2024. május 4. Szombat, Mónika, Flórián.
 
Lakoma a föld alattForrás: RTL Hírek
Utolsó módosítás: 2010-09-02 11:56:48
Elõször kaptak meleg ételt azok a chilei vájárok szerdán, akik augusztus 5-én egy bányaomlás miatt rekedtek a 700 méteres mélységben a föld alatt.
A 33 férfinak húsgolyókat, csirkét és rizst juttattak le azon a járaton, amelyen keresztül megtalálásuk óta ellátják õket. Közben egy rövid idõre fel kellett függeszteni a mentõjárat fúrását, mert a fúrógép egy repedéshez ért. Ezért cementtel erõsítették meg a már kivájt üreg falát.

A bányászok 17 napon át - augusztus 22-ei megtalálásukig - a menhelyen található halkonzervet fogyasztották, azóta pedig csak proteinben gazdag tejalapú turmixokat és glükózszirupot kaptak. Az orvosok szerint a többség emésztõrendszere most jutott olyan állapotba, hogy már szilárd élelmiszert is ehetnek.

Étrendjük kialakításában segítenek az amerikai ûrkutatási hivatal, a NASA szakemberei is. Négyfõs csoportjuk már meg is érkezett a helyszínre. Vezetõjük, Dr. Michael Duncan szerint a bányászok ellátása szempontjából három szempont meghatározó: egyrészt megfelelõ mennyiségû kalóriát kell a szervezetükbe juttatni, másrészt ki kell alakítani egy alvási rendszert, harmadrészt oda kell figyelni arra, hogy optimisták maradjanak. Az amerikai orvos azt javasolta, hogy a dohányzók ne cigarettázzanak. A chilei hatóságok a bányászok kérése ellenére eddig sem juttattak le dohányárut a föld alá, hanem nikotintapaszt adtak nekik, hogy enyhítsék az elvonási tüneteket. Megkezdték oltásukat is: tetanusz, diftéria, influenza és tüdõgyulladás elleni vakcinákat adtak nekik. A vájárok egyébként találtak négy vízforrást is a mélyben, ezek egyike emberi fogyasztásra alkalmas.

A férfiak arról a menhelyrõl - ahol eddig voltak - egy szárazabb, ám 300 méterrel mélyebben fekvõ helyre költöztek. Az eddigi meleg és nedves "lakhelyükön" ugyanis többeknél gombás fertõzés jelentkezett. Egy szerdán nyilvánosságra hozott videó szerint a bányászok az eddiginél jobb hangulatban vannak. Többen megborotválkoztak, és tiszta pólót vettek fel.

A NASA vezetõ orvosa azt is javasolta a chilei szakembereknek, hogy legyenek nyíltak a bányászokkal és mondják meg nekik pontosan, hogy mikor tudják õket kimenteni. A mélyben rekedtek ugyanis most csak annyit tudnak, hogy hosszú ideig kell még lenn lenniük, de pontos dátumokat eddig nem közöltek velük.

A chilei hatóságok közben kidolgoztak egy napi menetrendet, amellyel a nappalok és az éjszakák váltakozását fogják ezentúl szimulálni. A bányászok minden nap reggel fél nyolckor kelnek. Ezután reggeliznek: szendvicset, joghurtot és tejet kapnak. Majd rendet raknak. Ezt követõen, vagy a kiépített kommunikációs rendszeren keresztül beszámolnak egészségügyi állapotukról a fenti orvosoknak, vagy pedig meghallgatják, a vezetõjüknek kinevezetett Luis Urza beszámolóját arról, hogy éppen mi zajlik a felszínen. Ebéd után csoportokban megbeszéléseket tartanak, elolvassák szeretteik leveleit, és válaszolnak ezekre. A vacsorát este 8-kor kapják, lámpaoltás pedig, 10 és 11 között van.

A bányászok már 27 napot töltöttek a föld alatt. A modern történelemben erre még nem volt példa. Eddig három kínai vájár bírta a legtovább: õk 25 napon keresztül szenet rágtak, mielõtt tavaly júliusban kimentettek õket egy vízzel elárasztott kínai bányából.

Szerdán egy rövid idõre egyébként le kellett állnia a mentõjáratot fúró szerkezetnek, miután a fúrógép áthaladt egy kisebb repedésen. Az akna falát ezután meg kellett erõsíteni. A munka irányítói elmondták, hogy ezentúl éjjel fúrnak majd, nappal pedig cementet öntenek a járatba. A harminc tonnás gép naponta 20 métert tud elõrehaladni. A mentõjárat kifúrása hónapokig tart majd: az elsõ fázisban elõrehaladnak, majd kiszélesítik az üreget, hogy azon kiférjenek a bányászok.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!