2024. május 2. Csütörtök, Zsigmond.
 
Korhatár elõtt 5 évvel nehéz lesz bárkit kirúgniForrás: hirposta.hu
Utolsó módosítás: 2011-10-20 14:54:46
Szerdai ülésén a kormány elfogadta az új Munka Törvénykönyv és az igazságügyi rendszer újjászervezésével kapcsolatos sarkalatos törvények tervezetét.

A most elfogadott új Munka Törvénykönyv-tervezet javítja az ország versenyképességét, támogatja és helyzetbe hozza a kisvállalkozásokat – fogalmazott Czomba Sándor a két tervezetrõl szóló csütörtöki sajtótájékoztatón. 

A kormány szerdai ülésén tárgyalt és döntött az új Munka Törvénykönyvérõl, valamint a bíróságok szervezetérõl, igazgatásáról, a bírók jogállásáról és javadalmazásáról szóló, továbbá az ügyészség szervezetérõl és feladatairól, az ügyészek jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényekrõl – jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivõ.

A Munka Törvénykönyvének tervezetével kapcsolatban elmondta: a kormány elkötelezett az ország megújításában és ennek szerves része a munka világának átszervezése, a foglalkoztatás bõvítése. A tervezet részleteit a foglalkoztatáspolitikáért felelõs államtitkár ismertette.

Mint kiemelte, a dokumentum júliusi bemutatását társadalmi és szakmai egyeztetések követték, melyek során a kabinet minden érintett fél számára biztosította, hogy véleményezze azt. A több mint 300 javaslat beérkezése után kijelenthetõ, hogy a szakmai szervezetek egyetértenek az új szabályozás szükségességével – mondta Czomba Sándor. A beérkezett javaslatoknak a 99 százalékát beépítettük a tervezetbe, tehát a tervezet tartalmazza azokat a pontokat, amelyekben az elmúlt hetekben megegyezés született a munkaadói és munkavállalói oldal között – tette hozzá.

A munkavállalói és a munkáltatói oldal szempontjai is beépülnek

A megállapodások konkrétumairól szólva kiemelte: a védett kor intézménye megmarad és ez mind a nyugdíjkorhatár elõtti öt évre, mind a gyermekes édesanyákra vonatkozik. A védettség, mint alapjog megmarad. A tervezetben az európai gyakorlatnál erõsebb védettséget építettek be, azaz az öregségi nyugdíj elõtt öt évvel a munkavállaló csak lényeges kötelezettségszegés, szándékos vagy súlyos gondatlanság miatt bocsájtható el.

A szabadságok kérdésével kapcsolatban elmondta: a mostani szabályozáshoz képest annyi a változás történt, hogy a húsz nap alapszabadság és a tíz nap pótszabadság mellett eddig az alapszabadság negyedével rendelkezett a munkavállaló. Ez most hét napra módosul, tehát a munkavállaló számára pozitív elmozdulást eredményez – hangsúlyozta. Hozzátette: a továbbiakban legalább tizennégy napot egybefüggõen kell ki adni a munkavállaló kérésére.

Túlmunka és éjszakai pótlék

A tervezet a túlmunka tekintetében ugyancsak jelentõs változást hoz. A túlmunka 250 órára növekedne a munkaszerzõdésben és 350 óra lenne a kollektív szerzõdésekben – mondta az államtitkár. A mûszakpótlékok tekintetében elmondható – folytatta -, hogy a jelenleg hatályos törvény nagyon leszûkítette a mozgásteret e kérdésben. A következõ idõszakban a munkavállalók és a munkáltatók felelõsségére hagyatkozva sokkal szélesebb keresztmetszetben szeretnénk ezt biztosítani. Az éjszakai pótlékhoz semmiképpen sem kíván a tervezet hozzányúlni, a délutáni mûszakpótlék kifizetésére pedig többféle lehetõséget biztosít a munkáltatónak - ismerteti az elhangottakat a kormányzati kommunikációs portál.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!