2024. április 28. Vasárnap, Valéria.
 
Díszek fára, gyomorbaForrás: nõi lapozó
Utolsó módosítás: 2008-12-04 12:13:03
Van, aki szülõtõktõl örökölt színes üveggömbökkel, van, aki sok-sok szaloncukorral, van, aki trendi, egyszínû dizájnnal díszíti a karácsonyfát, s van, aki saját kezûleg készült díszekkel - akár olyanokkal is, amelyek használat után - és közben - a gyomrunkban végezhetik. Ehetõ díszek,otthoni kivitelben.

Bár sokan Ádámtól-Évától származtatják a karácsonyfát, a feldíszített fenyõ hagyománya alig pár száz éves. Ha hinni lehet a történetíróknak, akkor 1605 körül lett hagyomány abból, hogy a téli napforduló körül fenyõfákat állítanak, és gyümölcsökkel, papírdíszekkel, édességgel ékesítik.

Ugyanezen krónikások beszámolójából az is kiderül, hogy a karácsonyfa állítása német szokás, bár ott, akkoriban inkább szellemûzõ funkciója volt: azt tartották ugyanis, hogy a napforduló idején kiszabadulnak a halottak gonosz szellemei, és szabadon csatangolnak a világban. Elõlük menekültek az örökzöld szobadísz alá az emberek.

Még mindig a történeti leírásoknál maradva állítólag Luther Márton volt az, Jézus születésének tiszteletére állított, apró gyertyákkal díszítve. Magyarországon még fiatalabb a karácsonyfa hagyománya, csupán a XIX. századig nyúlik vissza. Ekkor vette át a szokást a magyar arisztokrácia - Bécsbõl.

Nagy valószínûséggel az elsõ magyar karácsonyfa a magyarországi óvodák megalapítója, Brunszvik Teréz a nevéhez fûzõdik, a lexikonok szerint 1824-ben Aszódon díszített elõször fenyõt a grófnõ. A karácsonyfát - magyar hagyomány szerint - 24-én este kell feldíszíteni, és vízkeresztkor, január 6-án leszedni, mert minden más idõpont balszerencsét hoz. Az elsõ karácsonyfákat még dióval, almával, pereccel és papírvirágokkal, szalagokkal díszítették, de a XIX. század végén egy cseh üveggyár színes, szájjal fújt üveggömböket állított elõ - ezek a dekorációk azóta sem mentek ki a divatból. 

Örökzöld az örökzöldön - a szaloncukor

A fadíszítés divatja azóta sokat változott, ami szinte egyetlen hagyományként fennmaradt, az a szaloncukor, ezt egyébként szinte csak a magyarok aggatják a fára. Bár a boltokban már nem csak a többször hasznosítható kõkeményre aszalódó fajta kapható, hanem szinte minden, ami szem-szájnak ingere, aki nagyon különlegesre vágyik, maga is el tudja készíteni ezt a csemegét. Bár kicsit macerás, de az mindenképpen mellette szól, hogy így pontosan tudjuk mi kerül bele, pont olyan színû lesz a csomagolása, amilyet szeretnénk, és nem utolsósorban megalapozhatjuk vele a karácsonyi hangulatot.

Szaloncukor házilag:
1 kg (barna)cukor, 3 dl víz, ízesítõ anyagok: darált dió, kakaó, mogyoró, marcipánmassza, kókusz, citrom. Bevonáshoz: csokoládés tortabevonó.

Elkészítés: A cukrot a vízzel addig fõzzük, amíg sûrûsödni nem kezd. (Vékony drótból hajlítsunk gyûrût, mártsuk bele a masszába, és próbáljunk meg buborékot fújni úgy, mintha szappanbuborékot fújnánk. Ha ez sikerül, akkor már megfelelõ a cukor állaga.) A masszát öntsük vízzel kiöblített porcelántálba, öntsünk a tetejére is egy kis vizet, és tegyük hideg helyre. Amikor már nem meleg, akkor fakanállal keverjük addig, amíg hófehér pép nem lesz belõle. A pépet osszuk annyifelé, ahányféle cukrot szeretnénk készíteni, majd egyenként keverjük hozzá az ízesítõket. Ezután egy kicsit langyosítsuk meg, hogy jól kenhetõ legyen, és hideg tálcán simítsuk el 1,5-2 cm vastagságban. Amikor megdermedt a cukor és már vágható, akkor vizes késsel vágjuk kis téglalapokra. A csokoládét gõz felett melegítsük fel, és egyenként mártogassuk bele, ha teljesen megszáradt, lehet csomagolni. 

Könnyen, gyorsan, csokisat

Bár a házilag készült szaloncukor, (pláne, ha a ráfordított munka értékét is figyelembe vesszük) nem feltétlenül gazdaságosabb, mint a bolti, azért van, amin lehet spórolni: ilyen csokifüggelék. Az elkészítése ugyanis inkább csak odafigyelést, semmint tehetséget igényel, és nem is tart túl sokáig.

 

Karácsonyi csokoládéfüggelék
Hozzávalók:
25 dkg vaj, 30 dkg porcukor, fél csomag vaníliás cukor, 5 dkg kakaópor, 5 dkg liszt, 7 dkg darált, pörkölt mogyoró(dió, vagy madula)

Elkészítés: A vajat felhevítjük és belekeverjük a porcukrot, vanillincukrot, lisztet, kakaót, pár percig kevergetjük majd lehûtjük és hozzáadjuk a mogyorót. Tetszõleges apró formákba öntjük a pépet, és lehûtjük, ha megkeményedett,kiborítjuk õket. Érdemes ezután fényes, színes papírba vagy alufóliába csomagolni - egyrészt, hogy jobban mutasson, másrészt, hogy ne olvadjon meg, ne porosodjon.

Tipp: az újabban kapható, változatos formájú jégkockákat gyártó tartók például remekül megfelelnek erre a célra, de bármilyen bonbonos doboz mûanyag betétje is ugyanilyen jó.

 

 

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!