg. Dzsemnek akkor a legalkalmasabb, mikor a fürt csúcsán lévõ 1–2 apró bogyó még zöldesbarna. Ekkor a legnagyobb a bogyók pektintartalma. Egyéb célra (lének, bornak, asztali fogyasztásra) csak a beszínesedett, teljesen érett fekete gyümölcsöt szedjük. A leszüretelt ribiszkét tegyük száraz, hûvös helyre, mert különben könnyen befülled. Hûtõszekrényben, 1 °C-on, számottevõ minõségromlás nélkül 2–3 hétig is eltartható.

piros ribiszkét teljesen éretten szedjük. A teljes érettséget ízleléssel is megállapíthatjuk. A korán szedett ribiszkének alacsony a cukortartalma, a savas anyagok viszont túlságosan nagy mennyiségben vannak jelen. Az íz- és zamatanyagok a teljes érés idejére fejlõdnek ki. Lének és bornak ebben az állapotban szedjük.

 

piros-ribiszke
A piros ribiszkét csak teljesen éretten szedjük

 

A málnát gondosan szüreteljük, mert termése könnyen szétesik. Az egyik kezünkkel rögzítsük a hajtást, a másikkal óvatosan fejtsük le a bogyókat a vacokkúpról. Ha a málnát friss fogyasztásra szánjuk, akkor akkor terítsük szét egy nagyobb felületû, lapos rekeszben, így saját súlya alatt kevésbé törõdik. A leszedett gyümölcsöt hûvös helyen, vagy a hûtõszekrényben tartsuk!

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!