2024. április 26. Péntek, Ervin.
 
Ötezer fõs létszámhiány van a honvédségnélForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-10-31 16:22:06
A többlépcsõs katonai illetményemelés ára nem a létszám lefaragása, sõt, inkább az állomány bõvítésére van szükség – mondta a Kossuth Rádióban Hende Csaba honvédelmi miniszter.

Végleges döntés van már arról, hogy több lépésben – elõször várhatóan jövõ júliusban – emelkedik a katonák illetménye, összesen és átlagosan 50 százalékkal. Mivel az elsõ nagy ugrás, mintegy 30 százalék, év közben lesz, a 15 milliárdos fedezet pótelõirányzatként került a költségvetési javaslatba. Késõbb 5-5 százalékos mértékû emelésekkel 2019. január 1-jéig folytatódik az illetmény növelése. Ez minden katonát érint, a hivatásos és a szerzõdéses állományt, a tiszteket, az altiszti kart, valamint a legénységet is – mondta a 180 percben Hende Csaba honvédelmi miniszter.

Hozzátette: bizonyos kategóriáknál, például az altiszteknél, ahhoz, hogy a pályán tudják tartani õket, az átlagot meghaladó mértékû illetménynövelésre van szükség. A tárcavezetõ kérdésre válaszolva kijelentette, az illetménynövelésnek nem az az ára, hogy el kell küldeni embereket, hangsúlyozta, semmiféle leépítésrõl nem lehet szó, mivel a honvédségnél 5 ezer fõs létszámhiány van. Sõt, a költségvetési törvény azzal számol, hogy növekedni fog a létszám. A bõvítést különbözõ NATO-kötelezettségek is indokolják.

Azt is kiemelte, nem azért van 5 ezerrel kevesebb katona, mert nincs elég érdeklõdõ, hiszen a tisztképzésre tízszeres a túljelentkezés. A probléma az, hogy a költségvetés nem engedte meg a megfelelõ számú hivatásos és szerzõdéses katona foglalkoztatását. Igaz, a személyi hiányt valamelyest enyhítette, hogy 2010 óta több mint 5 ezer önkéntes katonát állítottak rendszerbe – fogalmazott.

A miniszter hangsúlyozta, a katonai hivatás semmilyen más foglalkozáshoz sem hasonlítható, mert az esküjükben vállalják, hogy akár az életüket is áldozzák feladatuk teljesítéséért. Ez azt a kötelezettségeket rója az államra, hogy a testület tagjai számára egész életpályát adjon. Garantálni kell, hogy ha a katonáknak életkoruk vagy betegségük miatt meg kell válni addigi feladatuktól, akkor az állami szolgálat területén más megbecsült, méltó foglalkoztatást, jövedelmet és pozíciót kapjanak. Az életpálya lényege, hogy az állam senkinek nem engedi el a kezét egy pillanatra sem.

A katonai elõmeneteli rendszer piramis alakú rendszer, minél feljebb megyünk, annál kevesebb a pozíció, miközben alul jönnek be a fiatalok. Szükségszerû ezért, hogy karrierjük közepe táján viszonylag sokan kiváljanak ebbõl a rendszerbõl. Õk korábban szolgálati nyugdíjba mentek vagy biztonsági õrként helyezkedtek el, sokszor egészen méltatlanul alakult a pályájuk, miközben az államélet számos más területén hasznosíthatók a képességeik: fegyelmezettek, tudnak tervezni, szervezni, végrehajtani. Biztosítania kell, hogy ezek a személyek át tudjanak menni más pozícióba, ezért át kell képezni õket, valamint garantálni kell, hogy felveszik õket az üres állami állásokba – tette hozzá.

Az afganisztáni magyar szerepvállalásról Hende Csaba azt mondta, a nemzetközi fegyveres, harcoló misszió ér végett december 31-én, majd másnaptól rögtön megkezdõdik egy támogató mûvelet, amelynek angol neve Resolute Support. Ennek keretében a NATO katonái, köztük a magyarok, a korábbinál lényegesen alacsonyabb létszámmal, kiképzõi, tanácsadói, szakértõi feladatokat fognak ellátni. A magyarok létszáma elõreláthatólag mintegy száz fõ lesz, de a létszámokról és a beosztások pontos meghatározásáról még folyik az egyeztetés a NATO-ban – mondta a Kossuth Rádió mûsorában a honvédelmi miniszter.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!