2024. május 18. Szombat, Erik, Alexandra.
 
Eltörölték a segélyeket: mi lesz így a családokkal idén télen?Forrás: penzcentrum.hu
Utolsó módosítás: 2015-10-07 20:09:17
Mivel elindult a fûtési szezon, nem árt górcsõ alá venni, milyen támogatás igényelhetõ idén az önkormányzatoktól a rezsikiadások kompenzálására. Különösen, hogy az idei év elején a kormány jelentõsen átalakította a rendszert.

A fûtési szezon kezdetével rengeteg magyar családnak okoz gondot a megugró közmûszámlák kiegyenlítéséhez, avagy a téli tüzelõ beszerzéséhez szükséges pénz elõteremtése. A kormány hiába elkötelezett ugyanis a rezsicsökkentés mellett, a lakásfenntartási kiadások közül a legnagyobb terhet továbbra is a fûtésre szánt összeg elõteremtése jelenti a magyar családoknak.

Arról nem is beszélve, hogy csak és kizárólag az átlagár szerint olcsók az energiahordozók Magyarországon, vásárlóerõ-paritáson nézve már korántsem ez a helyzet. A Magyar Energetikai és Közmû-szabályozási Hivatal (MEKH) nyár közepén közzétett nemzetközi összehasonlító vizsgálata szerint ugyanis hiába a kormányzati árkontroll, a családok jövedelmi helyzete annyira gyenge uniós összehasonlításban, hogy még

 

a rendkívül alacsony átlagárak mellett is több gondot okoz a rezsi elõteremtése (különösen a villamos energia esetében) a családoknak, mint a legtöbb uniós országban.

Így tehát az sem véletlen, hogy a fûtési szezon kezdetével párhuzamosan megszaporodnak az arról szóló sajtóhírek, hogy különbözõ módszerekkelmeglopták a közmûcégeket, vagy egész erdõk estek áldozatul megélhetési és szociális fatolvajoknak. A tapasztalatok ezekben az esetekben egyébként azt mutatják, a szabálysértõk 80-90 százaléka hátrányos helyzetû, többségük saját családja számára lopja a villamos energiát, a gázt, vagy éppen tüzelõt - jellemzõen azért, hogy ne fagyjanak halálra a télen.

Van más megoldás is

Bár kétségtelen, hogy könnyû kimenni az erdõbe "ingyenfáért", ha fázik a család, van azonban ennél jobb megoldás is, ami ráadásul legális. Mivel azonban a kormány az idei évben jelentõsen átalakította a szociális támogatási rendszert, érdemes megnézni, milyen lehetõségei vannak a magyar családoknak az igazi rezsiharcban.


Március 1-jével valamennyi korábbi önkormányzati támogatási és segélyezési forma (lakásfenntartási támogatás, helyi segély, stb.) megszûnt és egységes elnevezést kapott, TELEPÜLÉSI TÁMGATÁS néven. A települési támogatás keretében az önkormányzatok szabadon dönthetnek arról, milyen élethelyzetekre adnak támogatást; ezt rendeletben kellett korábban rögzíteniük.

Az érintettek a települési támogatási formákról (köztük a fûtéstámogatásról) a helyi önkormányzati hivatalokban (Budapesten a kerületeknél) érdeklõdhetnek.

Azoknak sem kell azonban megijednie, akiknek az önkormányzata nem gondolt a fûtési szezonra (bár ennek valljuk be, elég kicsi az esélye, hiszen ez az egyik legnagyobb családokra nehezedõ teher). Az önkormányzatoknak a szociális törvényben ugyanis azt is elõírták, hogy helyi rendeletükben kötelességük - átmeneti veszélyhelyzet esetére - a krízissegély lehetõségét biztosítani rendkívüli települési támogatás elnevezéssel.

Érvek és ellenérvek...

Mivel az új támogatási rendszert a legutóbbi fûtési szezon végén vezették be, így azt egyelõre nem tudhatjuk, hogyan mûködik majd a gyakorlatban. Egy azonban biztos, korábban számos ellenérv is napvilágot látott ezzel kapcsolatban. A Habitat for Humanity Magyarország szerint például az eddig elfogadott rendeletek jellemzõen alacsonyabb összegû támogatást biztosítanak és kevesebben kaphatják õket. Egyes önkormányzatok pedig csak a fûtési szezon idejére, mások pedig egyáltalán nem biztosítanak például lakásfenntartási támogatást.

Az Emberi Erõforrások Minisztériuma viszont korábban arról tájékoztatta a Pénzcentrumot, hogy:

Nem kell attól tartani, hogy ellátás nélkül maradnak a rászorulók, mert azok az önkormányzatok, melyeknél nem áll rendelkezésre a szükséges támogatási összeg, központi költségvetési forráshoz jutnak.

De mások szerint az is aggodalomra ad okot, hogy sok településen a jogosultsági feltételek lehetõvé teszik, hogy szubjektív tényezõk befolyásolják a támogatások odaítélését. Mint mondják, simán elõfordulhat, hogy egyes településeken a polgármester ezentúl saját hatáskörben dönthet a támogatásról, míg máshol az udvar és a lakás rendezettségéhez vagy akár a mellékhelyiség tisztaságához köthetik a lakásfenntartási támogatás folyósítását.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek