2024. június 17. Hétfő, Laura, Alida.
 
Kína finoman megfenyegette a briteketForrás: index.hu
Utolsó módosítás: 2016-08-10 12:38:00
Címkék: Bihari hírek
A Brexit mellett kampányolók egyik nagy ígérete volt, hogy az EU-ból kilépve Nagy-Britannia sokkal szabadabban tárgyalhat majd a kereskedelmi partnereivel, és így sokkal elõnyösebb kereskedelmi megállapodásokat köthet majd. Hogy ehhez képest mi a realitás, azt mindennél szebben mutatja meg az elmúlt idõ egyik legstílusosabb fenyegetése: A Kínai Népköztársaság nagy-britanniai nagykövete a Financial Times-ban közölt véleménycikkében írta le, hogy a britek vagy felhúzzák kínai pénzbõl a világ legdrágább atomerõmûvét, vagy ne is számítsanak jó kereskedelmi egyezményre.

A brit kormány még David Cameron vezetésével megállapodott a francia EDF céggel, hogy az kínai partnerével, a  China General Nuclear Power-el együtt megépítheti az Hinkley Point C nevû atomerõmûvet, ami 24 milliárd dolláros költségével a világ eddigi legdrágább atomerõmûve lenne. A britek viszont már részben bánják, hogy rábólintottak az üzletre,
egyrészt, mert sokak szerint indokolatlanul drága,
másrészt, mert rájöttek, hogy akár nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthet, ha egy részben kínai építésû erõmûtõl függ a brit energiaellátás egy része.

Nick Timothy, a pár hete miniszterelnökké választott Theresa May tanácsadója és kabinetfõnöke egy éve "Eladjuk a nemzetünk biztonságát a kínaiaknak" címmel írt egy blogbejegyezést a projektrõl, amelyben többek között az attól való félelmét írja le, hogy
ha egy kínai cég építi az erõmûvet, akkor azt késõbb kínai hekkerek le is állíthatják, amikor csak akarják.

Úgy tûnik, hogy az aggodalom a miniszterelnökig is elért, mert a kormány nemrég azt jelezte a projekt megkezdését sürgetõ EDF-nek, hogy az új kormány elindulása és a népszavazás miatti egyéb változások és feladatok miatt most elég sûrû a brit kormány programja, ezért inkább szeptemberben térnének vissza a kérdésre. Ezt sokan úgy értelmezték, hogy a britek legszívesebben már kihátrálnának a projektbõl. Valószínûleg így érezhette a kínai kormány is, ezért úgy gondolták, hogy a kínai nagykövet biztatására van szükség.

A nagykövet, Liu Hsziao-ming arról ír, mennyire fontos a nemzetközi kapcsolatokban a bizalom, és hogy a nemzetközi szabályoknak hála a kínaiak sosem aggódtak amiatt, hogy a náluk atomerõmûveket építõ nyugati cégek valami rosszat akarnak náluk. Arra is emlékeztette a brit kormányt, hogy Kína az ország második legfontosabb kereskedelmi partnere, viszont ha valamiért mégis kihátrálnának a Hinkley Point projektbõl, az rosszul hatna a Kína és Nagy-Britannia közötti kereskedelemre.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!