2024. május 13. Hétfő, Szervác, Imola.
 
Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelekForrás: portfolio.hu
Utolsó módosítás: 2013-06-24 09:47:20
Az euró többnyire 290 és 300 forint között, a svájci frank pedig 235 és 245 forint között hullámzott az év elsõ felében. A jen viszont erõteljesen gyengült a magyar fizetõeszközzel szemben, kedvezõ helyzetbe hozva a jenhiteleseket. A friss árfolyammozgásokat, illetve az árfolyamrögzítést is figyelembe véve vajon jobb lett volna inkább forintban eladósodnia a sok százezer devizahitelesnek? Ezúttal is megvizsgáltuk a kérdést pusztán a törlesztõrészletek szempontjából. Az alábbi fõ következtetésekre jutottunk: 

- egyre több olyan devizahitel található az átlagos kamatozásúak között is, amelyek rosszabb választásnak bizonyultak a piaci forinthitelekkel szemben az eddig kifizetett törlesztõrészletek alapján 
- ez leginkább a 2008 nyarán, nagyon erõs forint mellett eladósodottakra igaz 
- a devizahitelesek közül általában a jen- és euróhitelesek fizették ki eddig a legkisebb törlesztõrészletet, most pedig a jen gyengülése miatt a jenhitelesek állnak a legjobban 
- az árfolyamgát az euróhiteleseknél a válság elõtti, a frankhiteleseknél pedig a 2009-es szint közelébe hozza le a törlesztõrészletet, míg a jenhiteleseknél megemeli azt.


A befolyásoló tényezõk

Példáinkban frank-, euró-, jen- és forinthiteleket hasonlítottunk össze. Ennek során a következõállandó feltételezésekkel éltünk: 1. a hitelek futamideje 20 év, 2. a hitelek folyósítási összege 8 millió forint volt, 3. a hitelek törlesztési módja normál annuitásos, 4. a hitelek rendszeres (nem kamatjellegû) költsége minden esetben 1,5% (becslés), 5. a forinthitelek piaci kamatozásúak (állami támogatás nélküliek), 6. májusra és júniusra a legfrissebb (áprilisi) kamatadattal, és júniusra a 20-áig terjedõ idõszak átlagárfolyamaival számoltunk. Magát az összehasonlítást pedig a változó tényezõk teszik lehetõvé, amelyek a következõk: 1. a hitelek felvételének idõpontja (mikor melyiket érte meg?), 2. a devizahitelek folyósítási és törlesztési árfolyama (milyen árfolyam mellett kellett volna?), 3. a hitelek átlagos kamatszintjének változása. Az alábbiakban e változó tényezõket vesszük végig röviden, majd bemutatjuk számításaink eredményét.

A hitelek felvételének idõpontja

A devizahitelek csaknem 100%-át 2004 eleje és 2010 augusztusa között folyósították a magyar bankok, azóta ugyanis csak nagyon szigorú feltételek (pl. a minimálbér 15-szörösére rúgó devizajövedelem) mellett lehet ilyet jelzálogfedezettel felvenni. A frank- és jenhitelek döntõ részét a válság 2008. õszi kirobbanása elõtt (jenhitelt csak 2007 szeptemberétõl), az euróhitelek jelentõs hányadát pedig 2009-2010-ben folyósították. A forinthitelek folyósítása (a végtörlesztési idõszakot leszámítva) egyenletesen alacsony volt.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


A devizahitelek folyósítási és törlesztési árfolyama

A frankhitelek 93%-át 175 forintos frankárfolyam alatt vették fel az ügyfelek, szemben a mostani 240 körüli árfolyammal. Az euróhiteleknél 260-280 forint volt a jellemzõ folyósítási árfolyam a mostani 290 forint fölötti szint helyett, a jenhitelek nagy része pedig 1,4-1,8 forint között került folyósításra, szemben a mostani 2,3 forint körüli árfolyammal. Az azóta bekövetkezett árfolyamemelkedés tehát a devizahitelesek többségénél mind a három deviza esetében jelentõs. A jenhitelesek örömére az év elején bejelentett japán monetáris politikai lazítás tovább gyengítette a japán fizetõeszközt egy másfél éve tartó gyengülési hullámot felerõsítve. Végül a forinthitel nagy elõnye, hogy az árfolyamkockázattal nem kell számolni.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek

 

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


A hitelek átlagos kamatszintjének változása

A kamatszint szempontjából viszont épp a piaci forinthitelek bizonyultak a legrosszabb választásnak, hiszen még ma is csaknem 5 százalékponttal magasabb ezek átlagkamata, mint a frankhiteleké. Figyelembe kell venni azonban a devizahitelek kamatemelkedését is: 2007 szeptemberéhez képest például ma a meglévõ frankhitelek átlagkamata 2,0, az euróhiteleké és a jenhiteleké 0,9, százalékponttal magasabb. Némi növekedés (több mint 0,2 százalékpontos) a forinthiteleknél is történt. A kamatemeléseknek jellemzõen egy nagyobb (2009-es) és egy kisebb (2012-es) hulláma volt, azóta kis mértékben csökkent a kamatszint.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek

 

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


Egy példa

Az említett tényezõket figyelembe véve megnéztük a 2007 szeptemberében felvett, csupán a devizanem tekintetében eltérõ hitelek jelenlegi törlesztõrészletét. A kezdeti törlesztõrészlet alapján a sorrend: 1. jen (48 ezer forint), 2. svájci frank (56 ezer), 3. euró (66 ezer), 4. forint (88 ezer). Ajelenlegi törlesztõrészlet alapján már más a sorrend: 1. jen (75 ezer), 2. euró (82 ezer), forint (89 ezer), frank (103 ezer). A legfontosabb (már tudható) szempontnak számító átlagos eddigi törlesztõrészlet alapján pedig szintén 1. jen (74 ezer), 2. euró (77 ezer), 3. frank (84 ezer), 4. forint (93 ezer) a sorrend. Tehát a kezdetekkor, jelenleg és az összes eddigi törlesztõrészlet alapján is a jen bizonyult a legjobb választásnak. A második helyen kezdetben a frank állt, mára azonban az utolsó helyre került. A legrosszabb választásnak a kezdetekkor a forinthitel tûnt, ma viszont már a frankhitel törlesztõrészlete a legmagasabb, összességében azonban még mindig a forinthitelesek fizették eddig a legtöbbet a 2007 szeptemberében hitelt felvevõk közül.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


Mit változtat ezen az árfolyamgát?

Abból a feltételezésbõl indulunk ki, hogy a piaci árfolyamok 2017 júniusáig a jelenlegi szinten maradnak. Mint ismeretes, a rögzített árfolyam a frank esetében 180 forint, az euró esetében 250 forint, a jennél pedig 2,5 forint. A frank- és euróhitelesek esetében mindez könnyítést jelent jelenleg, a jenhitelesek számára viszont magasabb a most 2,3 forint körüli piaci árfolyamnál. Ezzel a jogszabályalkotói "félreárazással" is magyarázható, hogy 2017 közepéig a jenhitelesek törlesztõrészlete lesz a legmagasabb a forinthitelesek után. Relatív értelemben a frankhitelesek számára nyújtja a legnagyobb könnyítést az árfolyamgát, viszont az euróhitelesek törlesztõrészlete lesz abszolút értelemben a legalacsonyabb. 2017 közepétõl a példában szereplõ hitelek esetében az alábbiak szerint alakul a törlesztõrészlet: a frankhitelesé a mostani 103 ezer forintról 110 ezer forintra, az euróhitelesé a mostani 82 ezerrõl 85 ezerre nõ, a jenhiteleseké viszont 73 ezerre csökkenhet, továbbá - mivel a gyûjtõszámlán felhalmozott tartozás a piacinál magasabb rögzített árfolyam miatt negatív lesz - még elõtörleszthet is a jenhiteles.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


Mikor melyiket volt érdemes felvenni?

A fenti példa konkrét idõpontban (2007 szeptemberében) felvett hitelekre vonatkozott. Csakhogy a bekövetkezett árfolyamváltozások miatt nem mindegy, mikor adósodott el valaki. Feltételezhetjük, hogy voltak olyan idõszakok, amikor utólag, a mából visszatekintve a frank- vagy éppen a forinthitel bizonyult a legjobb választásnak. A különbözõ idõpontokban felvett hiteleket hasonlítjuk ezért össze a kezdeti, a jelenlegi és az átlagos eddigi törlesztõrészlet alapján. Mint az alábbi ábrán is látható, a kezdeti törlesztõrészlet alapján egyértelmûen 1. jen, 2., frank, 3. euró, 4. forint a sorrend attól függetlenül, mikor adósodott el az illetõ.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


A jelenlegi átlagos törlesztõrészlet azonban nagyon eltér a kezdetitõl: a 2008 végén folyósított jenhitelek esetében a legalacsonyabb (kevesebb, mint 60 ezer forint), a 2008 nyarán folyósított frankhiteleknél pedig a legmagasabb (csaknem 110 ezer forint) a húsz évre felvett 8 millió forintos hitelek törlesztõrészlete.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


Ami a kezdetek óta bekövetkezett relatív törlesztõrészlet-emelkedést illeti, szintén a frankhitelek törlesztõrészlete emelkedett a leginkább (akár 80%-kal), a 2005-ben felvett forinthitelek törlesztõrészlete viszont több mint 10%-kal is alacsonyabb lehet most, szintén a kezdetinél.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


Hogy mikor melyik devizában volt érdemes eladósodni, azt nem a kezdeti és nem is a jelenlegi, hanem a kifizetett teljes törlesztõrészlet összege (esetleg ezek jelenértéke) dönti el. Mivel a futamidõ egészére errõl még nincs adatunk, érdemes az eddigi törlesztõrészletek összegébõl, illetve átlagából kiindulni. Ez alapján a forinthitelek, illetve a 2008 nyarán felvett frankhitelek teljesítettek a legrosszabbul, a 2006 nyarán felvett devizahitelek, valamint a válság kitörése után folyósított jenhitelek azonban kiemelkedõen jó döntésnek bizonyultak eddig. Nagy átlagban kijelenthetõ, hogy az eddigi törlesztõrészletek alapján a devizahitelesek jobban jártak a forinthiteleseknél.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


A kezdeti törlesztõrészlethez képest persze sokakat ért kellemetlen meglepetés még akkor is, ha átlagos eddigi törlesztõrészletük nem a legmagasabb másokéhoz viszonyítva. Leginkább a 2008 nyarán felvett devizahitelekre (közöttük is a jenhitelekre) igaz ez, hisz akkor volt a legerõsebb a forint.

Friss adatok: totális bukásra állnak a frankhitelek


Következtetésképpen kijelenthetõ, hogy egy adott idõpontban átlagosnak számító (!) devizahitel 2008 nyarát leszámítva minden idõszakban jobb döntésnek bizonyult az eddig befizetett törlesztõrészletek alapján, mint egy átlagos akkori, piaci kamatozású forinthitel. A kezdetihez képest azonban a devizahitelesek sokszor elviselhetetlenül nagy törlesztõrészlet-emelkedést voltak kénytelenek elszenvedni. Ezen most a jenhitelesek kivételével enyhít az árfolyamgát, amelyre most már határidõ nélkül jelentkezhetnek az ingatlanfedezetes devizahitellel rendelkezõk.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!