2024. május 7. Kedd, Gizella.
 
A világ népességének csaknem harmada elhízott vagy túlsúlyosForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-06-13 15:23:29
A legfrissebb adatok szerint elhízott vagy túlsúlyos a világ népességének csaknem egyharmada: számuk elérte a 2,1 milliárdot és egyetlen állam sem képes sikerrel kezelni a problémát.

A túlsúlyosak és elhízottak száma 1980-ban 857 millió volt, 2013-ra viszont 2,1 milliárdra emelkedett. Ez az ütem gyorsabb, mint a világ népességének növekedése. A leggyorsabb emelkedést Ausztráliában és Ázsiában mérték, itt harminc év alatt több mint nyolcvan százalékkal nõtt az adat.

Az Egyesült Államokban és Oroszországban a legmagasabb az arány, Nagy-Britannia Nyugat-Európában a harmadik helyen áll - tudósított a BBC hírportálja a Lancet brit orvosi hetilapban megjelent elemzésrõl. A Közel-Keleten és Észak-Afrikában a férfiak majdnem 60, a nõk csaknem 65 százaléka túlsúlyos. A világ túlsúlyosainak 13 százaléka él az Egyesült Államokban, Kínában és Indiában együtt 15 százaléka.

A szakértõk szerint a növekedés oka a világ modernizálódása, amely a test tétlenségét okozza minden szinten. Az eddig legátfogóbb tanulmány a Washingtoni Egyetem egészségügyi adatokkal foglalkozó intézete (IHME) vezetésével 188 ország adatai alapján készült, a Bill & Melinda Gates Alapítvány finanszírozta.

A világ sok országát képviselõ kutatók felmérések - többek közt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vizsgálatai - és kormányzati portálok adatait elemezték, tanulmányoztak minden cikket, amely az elhízottak és túlsúlyosak számáról szól és az 1980-2013 közötti idõszakból származik.

Kutatásuk kimutatta: az elhízás aránya az egész világon emelkedik, noha a legmagasabb rátát továbbra is a fejlett országokban mérték. A világ 671 millió elhízott emberének több mint fele tíz országban él, ezek sorrendben az Egyesült Államok, Kína, India, Oroszország, Brazília, Mexikó, Egyiptom, Németország, Pakisztán, Indonézia.

A tanulmány sürgõs globális intézkedéseket kért, hogy a világ megküzdhessen a kockázati tényezõkkel: a túlzott kalóriabevitellel, a mozgásszegény életmóddal, az élelmiszerfogyasztás ipari reklámozásával.

Egyetlen ország sem volt képes legyõzni az elhízást, mivel viszonylag új keletû a probléma. Idõbe telik, míg sikertörténetekrõl számolhatunk be - mondta Ali Mokdad, az IHME munkatársa.

Több az elhízott nõ, mint a férfi a fejlõdõ országokban - áll a tanulmányban. Mokdad azzal magyarázta a különbséget, hogy a fejlõdõ országokban a nõknek nincs ideje a testsúlyukkal törõdni, mert túl sok feladatot látnak el a családban és a munkában. A fejlett országokban azonban a férfiak közt több az elhízott. Mokdad szerint azért, mert sokan kiköltöznek a kertvárosokba és több idõt töltenek a munkába utazással, a számítógép elõtt, mozgás nélkül.

A mozgásszegény életmód az önkontrollt is rombolja: a klasszikus étkezést felváltotta az egész napos, kontrollálatlan táplálékbevitel - vélte Hermann Toplak, a Grazi Egyetem professzora.

A kimutatás szerint a világ legelhízottabb országa Tonga, ahol a lakosság 60 százaléka számít kövérnek. A tízes toplista 2., 3., 6., és 8. helyén is csendes-óceáni szigetállam szerepel - Szamoa, Kiribati, Marshall-szigetek, Mikronéziai Szövetségi Államok -, a másik öt helyet arab országok foglalják el az alábbi sorrendben: Kuvait (4.), Katar (5.), Egyiptom (7.), Líbia (9.) és Jordánia (10.)

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!