2024. május 17. Péntek, Andor, Paszkál.
 
A következõ húsz évben is a fosszilis energia lesz a meghatározóForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-02-20 19:41:51
Az elmúlt 23 évben semmit nem változott a fosszilis energia részaránya a világban, s az elkövetkezõ több mint két évtizedben is a fosszilisek lesznek a meghatározóak az energiafogyasztásban - mondta az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület fõtitkára csütörtökön Debrecenben.

Molnár László, a XI. Energoexpo nemzetközi energetikai szakkiállítás és konferencia megnyitóján elmondta: az elõrejelzések szerint 2035-ben az összes energiafelhasználás 85 százalékát a fosszilis energia, a kõolaj, a szén és a földgáz adja, s csupán 5 százalékot tesznek majd ki a megújuló - nap, szél - energiaforrások. Kifejtette, mivel kõolajból, szénbõl, földgázból túlkínálat van a piacon, s a készletek akár 250 évre is elegendõek, gazdasági irracionalitás, hogy bármi áron fejleszteni kell a megújuló energia-elõállítást.

Szólt arról is, hogy a következõ 20 évben bár csökkennek, de megmaradnak a jelentõs energiaár-különbségek az Amerikai Egyesült Államok és Európa között, Amerika ugyanis továbbra is olcsón tud majd termelni. Molnár László elemezte Magyarország versenyképességét is. Magyarország ma a 63. helyen van az államok versenyképességi sorrendjében, 2001 és 2012 között 35 helyet esett vissza - mondta.

Hegedûs Miklós, a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. ügyvezetõje a rezsipolitika rövidebb-hosszabb távú gazdasági kihatásait elemzõ elõadásában kifejtette: nem az energiaárak magasak, hanem a hazai lakosság vásárlóereje "szánalmasan alacsony és csökkenõ, s az Európai Unióban az utolsók között van". A szakember szerint hatalmi szóval nem lehet nemzetgazdasági szinten rezsit csökkenteni.

A lakossági árak hatalmi úton ugyan csökkenthetõek, de a nemzetgazdasági szintû költségeket valakinek fizetnie kell - fûzte hozzá Hegedûs Miklós megjegyezve, hogy ez a "valaki" a költségvetés, vagy az üzleti szféra lehet, ami viszont tovább rontja a versenyképességet. Hegedûs Miklós szerint hosszabb távon az energiaköltségek az átlagos inflációnál erõteljesebben nõnek, "az olcsóbbodás félreértés, vagy inkább politikai álom". Úgy véli: a megoldás az energia-felhasználás lehetséges maximális racionalizálásán túl, az ellentételezõ export versenyképességének látványos javításában van.

A csütörtökön kezdõdött, háromnapos XI. Energoexpo konferencián 20 hazai és külföldi energetikai cég mutatkozik be a Kölcsey központban, a kiállításhoz kapcsolódó konferencián pedig 60 elõadás hangzik el idõszerû energetikai kérdésekrõl.
Az energetika jövõje, a jövõ energetikája címû rendezvényen egyebek mellett a paksi atomerõmû bõvítésérõl, a földgázellátás jövõjérõl, valamint a megújuló energiaforrások helyzetérõl cserélnek véleményt a szakemberek.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!