2024. április 28. Vasárnap, Valéria.
 
Jókedvet és vidámságot sugárzó színekben várja az iskola a gyerekeket KomádibanForrás: berettyohir.hu
Utolsó módosítás: 2012-09-11 12:19:07
Szeptember 3-án megkezdõdött a tanítás a még felújítás és bõvítés alatt álló Barsi Dénes Általános Iskolában. Az építkezés részleteirõl és az átadást követõ változásokról Molnárné Kolozsvári Irén igazgatónõvel beszélgetett Nagy Katalin, a Berettyóhír szerkesztõje.

 

Az iskola eddig 300fõ kényelmes befogadására volt alkalmas, ami most a hozzáépítésnek köszönhetõen 100 fõvel fog nõni. A meglévõ épület két szárnnyal bõvül, ami az egyik oldalon egy, míg a másikon két emelet ráépítését jelenti.  Egy-egy új emeleten 3 tanterem lesz, amelyek szaktantermi funkciót fognak betölteni.  A tanteremszám növekedése lehetõvé teszi a szaktantermi oktatást, és a negyedik osztályos tanulók elhelyezését az épületben. Õk fogják a hátsó udvarról is megközelíthetõ, külön bejáratú, új második emeleti részt elfoglalni az irodák fölött.  Náluk az egy tanterem egy osztályrendszer elhelyezési módot fogjuk alkalmazni. Az építkezés ideje alatt a felsõ tagozatos osztályok is egy tanteremben lesznek egész délelõtt.  Az átadást követõen vissza fog állni a felsõ tagozatban a szaktantermi oktatás, de most a legfõbb cél az, hogy minden gyereket szem elõtt tarthassunk. Az ebédlõ fölötti szárny elsõ emeletén pedig rajz és informatika szaktanterem kialakítására kerül majd sor.

Milyen forrásokból és mekkora összegbõl valósul meg az építkezés?

A beruházás az Észak-Magyarországi Operatív Program keretében, 369 millió forintból kivitelezhetõ, melybõl 19 millió forint (önkormányzati) önerõ. Ezt az összeget teljes egészében az emeletes iskola fejlesztésére kell fordítanunk.  A fejlesztés alatt a nyílászárócserét, az elektromos-és vízhálózat fejlesztését, szennyvízelvezetést, fûtéskorszerûsítést, hõszigetelést és bõvítést kell érteni. Az összegbõl 30millió forint az iskola bútorzatának és eszköztárának fejlesztésére fordítható. A közelmúltban már az új bútorok színe, mérete és típusa is kiválasztásra került. Az új bútorok nemcsak az új szárnyak tantermeibe kerülnek, hanem az utcafronti tantermekbe is.

Mikor kezdõdtek a munkálatok, és mikorra kell véglegesen átadni az iskola épületét?

Már június 1-jén megérkeztek a munkások, de ahhoz, hogy a munkálatok megkezdõdhessenek, a tanév rendje szerinti befejezéshez képest két héttel korábban be kellett fejeznünk az oktatást. A kivitelezõvel kötött szerzõdés alapján az épület végleges átadásának idõpontja 2012. december 31. Emellett a pénzügyi elszámolást is el kell készíteniük 2013.január 3-ig.

Szeptemberig milyen munkafázisokkal végeztek az itt dolgozó munkások, és a jövõt illetõen milyen munkákat kell még befejezniük?

Megállapodtunk, hogy az utcafronti 14 tantermet (mivel ennyi felsõs osztályunk van) elkészítik, és átadják szeptember 1-ig, hogy zavartalanul, biztonságos körülmények között megkezdõdhessen az oktatás az épületben. Szerencsére ez sikerült is. Apró hiányosságok még akadnak ugyan, de ezek nem akadályozzák a tanítást. Például a parkettát kell a tantermekben idõtálló anyaggal lefesteni, és a lépcsõket kell csúszásmentes anyaggal bevonni, amire majd egy hétvégén fog sor kerülni.

Hány ember keze munkáját dicséri az „új” iskola?

Átlagosan 70fõ dolgozik az építkezésen. A munkálatoktól függõen ez a szám változik, van amikor több,  van amikor kevesebb.

Helyszíni szemlém során az oktatási részhez érve biztonságos, rendezett folyosó-és teremkép tárul elénk, ahol az építési területeket lezáró OSB lapokból készült falak emlékeztetnek minket a felújítási folyamatokra. A balesetveszély itt teljes mértékben kizárt!

Így van. Nincs balesetveszély! Az építési terület az oktatási területtõl OSB lappal el van különítve, sõt, a tûzoltóság kötelezõvé tette ezek hátsó oldalának hang és hõszigetelõ gyapottal való kitöltését. Mindenképpen el akartuk kezdeni idõben az oktatást, és reméltük, hogy ezt az iskola épületében tehetjük. A tanév rendje rendelet (ami erre a tanévre 182 tanítási napot ír elõ) szabályoz és korlátoz minket, így késõbbi iskolakezdésre nem is gondoltunk, amiatt, hogy már az elõzõ tanév is rövidebb volt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 








Milyen érzés, hogy ez a nagyszabású felújítás az Irénke néni vezetése alatt valósulhat meg?

8 éve minden évben van valamilyen felújítás, de mindig nagyon jó érzés látni hogyan szépülünk, újulunk, fejlõdünk. Emellett sok aggodalommal is jár egy-egy ilyen idõszak.

Az épület fõbejárata fölött egy mûvészeti alkotás, az iskola névtáblája látható, a bejárat elõtti két oszlopon pedig kõbe vésett idézetek olvashatók.

Igen, ezek Birizdó Gabriella alkotásai, aki már több alkalommal készített mûveket Komádi városának megbízásából. Az oszlopokon lévõ két új táblán Barsi Dénes egyazon versébõl olvashatunk két idézetet.

Érdeklõdõek a város lakosai? Gyakran kérdezõsködnek a munkálatokról?  Milyenek a szülõk, diákok visszajelzései?

Sokan kételkedtek benne, hogy idõben elkezdõdik a tanítás, ezért fõleg erre irányuló kérdéseket kaptam. Emellett az évnyitóról, annak helyszínérõl és az épület biztonságáról érdeklõdtek még. A szülõk az elsõ tanítási napon bejöhettek az iskola oktatási részébe, és meggyõzõdhettek róla, hogy a gyermekük biztonságos épületben tanulhat. Sokan eljöttek, és bevallották, aggódásuk felesleges volt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hogyan lehet az iskola új állapotát hosszú idõn át megõrizni?

Mi eddig is figyeltünk rá, hogy szándékos rongálás ne történjen, vagy ha mégis, az illetõnek meg kellett térítenie a kárt. A közoktatási törvény leírja, hogy milyen felelõsséggel tartozik az, aki kárt okoz, és milyen mértékben kell megtérítenie azt.  Mostantól egyébként még fokozottabban oda fogunk figyelni erre.

 

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!