2024. május 17. Péntek, Andor, Paszkál.
 
A fúziós energia fejlesztését célzó európai konzorcium jött létreForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-10-13 10:09:26
Aláírták csütörtökön Brüsszelben az EUROfusion (Európai Konzorcium a Fúziós Energia Fejlesztésére) megalapulását deklaráló iratot: az összefogás keretében az EU tagországi kutatóközpontok közös forrásból, eredményeiket megosztva dolgozhatnak együtt. A Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói évente nagyjából 200 millió forintnyi támogatást kapnak.

A konzorcium célja, hogy a fúziós kutatásokkal 2050-re olyan környezetbarát energiaforrást sikerüljön biztosítani, amely hozzájárul a világ egyre növekvõ energiaigényének kielégítéséhez - olvasható az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont Részecske- és Magfizikai Intézet által az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben, amely szerint az Európai Unió mintegy fél milliárd euróval járul hozzá a kutatásokhoz a következõ öt évben.

A kutatási program elõkészületeként 2012-ben az európai kutatóközpontok közösen felvázolták azt a részletes programot, amelynek pontjait követve 2050-re megvalósíthatják a fúziós energia mindennapos használatát.

Az Ütemterv a fúziós energia megvalósításához címû tervezet két fõ célja, hogy a kísérletek alapos elõkészítésével biztosítsák a még épülõ ITER kísérleti reaktor legmegfelelõbb kihasználását, és annak kutatási eredményeire építve kidolgozzák a 2050-re tervezett DEMO demonstrációs erõmû koncepcióját. A ma létezõ legsikeresebb kísérleti reaktor, az Egyesült Királyság területén található JET 2018-ig az EUROfusion rendelkezésére áll.

A kísérleti és építési tervek kidolgozása a Horizont 2020 elnevezésû európai uniós keretprogramban együttmûködõ egyetemek és kutatóközpontok feladata, és a tervezési folyamatokba minden eddiginél jobban bevonják a kapcsolódó iparágakat is.

Az EURATOM Horizont 2020 program az elkövetkezõ öt évben mintegy fél milliárd euróval fog hozzájárulni az EUROfusion kutatásaihoz, illetve hasonló mértékû támogatást várnak a tagállamoktól is kutatószemélyzet és más, nem anyagi segítség formájában. A Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói évi nagyjából 200 millió forintnyi támogatást kapnak.

Az Európai Bizottság az Európai Parlament és a résztvevõ laboratóriumok képviselõi együtt ünnepelték csütörtök délben az EUROfusion-t finanszírozó Fúziós Program támogatási megállapodásának aláírását a brüsszeli Solvay Library-ben. A konzorcium alapjául szolgáló megállapodás az EFDA (Európai Fúziós Fejlesztési Megállapodás) és további mintegy harminc európai kutatóintézettel kötött kétoldalú megállapodás helyébe lép.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!