2024. május 20. Hétfő, Bernát, Felícia.
 
Az ózonréteget károsító új gázokat azonosítottakForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-03-11 07:59:51
Az ózonréteget károsító, új, ember alkotta gázokat azonosított egy nemzetközi kutatócsoport.

A gázok a fluor-klór szénhidrogének (CFC) közé tartoznak, melyeket az 1920-as években fedeztek fel, és régebben a fagyasztáshoz, illetve a dezodorok és hajspray-k gyártásához használtak. Jelenleg nemzetközi egyezmény tiltja az alkalmazásukat.

A négy gáz az 1960-as években bukkant fel a légkörben, korábban nem volt nyomuk, ez pedig arra utal, hogy ember alkotta õket - írta a Kelet-angliai Egyetem Johannes Laube vezette kutatócsoportja a Nature Geoscience címû tudományos lapban.

A mérések szerint a négy új gáz csak nemrég jutott az atmoszférába, közülük kettõ mennyisége a mai napig intenzíven emelkedik. A CFC-gázokról szóló egyezmény óta ez a legnagyobb levegõszennyezés, bár az 1980-as évekig kibocsátott több millió tonna ózonkárosító gázzal összehasonlítva a mennyiség kevésnek tûnik.

A növekedés ellentmond az 1989-ben érvénybe lépett montreali jegyzõkönyvnek, mely az ózonréteget károsító gázok fokozatos kivonását rendelte el - olvasható a kutatók közleményében. A teljes tiltás 2010-ben történt. Az új gázok is a jegyzõkönyv hatálya esnek - írták a kutatók.

A rejtélyes gázok pontos eredete nem ismeretes, a forrásokat további kutatásoknak kell azonosítaniuk. Feltételezik, hogy a rovarirtók vagy az elektronikában használt tisztítószerek oldóanyagának nyersanyagairól lehet szó. A CFC-gázok lassan bomlanak le, tehát még évtizedeken át a légkörben maradnak.

A kutatók a négy új gázt a grönlandi sarkvidék örök havának elemzésekor azonosították.  A hórétegekben õrzött, akár száz éves levegõarchívum árulkodik arról, mit tartalmazott a Föld légköre. Emellett megvizsgálták  azokat a légmintákat is, melyeket a viszonylag tiszta levegõjû Tasmánia felett gyûjtöttek 1978 és 2012 között. Az ózonréteg a Föld felszíne felett 15-30 kilométer magasan helyezkedik el, és a Nap káros UV-sugarainak elnyelésében játszik fontos szerepet.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!