2024. április 30. Kedd, Katalin, Kitti.
 
Czomba Sándor: a szakképzés átalakításáról döntött a kormányForrás: haon.hu
Utolsó módosítás: 2015-04-12 09:14:22
A munkaerõpiac igényeit a korábbiaknál inkább kiszolgáló szakképzés megvalósítása érdekében a szektor átalakításához szükséges törvényjavaslatokról, a többi között a szakképzési, a szakképzési hozzájárulásról szóló, a felnõttképzési és a köznevelési törvény módosításáról döntött a kormány – jelentette be Czomba Sándor csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

A Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerõpiacért és képzésért felelõs államtitkára közölte, hogy a 2016/17-es tanévtõl a szakközépiskolák szakgimnáziumokká alakulnak. Az intézményekben az érettségivel szakmát, plusz egy éves képzéssel pedig technikusi minõsítést is szereznek majd a diákok.

Ugyanakkor a jelenlegi szakiskolák válnak szakközépiskolákká és a szakma megszerzéséhez szükséges három éves képzés után a tanulóknak lehetõségük lesz két év alatt az érettségi megszerzésére – tette hozzá a politikus.

Czomba Sándor emlékeztetett arra: már korábban döntés született arról, hogy 2015 szeptemberétõl, mintegy 500 szakképzést végzõ intézmény, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól átkerül az NGM irányítása alá.

Ezzel párhozamosan a tárca létrehozza a Szakképzési és Felnõttképzési Hivatalt, amely szakképzési centrumokat alakít ki a megyékben és a fõvárosban. A centrumok a nagyobb szakképzési intézmények mentén jönnek létre és ezek tagintézményeiként mûködik majd a többi iskola.

A módosítások nyomán visszaállítják a gyakorlati oktatásvezetõi munkakört, illetve szakképzési pedagógusi életpályamodellel kívánják vonzóvá tenni a munkavállalást, akár a mérnökök számára is.

Ezzel párhuzamosan a tanulószerzõdések számát a jelenlegi 50 ezerrõl 70 ezerre kívánják bõvíteni 2018-ig, illetve a jelenlegi 7-8 ezerrel szemben 20 ezer vállalkozást kívánnak bevonni a gyakorlati képzésbe.

Ez azt is jelenti, hogy a kis- és középvállalkozásokra is egyre inkább számítanak a gyakorlati képzés területén; a többi között a képzést segítõ munkatárs bérét és a járulékokat is elszámolhatnák a társaságok.

Ugyancsak növelni kívánják a tanulmányi ösztöndíjra fordítható költségvetési forrásokat, illetve az állami rendszerben ingyenessé kívánják tenni egy második szakképesítés megszerzését is – sorolta a módosító javaslatokat az államtitkár.

A szakképzési centrumok idén júliustól jönnek létre, illetve 2016 szeptemberétõl indul az új szakgimnáziumi és szakközépiskolai oktatás. A szükséges törvénymódosításokat a kormányzat április 21-én terjeszti az Országgyûlés elé – mondta Czomba Sándor.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!