2024. április 27. Szombat, Zita.
 
A pólónk töltheti fel a mobilunkatForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2012-07-06 11:13:43
A „sütõben pirított” póló lehet az alapja annak a futurisztikus ruházatnak, amely energiával látja el a mobiltelefonokat, a táblagépeket és más elektronikus kütyüket.

A Dél-Karolinai Egyetem két mérnökének kutatása kimutatta, hogy a bárhol beszerezhetõ póló olyan anyaggá alakítható, amely szuperkapacitású kondenzátorként mûködik, és eltárolja az elektromos töltést - ismertette kutatók eredményeit az Advanced Materials folyóirat.

Hsziao-tung Li, az egyik tervezõ szerint ezekkel a kondenzátorokkal feltölthetjük a mobiltelefonokhoz hasonló, hordozható elektronikus készülékeket. „Mindennap ruhát viselünk – tette hozzá. – Egy nap pamutpólónk több funkcióval is rendelkezhet.”

Li és kollégája, Li-hung Pao egy helyi boltban vásárolta meg a kísérlethez felhasznált pamutpólót. Ezt követõen a ruhát fluoridba áztatták, megszárították, majd megpirították egy sütõben, oxigén nélkül, hogy meggátolják a ruha elégését. A "sütés" ellenére az anyag rugalmas maradt.

Ezt követõen megvizsgálták a pólót, és kiderült, hogy a pamutszálak aktivált szénné alakultak, amely hasonlít a víz- és levegõszûrõkben használt karbonhoz. Azt is feltárták, hogy az aktív szén ruhaanyag alapú kondenzátorként tárolhatja el az elektromos töltést. Ez az elektromos komponens a legtöbb készülékben jelen van.

A póló elektromosságtároló képességének javítására a rostokat mangán-oxid egy nanométer vastag rétegével vonták be. A második elemzés feltárta, hogy a mangán-oxiddal fedett rostok hatékonyabb kondenzátorként funkcionálnak, mint a kezelt és pirított pamut magában.

„Így stabil, szuperkapacitású kondenzátor jött létre” – mondja Li. A ruhaanyag alapú kondenzátor több ezerszer képes feltöltõdni és lemerülni, miközben teljesítményének csak 5 százalékát veszíti el – fedezték fel. Módszerük a ruházat alapú kondenzátor elõállítására olcsó, és nem alkalmaz a környezetre káros vegyületeket – tette hozzá Li.

Li laborja csak egyike annak a számos kutatóállomásnak, ahol olyan, ruhaanyagra épülõ elektronikát igyekeznek kifejleszteni, amely hordható készülékekké avanzsálhat. A kutatás olyan kabátujjakhoz és kanapé kéztámaszokhoz vezethet, amelyek elektronikai vezérlõegységekként funkcionálhatnak többek között zenei készülékek vagy termosztátok számára, illetve olyan „okos ruházathoz”, amely figyelemmel követi az emberek egészségi állapotát.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!