2024. április 30. Kedd, Katalin, Kitti.
 
A passzív dohányzás károsítja a gyerekek artériáitForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-03-09 08:03:12
Ausztrál szakemberek eredményei szerint a passzív dohányzás maradandó károkat okoz a gyerekek artériáiban, idejekorán öregítve a vérereiket.

A European Heart Journal címû folyóiratban közölt tanulmány szerint a passzív dohányzás okozta kár - vagyis az artéria érfalának megvastagodása - a késõbbiekben növeli a szívroham és az agyi érkatasztrófa kockázatát. A több mint kétezer, három és 18 éves kor közötti fiatal bevonásával készült vizsgálat eredményei szerint a káros elváltozás csak akkor következett be, ha a gyermek mindkét szülõje dohányzott. A szakértõk szerint a gyermekek esetében nincs biztonságos szintje a passzív dohányzásnak való kitettségnek.

A szakemberek ultrahangos vizsgálattal nézték meg, hogy miként változott az egyik fõ - a fejet és a nyakat oxigéndús vérrel ellátó, a nyakon felfele a fej irányába futó - artéria falának vastagsága azoknál a gyerekeknél, akiknek mindkét szülõje dohányzott. Az eredmények szerint az ütõér falának elváltozása - intima-media vastagság - kezdetben csekély volt, ám mintegy húsz évvel késõbb, amikor a gyerekek elérték a felnõttkort, már jelentõssé és észlelhetõvé vált.

A tanulmányunk azt mutatja, hogy a gyermekkorban való passzív dohányzás közvetlen és visszafordíthatatlan kárt okoz az artériák szerkezetében - húzta alá a tanulmány egyik szerzõje, Seana Gall, az ausztrál Tasmániai Egyetem munkatársa. A szülõknek és azoknak, akik fontolgatják a gyermekvállalást, le kellene szokniuk a cigarettázásról - mondta a szakember, hozzátéve, hogy ezzel nem csupán saját maguknak kedveznének, hanem a gyermekeik jövõbeli egészségét is védelmeznék.

A kutatók olyan, az összefüggésre talán magyarázatot adó egyéb tényezõt is figyelembe vettek, mint az, hogy a gyerekek idõvel maguk is dohányossá váltak-e, ám mindezek nem változtattak az eredményeken. A szakemberek ugyanakkor nem tapasztaltak érfalelváltozást azoknál a fiataloknál, akinek csak az egyik szülõje dohányzott. A kutatók elmélete szerint ennek az lehet az oka, hogy ilyen esetben talán nem volt olyan magas a passzív dohányzásnak való kitettség mértéke.

A Forest elnevezésû lobbicsoport vezetõje, Simon Clark ugyanakkor óva int a rémhírterjesztéstõl, mondván, hogy az artériák károsodásáért számos tényezõ, köztük a szegényes étrend és a légszennyezés különbözõ formái is felelõsek lehetnek. Az emberi test szinte minden szervét károsítja a dohányzásA dohányadó háromszorosra emelése 200 millió életet menthetne meg

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!