2024. április 27. Szombat, Zita.
 
Egészséges nyírfavíz, a természetes élelmiszerForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-03-18 12:42:10
A nyírfa nedve évszázadok óta értékes itala az emberiségnek. Már a XIII. században megemlítik, hogy egyes ázsiai népek a nyírvízzel oltják szomjukat.

A 14. században az elsõ német természetleíró, Conrad von Megenberg is említi a nyírvizet, mint a hétköznapi emberek frissítõ italát. A nyírvíz a szláv népek, a románok között is igen elterjedt ital, de isszák a lappok, svédek, finnek, észtek, votjákok, baskírok és különbözõ szibériai népek. Észak-Eurázsiában a nyírvíz fogyasztása a hal- és húsfogyasztásnál fellépõ skorbut ellensúlyozására szolgál.

A magyar nyelvben fellehetõ változatos neve arra utal, hogy Magyarországon is igen elterjedt és kedvelt volt. Már a honfoglaló magyarok is fogyasztották, évente megcsapolták a nyírfákat, hogy az értékes nyírnedvhez jussanak. Késõbb a nyírfa csapolásával még pezsgõt, nyírbort és nyírsört is készítettek a nedvbõl. A nyírfanedv különbözõ elnevezései: virics (Székelyföld, palócok), nyírlé (Lápos völgye), nyírvíz (Nyírség, Börzsöny), boza (palócok), csiger (Bakony). Szótáraink nyirics néven is említik.

A nyírvizet Nyíregyháza, Debrecen piacain még a múlt században hordószámra árulták. A nyírvíz különösen népszerû ital volt – s részben az napjainkban is – a Székelyföldön, ahol a 16–18. sz.-ban viricses kádat, vicses teknõt említettek nyilvánvalóan a nagy mennyiségû nyírvíz tárolására. Gyergyóban a havasok között viricsfõzõházról is tudunk (1872). A háromszéki székelyek a nyírvíz gyûjtésnél a fa- és erdõkultusz nyomait õrizték meg: az egyik tavaszi ünnepen a legények és leányok csapatosan mennek ki az erdõbe, és táncolás, éneklés közben csapolják meg a nyírfákat.

Nyírfanedv csapolása

A nyírfanedv a nyírfa "vére". Ez a különleges anyag egy évben egyszer gyûjthetõ és mindössze 3 hét áll rendelkezésre a csapolásra. Nyáron a nyírfák magukba szívják és elraktározzák a napfénybõl származó energiát és egyéb tápanyagokat, hogy a következõ évben használják fel azokat a növekedéséhez. Ahogy az õszi nappalok rövidebbé és hidegebbé válnak, a nyírfák a nyár alatt felhalmozott energiát a gyökereikben tárolják, várva a tavaszt és ezzel a fa felébredését. A hosszú és hideg tél alatt a nyírfák pihennek.


Energiaraktáraik biztonságban vannak a gyökerekben. Amint megjön a tavasz, a nappalok hosszabbak lesznek és a hó olvadni kezd, a nyírfák felébrednek és a gyökerükben tárolt energia által készen állnak az új növekedési idõszakra. A nyírfaerdõ tavaszi ébredését jelzi, ha letörünk egy ágat és az a törésnél csöpögni kezd. Ez a biztos jele annak, hogy a „Mahla", a nyírfavíz a gyökerekbõl az ágak felé áramlik. Ha a fülünket a fa törzséhez szorítjuk, még hallani is lehet a nyírfavíz áramlását a fában. Egy régi finn népi megfigyelés szerint a nyírfavíz akkor kezd el keringeni a törzsben, amikor a hó teljesen elolvadt egy jól látható kört hagyva a fa lábánál.

A csapolás úgy történik, hogy a nyírfába vagy mélyedést, gödröcskét (Nyírség: lék, vék, tejke; Székelyföld: göbéc, gübü, hajk) vájnak, s az abba összegyûlt levet kiszürcsölik, (bodza)csõvel kiszívják, vagy (manapság korszerûbb eljárással) a fákat 5-8 cm mélyen meglékelik és csöveket raknak bele, amin keresztül kifolyik a nyírfalé. A fának ez az eljárás nem árt, mert csupán a tápanyag egy része folyik ki, és a megcsapolás helyei a növekedés során automatikusan benõnek. Ezt leginkább a vérvételhez lehetne hasonlítani. A nyírfanedvet frissen, üdítõ italként vagy erjesztve, szeszesitalként fogyasztják. Olykor a bort ízesítik vele. Hasonlít a friss víz ízéhez, egy kis édeskés mellékízzel, valamint a fa aromájával.

Milyen összetevõket tartalmaz a nyírfanedv?

A nyírfanedv egy színtelen folyadék, amely betulint, komplex szerves savakat (fõként: nikotinsav, almasav, glutaminsav), ásványi anyagokat (makroelemek, mikroelemek, nyomelemek, fõként: kálium, kálcium, nátrium, magnézium, mangán, foszfor, cink, réz), fruktózt, glükózt, aminosavakat, vitaminokat, proteineket, természetes erjesztõ anyagokat, növényi fitovegyületeket, és fitoncidokat (antimikrobális szerves vegyületek, amit a növények termelnek saját „immunrendszerük" védelmére) tartalmaz kimutatható mennyiségben. A nyírfanedv egy magas biológiai hasznosulású, természetes élelmiszer.

Nyírfanedv hatásai

A nyírvíz a szervezetben a homeosztázis, a belsõ egyensúly visszaállításában vesz részt. A homeosztázis felborulásáért felelõs méreganyagokat, salakanyagokat magába zárja, míg kolloidális összetevõit a sejtjeink hasznosítják. Ioncsere képessége egyedülálló. A betulin (betulinol) és a fitoncidok tartalma miatt a nyírfanedv a vizeletkiválasztó rendszer és az emésztõszervrendszer támogatója. Gyulladáscsökkentõ és antibakteriális hatással bír. Golyva, tüdõbaj, vesebántalmak ellen is fogyasztják. Vértisztító hatású. Ízületi kopások és reumás fájdalmak enyhítésére is alkalmazzák.

Energetizál. Extra vitalitást nyújt a szervezetnek. Erõsíti az immunrendszert. Tisztítja a nyirokrendszert.
Gyorsan felszívódik a gyomorban. Méregtelenítõ és lúgosító hatást fejt ki. Tisztító kúra és léböjt során kiválóan alkalmazható. A nyírfanedv mágneses erõként viselkedik a szerves hulladékokat illetõen, mint a salakanyagok, mérgezõanyagok. Valódi sejtszintû, váladék elvezetõ szerepet tölt be. Magába szívja a rosszat, cserébe pedig otthagyja a gyógyító tulajdonságait. Felgyorsítja az anyagcserét, ezért a testsúlykontroll során sikerrel alkalmazható.


Alkalmas a test folyadék-elektrolitikus egyensúlyának megõrzésére még erõs fizikai igénybevétel esetén is. Izotóniás italként mûködik. Az edzések és a versenyek alatt a sportolók vízfogyasztását korlátozzák, mivel a víz nem szívódik fel azonnal az emberi testben, amitõl a gyomor nagyon nehéz lesz. A nyírfanedv könnyedén felszívódik, az izmokat oxigénnel látja el az anyagcsere folyamatokban. A nyírfanedv természetes elemei segítik a test só - víz háztartásának fenntartását.

Külsõleg alkalmas a bõr és a hajas fejbõr ápolására. A nyírfanedv molekuláris szerkezete a bõr számára fontos alapanyag. Táplálja, és sejtszinten hidratálja a bõrt, pH értékét egyensúlyba állítja. Gyulladáscsökkentõ tulajdonságai felületi hámsérülések, sebek, fekélyek, bõrproblémák (pattanások, psoriasis, ekcéma) kezelésére is alkalmassá teszik. Naponta legalább 2x (reggel és este) masszírozzuk be az érintett területet, vagy tegyük pumpás fejjel ellátott palackba és permetezzük a felületre. A savas pH a fejbõrön is megjelenik. Ennek hatására a hajszálak elvékonyodnak, elgyengülnek. Hajhullás, fejbõrzsírosodás, erõs korpaképzõdés, seborrhea vagy pattanások jelennek meg.

A nyírfanedv fejbõrbe masszírozva segít megszüntetni a savasodás következményeit, sejt-szinten regenerálja a hajhagymákat és tölti fel azok raktárait. Ilyen esetben a száraz fejbõrbe masszírozzuk be, a probléma fokától függõen heti 2-3x, vagy akár mindennap. A nyírfanedvet akár a bõrrõl, akár a hajról nem kell lemosni. Csökkenti a hisztamin termelést, így az asztmás, allergiás tüneteket is. Egyes összetevõi antioxidánsként szolgálnak. Itt pedig a nyírfacukorról olvashatsz!

Jó tudni! Hazánkban életben lévõ jogszabályok alapján állami - önkormányzati tulajdonú erdõben, telken - területen tilos a fák megcsapolása, mert természetkárosításnak minõsül. Kizárólag magántulajdonú erdõben, telken lehet fát csapolni a tulajdonos engedélyével.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!