2024. április 27. Szombat, Zita.
 
Tájékoztató kampány a transzzsírsavak káros hatásairólForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-02-22 10:29:47
Szórólapokkal és a kórházakban elhelyezett plakátokkal szeretné felhívni a figyelmet az egészségügyi kormányzat az élelmiszerekben lévõ transzzsírsavak káros hatásaira - mondta Szócska Miklós egészségügyért felelõs államtitkár.

Az államtitkár szerint az egyik legnehezebb népegészségügyi szabályozás volt az élelmiszerekben található transzzsírsav mennyiségérõl szóló rendelet megalkotása, hiszen számos piaci szereplõvel kellett egyeztetni. Hozzátette: hatezer ember halálát okozza évente ez a káros összetevõ, jellemzõen szív- és érrendszeri és daganatos megbetegedést okozva.

Szócska Miklós elmondta, csökkent a szív- és érrendszeri megbetegedéssel kórházba kerülõk száma, ami több népegészségügyi intézkedésnek köszönhetõ. Emlékeztetett: keddtõl hatályos az a rendelkezés, amely az élelmiszerekben található transzzsírsav mennyiségére vonatkozik. A rendelet értelmében február 18. után tilos olyan élelmiszert forgalomba hozni, amely összes zsírtartalmának 100 grammjában a transzzsírsavak mennyisége meghaladja a 2 grammot. Az államtitkár szerint mivel a rendelet tartalmaz egy év türelmi idõt azoknál az elõre csomagolt élelmiszereknél, amelyeket a jogszabály életbe lépésekor már elkészítették, érdemes megnézni a csomagolást.

Ofner Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet fõigazgatója elmondta, a transzzsírsav káros hatásait már ötven éve kutatják, és a vizsgálatok kimutatták, hogy a telített zsírsavak és a transzzsír jelentõsen emeli a koleszterinszintet. Úgy véli, tudatosítani kell az emberekben, hogy odafigyeléssel maguk is sokat tehetnek egészségük megõrzése érdekében. Az egészségtudatosság terén sok változás volt az elmúlt években, de nem lehet mindent szabályozással elérni - tette hozzá.

Kérdésre válaszolva Szócska Miklós elmondta, az uniós élelmiszer-jelölési szabályok nem teszik lehetõvé, hogy külön jelöljék azon termékeket, amelyekben már csökkentett hidrogénezett növényi olajat használnak a gyártáskor. Jellemzõen a csokibevonóval készült termékek, a csokis kekszek, nápolyik, csomagolt cukrászati sütemények, teasütemények tartalmazhatnak még a megengedettnél több transzzsírt - mondta az államtitkár.

A jogszabály azokra az olajokra, zsírokra, zsíremulziókra terjed ki, amelyeket önmagukban vagy valamely élelmiszer összetevõjeként szánnak a fogyasztónak. Az állati eredetû zsírokban természetesen elõforduló transzzsírsavakra nem vonatkozik a szabályozás.

Évente hatezer életet menthet meg

Szócska Miklós egészségügyért felelõs államtitkár a betegbiztonságot segítõ fejlesztésrõl és a transzzsírsavrendeletrõl beszélt Kossuth Rádióban. A betegbiztonságot segítõ fejlesztés összehangolja, egyszerûbbé, átláthatóbbá, az orvosok számára biztonságosabbá teszi az egészségügyi rendszert.

Elmondta: az elmúlt évtizedben ezen a területen számos próbálkozás történt, az intézmények maguk is igyekeztek szervezettebbé, biztonságosabbá, minõségibbé tenni az ellátást. A kormány ezt most a betegbiztonság köré fûzte fel, s jelenleg tíz kórházban dolgoznak a bevezetésén, a tapasztalatok feldolgozásán, és lesz egy országos minõségfejlesztési rendszer, amely az önszervezõdés, a belsõ meggyõzõdésbõl fakadó minõségi, szervezett munkavégzéssel foglalkozik majd.

A legfontosabb, hogy az orvosok, szakdolgozók magukénak érezzék és alakíthassák a rendszert. „Egy minõségmozgalom beindításán dolgozunk” - fogalmazta meg Szócska Miklós. Hozzátette: nagyon sok jó történik az egészségügyben a hétköznapok során, de nagyon sok szervezetlenséggel, lelketlenséggel is lehet találkozni. Ennek a kiszûrésére és az ellátás minõségének fejlesztésére jött létre a program.

Az egészségügyért felelõs államtitkár elmondta: a programnak része a gyógyszerészi munka is, hiszen a beteg sokszor orvostól orvosig jár, és lehet, hogy csak a gyógyszerésznél derül ki, hogy a felírt gyógyszereknek olyan kölcsönhatásuk van, amely káros az egészségére. Ezért az ellátórendszer egészét be kell vonni a munkába. Ötven patikában indul majd a gyógyszerészi gondozás kísérleti programja. Az év végéig összeáll a módszertan, azt követõen pedig az egészségügy egészére ki kívánja terjeszteni a kormány.

A magyar egészségügyi rendszert a nemzetközivel összehasonlítva Szócska Miklós azt mondta: a magyar rendszernek számos olyan eredménye van, amelynek más országok nagyon örülnének. A magyar betegnek például természetes, hogy aznap vagy azon a héten eljut a háziorvosához, amikor erre szüksége van, míg az angol vagy a svéd betegnek várakoznia kell rá. A magyar egészségügynek számos eredménye van, miközben számos problémával küszködik, de hatékony és összehasonlítható eredményt ér el sok területen.

Február 18. után tilos lesz olyan élelmiszert forgalomba hozni, amely összes zsírtartalmának száz grammjában a transzzsírsavak mennyisége meghaladja a két grammot. Az errõl szóló tájékoztatásra kampányt is indítottak. Arra a kérdésre, hogy ezzel kapcsolatban mi a legfõbb veszély, Szócska Miklós elmondta: „évente kilencezer tonnát ettünk transzzsírból akkor, amikor napi öt gramm elfogyasztása 25 százalékkal növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulását”. A dán és osztrák példa alapján, ahol ezt a szabályozást már bevezették, a magyar statisztikákra kivetítve hatezer életet lehetne évente megmenteni, ha transzzsírmentesen táplálkoznánk. A biztonságos határérték napi két gramm körül van, ezért ez alá szorítják le a transzzsírbevitelt.

A szavatossági idõ lejártáig a korábban legyártott, illetve Magyarországra behozott termékek még ott lesznek az üzletek polcain. Ezért a kampánnyal arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy milyen termékekben van transzzsírsav.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!