2024. április 29. Hétfő, Péter.
 
30 perces órák, új érettségi tárgy: ez lesz új az új tanévbenForrás: index.hu
Utolsó módosítás: 2016-09-02 18:08:14
Címkék: Bihari hírek
Az év legszuperebb napja: 750 ezer általános iskolás, 210 ezer gimnazista, ugyanannyi szakgimnazista (õket idáig szakközépiskolásnak hívtuk) és 96 ezer szakközépiskolás (na, õk meg a volt szakiskolások) tanuló kezdi ma az iskolát egy felemelõen nagyszerû tanévnyitó ünnepséggel.

Az iskolatípusok egy ideig biztos sokakat megtévesztõ új elnevezése csak egy, amihez hozzá kell szokni, de akkor kezdjük ezzel: miközben a tananyag több intézményben inkább lefelé konvergál, a nevek szépen inflálódnak. Ami eddig szakiskola volt, az mostantól szakközépiskola, a szakközepek pedig szakgimnáziumokká avanzsálnak; ennél nem lehet gyorsabb (és névlegesebb) oktatási reform, nem meglepõ, hogy hasonló tendenciák felsõfokon is vannak: ott a fõiskolák közül büszkélkedhetnek most sokan új egyetemi cégérrel.

De mi jön még?
A legnagyobb változások éppen a szakgimnáziumokban lesznek: kevesebb közismereti és több szakmai óra az „adjuk vissza a kétkezi szakmák becsületét” mantra jegyében, feat. Parragh László (iparkamara). Ehhez kapcsolódóan átírják a kerettanterveket, változnak a tanári óraszámok, és az is, hogy egyáltalán ki taníthat; valamint érdemi elõkészítés nélkül bevezetik a komplex természettudományos tantárgyat. Ha el akar merülni a vonatkozó káoszban, innen lehet nagy levegõvel fejest ugrani.
Ugyanennek a folyamatnak a része, hogy a szakgimnáziumokban mostantól szakmai tárgyból is érettségit kell tennie mindenkinek, ez lesz a kötelezõen választandó ötödik érettségi tárgy. Ezt nem felmenõ rendszerben vezetik be, azoknak is kell szakmai érettségizniük, akik most kezdik a 12.-et. A nyelvi érettségit is nehezítik a szakgimnáziumokban, új témakör, magasabb (B1-es szintnek megfelelõ) léc.
Minden iskolatípusra vonatkozik, hogy a tanárok ezentúl elvileg valamivel szabadabban térhetnek el a kerettantervektõl. Bizonyos megkötésekkel a témák maximum 20-30 százalékát differenciálhatják vagy elhagyhatják.
Áltisi 1–2. osztályban elvileg jöhetnek a 30 perces tanórák, pontosabban a 45 perces órák félórás tananyagmennyiséggel. Az óra egyharmadát így „játékos módon is fel lehet használni”. Ez egy lehetõség, a kicsik tényleges idõbeosztását a tanító fogja eldönteni.
Továbbra is nagyon tolják az állami tankönyveket. Sok tárgyból csak két állami könyv közül lehet választani, a dotálás miatt ezek amúgy is jóval olcsóbbak, a tankönyvrendelési keret miatt sok iskolának akkor sincs pénze más tankönyvcsaládot választania, ha egyébként a tanárok abból szeretnének tanítani.
A kísérleti tankönyveket véglegesítették az alsóbb évfolyamokon, néhány hibát kijavítottak, mostantól „új generációs tankönyvek” néven emlegetik ezeket. Az utolsó (4., 8., 12.) évfolyamokon most jelennek meg a kísérleti tankönyvek. Ebben az évben az iskolák 16 476 kísérleti tankönyvet rendeltek, 18 százalékkal kevesebbet, mint tavaly.

Van néhány további változás, amelyek ugyan nem közvetlenül érintik a diákokat, de az iskolai életet azért rendesen meghatározhatják. Mindenekelõtt a fenntartás-mûködtetés új rendszere:
Tanév közben, január 1-tõl áll fel hivatalosan az új állami intézményfenntartó rendszer. A Klik helyett 58 tankerületi központ jön létre, jellemzõen 3-4 korábbi tankerület, illetve járás összevonásával. A kisebb állománnyal mûködõ országos központot hívják majd Klebelsberg Központnak.

Az iskolai kötelezõ benntartózkodást eltörölték a pedagógusoknál, az intézményvezetõ hatáskörébe utalták, de a kötött munkaidõ marad, tehát adminisztrálni továbbra is kell.
A pedagógusok elõmeneteli rendszere január 1-jétõl kiterjed a nevelõ-oktató munkát közvetlenül segítõ alkalmazottakra is, amennyiben van pedagógus szakképzettségük. A pedagógus szakképzettséggel nem rendelkezõ nevelõ- és oktatómunkát közvetlenül segítõ munkakörben foglalkoztatottak 7+3 százalékos illetmény-, illetve munkabéremelésben részesülnek jövõre.

Bónusznak két változás iskola elõtt és iskola utánról:
Ovisok és fõleg ovis szülõk, figyelem: szeptember 1-tõl az óvodák nyitvatartási ideje a törvény szerint legalább nyolc óra. Ez a fenntartó engedélyével csökkenthetõ, de akkor a fenntartót a költségvetési támogatás teljes összegben nem illeti meg.
És végül a legeslegnagyobbak: a doktori képzés a mostani tanévtõl alapesetben 2+2 évessé válik. A doktoranduszok ösztöndíja az elsõ két évben 140 ezer forintra, a második két évben 180 ezer forintra nõ.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!