2024. május 9. Csütörtök, Gergely.
 
Érdemes így forintosítani a devizahiteleket? Forrás: origo.hu
Utolsó módosítás: 2014-11-11 10:02:34
Címkék: Bihari hírek
Piaci árfolyamon forintosítják a devizahiteleket. Sok adós érezheti átverve magát, mert valamilyen – a végtörlesztéskor is alkalmazott – kedvezményes árfolyamra számított. Anélkül ugyanis a forintosítás után valószínûleg nõni fognak a törlesztõrészletek, hiszen a forinthitelek kamatai magasabbak, mint az átlagos devizahiteleké.

Nem járhatnak jobban a devizahitelesek, mint akkor, ha forintban adósodtak volna el, és az árfolyamkockázatot az adósoknak kell viselniük. Az elõbbi feltételhez a kormány ragaszkodott, míg a második a kúria jogegységi döntésébõl következik. Ezek lehetnek tehát a legfõbb indokai annak, hogy piaci árfolyamon forintosítják a devizahiteleket. Ez pedig azt is jelenti, hogy az átváltással nõni fognak a törlesztõrészletek, hiszen az átlagos forinthitel kamatai magasabbak, mint a devizahiteleké.

 

A kártalanításokkal csökkenhet a törlesztõ

A jogtalan kamatemelések és az árfolyamrés eltörlése miatti visszafizetések révén mindenképp csökkenni fognak a törlesztõrészletek. A kártalanítás összege ugyanis csökkenteni fogja a tõketartozást, így összességében a törlesztõrészlet is csökken. Tehát, ha ezzel egy idõben valósul meg a forintosítás is, akkor úgy érezhetik majd az adósok, hogy kismértékben csökkentek a terheik. De a forintosítás a jelenleg ismert feltételek szerint inkább ront a devizahitelesek helyzetén, mintsem javítana. Igazán akkor érheti meg váltani, ha a jövõben nagyarányú gyengülésnek indul a forint.

Egy átlagos devizahitel jelenlegi hiteldíja 8,3 százalék, míg a bankok új forinthitelt még mindig 10,8 százalék körüli thm-mel kínálnak az MNB adatai szerint. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos ügyfél 2,5 százalékkal magasabb kamat mellett tudja csak forintosítani a hitelét piaci feltételekkel, így drágulni fog a hitele. Egy 2007 januárjában 20 évre felvett átlagos frankhitel esetén például a kártalanítások elõtti 113 ezer forintos törlesztõrészlet számításaink szerint 84 500 forintra csökkenhet a kártalanítások után, de a forintosítással újra 105 ezer forintot kell majd fizetni. A 25 százalékos csökkenés helyett tehát csak egy szerény 7 százalékkal csökkenhet a törlesztõrészlete.

 

A jó adósok reménykedhetnek

A fenti számítások egy átlagos adósra lehetnek igazak. A jó adósok, vagyis azok, akik rendben fizették a hitelüket, és viszonylag magas jövedelemmel is rendelkeznek, reménykedhetnek, hogy a forintosítással is jól járnak. Korábbi hírek szerint ugyanis piaci alapon képzelte el a kormány a kiváltó hitelek folyósítását. Vagyis bármelyik bank adhat hitelt egy másik hitelintézet ügyfelének is. Ez megteremtheti az esélyt, hogy kialakuljon egy verseny, ami lefelé viheti a kamatokat is. Az átlagos vagy bajban lévõ adósokért valószínûleg senki nem fog küzdeni, lehetséges, hogy a saját bankjuk ajánlatával kell beérniük.

Mikor érdemes kérni a forintosítást?

Nem teszik kötelezõvé a forintosítást, az ügyfelek választhatnak. Kérdéses, hogy a fenti feltételekkel hogyan érheti el a kormány azt a célját, hogy végleg kivezeti a devizahiteleket. Sokaknak egyszerûen nem éri meg forintosítani. Legfõképp azoknak célszerû váltani, akik a jelenlegi devizahitelüknél nem, vagy csak alig drágábban találnak kiváltó hitelt. Persze akkor is célszerû váltani, ha a forint további gyengülésétõl tartunk, hiszen a forintosított tartozást ez már nem érinti. Számításaink szerint a jelenlegi átlagos kamatszintek mellett 280 forint körülre kellene drágulnia a franknak, hogy a devizahitel törlesztõrészlete megegyezzen az alacsonyabb kamatú forinthitelével.

 

Jó ötlet lehet a forintosítás önnek, ha

  • a jelenlegi devizahitelénél olcsóbb, megegyezõ kamatozású vagy nem sokkal drágább forinthitelt talál, vagy ha
  • fél a forint gyengülésétõl, szeretne kiszámítható törlesztõrészleteket.

Az árfolyamrögzítés is bekavarhat

Egyelõre még nem tisztázott, hogy mi lesz azokkal, akik beléptek az árfolyamgát rendszerébe. Ha a devizahitelesek továbbra is választhatják ezt az opciót, akkor sokan dönthetnek úgy, hogy a fix árfolyamrész felett elengedett kamatok miatt maradnak inkább a devizaalapú konstrukciónál. Különösen, ha nem találnak kedvezõ forinthitelt.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!