2024. április 29. Hétfő, Péter.
 
Mától csökkennek a vendéglátók által fizetett zenei jogdíjakForrás: haon.hu
Utolsó módosítás: 2015-01-02 10:00:39
Átlagosan 19,5 százalékkal csökkennek csütörtöktõl a vendéglátó üzletek által fizetett zenei jogdíjak az igazságügyi miniszter által jóváhagyott 2015-ös Artisjus Magyar Szerzõi Jogvédõ Iroda Egyesület szerzõi jogdíjtervezete alapján, a csökkenéstõl a szakmai szervezetek is azt várják, hogy több vendéglátóhely dönt majd a nyilvános zenefelhasználás mellett.

Az Artisjus korábbi tájékoztatása szerint a szerzõk, elõadók és kiadók jövõre a csökkentés mellett egyszerûsítik a vendéglátóiparra vonatkozó tarifarendszerüket. Az új tarifarendszer a zeneszolgáltatást is folytató üzletek díjkalkulációja során az azoknak otthont adó település lélekszámát veszi figyelembe, ezzel megszûnik az eddigi közigazgatási alapú besorolás, illetve a meghosszabbított nyitvatartási idõ súlya is csökken.

A szervezet arra számít, hogy a jogdíjcsökkenés és a kedvezmények eredményeképpen több vendéglátóhely dönt majd a nyilvános zenefelhasználás mellett. Ez a várakozások szerint közép- vagy hosszabb távon képes lehet ellensúlyozni a díjcsökkentés hatását, a több helyen szóló zene pedig több elégedett vendéghez, és így sikeresebb vendéglátóiparhoz vezethet - áll az egyesület korábbi közleményében.

Az új jogdíjtervezet hátterében a jogvédõ iroda által készített elemzés állt, amely a vendéglátóiparból származó díjbevételek elmúlt években jelentkezõ, kézzel fogható csökkenésére keresett magyarázatot és kiutat.

Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) elnöke korábban emlékeztetett, hogy a válság 2008-as kialakulását követõen az ágazat teljesítménye 18 százalékkal csökkent, amely tömeges bezárásokban nyilvánult meg. A 2013-14-es években megindult a vendégszám- és forgalomnövekedés, így megfelelõ adózási háttér, versenyképes marketing háttérmunka mellett 2017-tõl normalizálódhat az érintett a vállalkozások gazdálkodása - tette hozzá.

Böröcz Lajos, a VIMOSZ fõtitkára az MTI-nek korábban úgy nyilatkozott: javaslataikat elõzetesen bemutatták az Artisjusnak, a szervezet megértette a vendéglátók részletesen ismertetett gazdasági helyzetét, és így sikerült elérni a csökkentést. Kiemelte: üdvözlik a végeredményt, a jogdíjcsökkenés következtében várhatóan több vendéglátóhely dönt majd a nyilvános zenefelhasználás mellett
Az Artisjus elõzetesen egyeztette díjszabástervezetét a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségével (VIMOSZ) és a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségével (MSZÉSZ).

A szervezet októberben jelentette be, hogy 2015-re jelentõsen, átlagosan 19 százalékkal csökkenti a vendéglátó üzletek zenei jogdíját. Az együttmûködés a háttérzenei szolgáltatókkal jelenti a második komoly pillért a jogkezelõ stratégiájában, amivel egyre több helyszínt kíván bevonni a zeneszolgáltatásba - írták. Akkor a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) is üdvözölte a díjcsökkentést, de kevesellte annak mértékét. A BKIK legalább 50 százalékos mérséklést tartott volna indokoltnak.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!