2024. április 29. Hétfő, Péter.
 
Soha fel nem vett pénzeket törleszthetnek a frankhitelesekForrás: Origo
Utolsó módosítás: 2010-06-25 16:50:42
Több mint egy éve nem látott magasságba szökött a svájci frank árfolyama csütörtökön, ami újra elhozta a devizahitelesek rémálmát: a törlesztõrészletek emelkedését. A legtöbb svájci frankban eladósodott hitelfelvevõ több mint negyedével fizethet többet havonta, ha így marad az árfolyam, sõt, lesznek olyanok is, akik ugyan évek óta törlesztik adósságukat, most mégis azt látják majd, hogy több pénzzel tartoznak, mint amennyit felvettek a banktól.

Az euróval szemben viszonylag stabil volt a forintárfolyam az elmúlt napokban, a svájci frankkal szemben azonban komoly gyengülést mutatott a magyar deviza, a csütörtök délutáni 208 forintos kurzusnál több mint egy éve jegyeztek fel magasabbat. A devizahitelesek többségét ez kedvezõtlenül érinti, hiszen az alacsony frankkamatok sok hitelfelvevõt csábítottak el az elmúlt években a svájci pénzben jegyzett kölcsönökhöz.

 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) havi statisztikái alapján a legtöbben 155 forintos frankárfolyam mellett vették fel a frankhitelüket, legyen szó szabad felhasználású, vagy lakáscélú hitelrõl. Az õ esetükben a frankárfolyam elmozdulása havonta több tízezer forintot is jelenthet, a havi törlesztõjük ugyanis több mint harmadával magasabb most, mint akkor, amikor felvették a kölcsönt.

 

Az árfolyam emelkedésének egyértelmûen nemzetközi, illetve svájci okai vannak. A svájci pénz a befektetõk szemében tradicionálisan a biztonságot jelenti, ezért a mostanihoz hasonló bizonytalan piaci hangulatban sok tõke ömlik svájci befektetésekbe, amit csak erõsített, hogy a svájci jegybank néhány napja közölte: amíg az alpesi gazdaságban nincs deflációs, azaz árcsökkenési veszély, addig nem próbálja megakadályozni a frank erõsödését. Ezzel a svájci jegybankárok gyakorlatilag magára hagyták az addig beavatkozásokkal segített devizapiacot, a biztos befektetési terepre vágyók pedig rárontottak a frankra, ezzel soha nem látott szintre erõsítve azt az euróval szemben.


Harmadával nagyobb részlet

 

A biztonságos befektetések keresése és a svájci jegybank megváltozott politikája a magyar devizahitelesek mindennapjain is nyomot hagynak. Ez egy 2006-ban, az egyik takarékszövetkezetnél felvett, svájci frank alapú, 2,5 millió forintos hitelénél azt jelenti, hogy a hitelfelvételkor fizetettnél most csaknem 10 ezer forinttal kell többet fizetni havonta.

 

A fenti hitel után februárban még 21 024 forintot fizetett egyik olvasónk, a törlesztõrészlet 2008 augusztusára még alacsonyabb értéket, 20 377 forintot ért el. Erre az idõszakra esett a forint szárnyalása, a frank árfolyama akkor csak 146 forint volt. A válság kitörésével aztán majdnem megduplázódott a törlesztõrészlet (2009 márciusában 38 448 forintot kellett fizetni), igaz, ebben a jegybanki kamatemelés is szerepet játszott. Egy évvel késõbb, 2010 márciusában 30 393 forint volt a havi törlesztés, a mostani árfolyamszintbõl pedig az következik, hogy nagyjából 30 ezer forintot kell postára adni a következõ törlesztéskor - szemben a négy évvel ezelõtti, alig több mint 20 ezer forinttal.


Mégsem fogy a tõke

 

A frank szárnyalásának nem csak az lehet a következménye, hogy a következõ hónapokban sokkal többet kell fizetni, mint amivel a hitelfelvételkor kalkuláltak az adósok, hanem akár az is, hogy többéves törlesztés után még magasabb is a tartozásuk, mint a hitelfelvételkor.

 

Egy három évvel ezelõtt, 12 millió forintos lakásra felvett tartozás (ez körülbelül 80 ezer svájci frankot jelentett akkor) mára körülbelül 15,5 millió forintra hízott, pedig a kölcsönt felvevõ olvasónk 4 ezer frankot már visszafizetett hiteltõkéjébõl.

 

A törlesztõrészlet ebben az esetben is rengeteget változott: 2008 márciusában 80 860 forintot törlesztett olvasónk (a frank ekkor 165 forint körül ingadozott), ami a nyári forinterõsödés alatt több mint tízezer forinttal mérséklõdött (augusztus: 68 596 forint, a frank ekkor 145 forint alatt is járt). A válság elmélyülésével és a forint gyengülésével 2009 márciusára 113 393 forintra hízott a havi törlesztés, ami nagyrészt a 215 forintig felszökõ frank számlájára írható. A csütörtöki árfolyamból 110 ezer forint körüli törlesztõrészlet adódna, ami mintegy 40 ezer forinttal nagyobb a kezdõértéknél.


Kapós volt a frankhitel

 

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a legtöbb szabad felhasználású és lakáshitelt 150 és 160 forint közötti frankárfolyam mellett vették fel: elõbbire több mint 1000 milliárd forint értékben kötöttek hitelszerzõdést a háztartások, míg lakásra 1100 milliárd értékben. A 160 és 170 forint közötti sávban 490 milliárd, illetve 616 milliárd forint ez az összeg, a 170-180 forintos intervallumban közel 220 milliárd és 283 milliárd forint összegben kötött hitelszerzõdést a lakosság.

 

Az utóbbi öt évben a legalacsonyabb, 143,28 forintos havi átlagos svájcifrank-árfolyamot 2008 júliusában jegyezte fel az MNB, a legmagasabb kurzust pedig tavaly márciusban, akkor 202 forint volt az átlag, de volt már 215 forint is egy frank ára.

 

A júniusi adatok még nem állnak rendelkezésre, de eddig az átlagos árfolyam szintén 202 forint, ami a legalacsonyabb (143 forintos) árfolyamnál 40 százalékkal magasabb, a legtöbb hitel felvételekor érvényes 150-160 forintos sávhoz képest pedig 26-34 százalékos növekedést jelent. Ha az idõközben bekövetkezett kamatváltozásoktól és kamatfixálásoktól eltekintünk, akkor ennyivel magasabb lett a hiteltörlesztés összege is a kezdetekhez viszonyítva, az árfolyamból adódó változásokat a bankok ugyanis automatikusan érvényesítik a havi törlesztõcsekkeken.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!