2024. április 27. Szombat, Zita.
 
Nõtt a dolgozói szegénység Magyarországon a szakszervezeti szövetség elnöke szerintForrás: haon.hu
Utolsó módosítás: 2015-05-14 15:10:17
Az elmúlt idõszakban nõtt a dolgozói szegénység Magyarországon, ami összefüggésben van a szakszervezetek érdekérvényesítési lehetõségeivel – mondta a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerdán Szekszárdon.

Kordás László a Tolna megyei szakszervezeti tisztségviselõkkel tartott találkozóját megelõzõ sajtótájékoztatón hozzátette: az MSZSZ bérfelzárkóztatási programot hirdetett, amit csütörtökön tárgyal a konföderáció elnöksége.

Ismertetése szerint a program lényege a „négyszer kilenc” elve: a következõ három évben évente 9 százalékkal nõne a minimálbér, és azt javasolják, hogy 2018-ban az alacsony keresetûek személyi jövedelemadója 9 százalék legyen.

Közölte: stratégiai cél, hogy a minimálbér nettó értéke érje el a létminimum értékét, a 68 500 forint nettó minimálbér és a 2013-as 87 500 forintos létminimum közti különbség szûnjön meg. Hozzátette: készek tárgyalásra a többéves felzárkóztatásról, de a megyei szakszervezeti tisztségviselõkkel arról is beszél, hogy milyen eszközökkel tudnak érvényt szerezni törekvésüknek akkor, ha nincs tárgyalási készség a munkáltatók és a kormányzat részérõl.

Arról is beszámolt, hogy eddig nem történt elõrelépés több olyan kérdésben, amelyeket a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége a 2014 decemberi bérmegállapodás záradékában rögzített. Ezek között említette a korengedményes és a korkedvezményes nyugdíj ügyét. Az MSZSZ mások mellett azt javasolja, hogy a még járó korkedvezmény idõtartamát arányosan állapítsák meg. Példaként hozta fel a 2012-ben hatályba lépett munka törvénykönyvének azt a szabályát is, amely az éves szabadságot a betegszabadságon eltöltött idõvel arányosan állapította meg. A parlament már módosította a jogszabályt, de az elmúlt három évben sokan kevesebb szabadságot kaptak. A szakszervezeti vezetõ jelezte: az „elvett szabadságokat vissza fogják szerezni”, ha kell peres úton.

Kordás László megjegyezte: a február 25-én a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének és az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének egyesülésével létrejött MSZSZ-tõl azt várják, hogy hatékonyabb, nyugati típusú szakszervezeti modellt valósítanak meg, amely nemcsak a munka világával, hanem a szociálpolitika, az esélyegyenlõség és a társadalombiztosítás kérdéseivel is foglalkozik.

A Szakszervezetek Együttmûködési Fóruma (SZEF) tagja az MSZSZ-nek, de nem olvadt be a konföderációba – mondta.
Fehér Józsefnek, a SZEF alelnökének a szerdai Napi Gazdaságban megjelent nyilatkozatára – miszerint a SZEF nem látja elérkezettnek az idõt a beolvadásra -, Kordás László úgy reagált: reméli, hogy csak egy adminisztratív döntés hiányzik a SZEF részérõl az egyesüléshez.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!