2024. május 5. Vasárnap, Györgyi.
 
Több milliárd lakható bolygó lehet a TejútrendszerbenForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2013-11-08 08:54:18
Amerikai csillagászok szerint galaxisunk több milliárd lakható bolygónak adhat otthont.

Több milliárd lakható bolygó lehet galaxisunkban, a Tejútrendszerben, annál is több, mint ahány ember él a Földön - állapították meg amerikai csillagászok az amerikai ûrkutatási hivatal, a NASA által felbocsátott Kepler ûrteleszkóp adatainak elemzése nyomán.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelentetett tanulmányt kedden ismertette az amerikai tömegtájékoztatás. A csillagászok arra a megállapításra jutottak, hogy a Naphoz hasonló csillagok hozzávetõleg egyötöde körül keringhet a Földhöz hasonló méretû, sziklás, folyékony vizû bolygó, amely potenciálisan élet, akár intelligens élet hordozója lehet.

Ha a csillagászok becslése helyes, akkor a legközelebbi, óceánnal borított bolygó 12 fényévre lehet, ami galaktikus léptékben a Föld szomszédságban található ugyan, ám ez minden gyakorlati program - például egy ûrszonda odaküldése - szempontjából túlságosan nagy távolság. A szakemberek szerint ugyan a Naphoz fogható csillagok 22 százaléka körül keringhet a paraméterei alapján a Földhöz fogható bolygó, a számítás hibahatára azonban plusz-mínusz 8 százalék. Jellemzõ módon a programmal kapcsolatos csillagászi számítások olyannyira eltérnek egymástól, hogy az AP hírügynökség kedden 8,8 milliárd, a The Washington Post 25 milliárd, a The New York Times pedig 40 milliárd potenciálisan élhetõ bolygóról számolt be.

A szakértõk rámutattak, hogy a bolygók mérete és a potenciálisan az élhetõ - vagyis a nem túlságosan forró és nem túlságosan hideg - zónában való elhelyezkedése önmagában véve nem jelenti azt, hogy fizikai adottságaik is a Földéhez lehetnek hasonlatosak. A kutatás még az extrapolációs számítások fázisában tart, vagyis a szakértõk meglévõ ismeretek alapján ismeretlen tényállásra próbálnak meg következtetni. A következõ lépés az lehet, hogy e planétákon megpróbáljanak atmoszférát találni egy ezután felbocsátandó nagy teljesítményû ûrteleszkóp segítségével.

A 2009-ben a Naprendszerünkön kívüli bolygók, elsõsorban a Hattyú csillagkép 150 ezer csillaga körül elhelyezkedõ planéták megfigyelésére felbocsátott Kepler ûrteleszkóp a navigációs rendszer meghibásodása miatt idén felmondta a szolgálatot. Ám addig is több mint három éven keresztül továbbította az adatokat a Földre. Natalie Batalha, a NASA szakértõje szerint egy teljes évi adatfolyam elemzéséhez még hozzá sem kezdtek. A Kepler konkrétan 10 olyan, a Földéhez fogható méretû és a Naphoz hasonló csillag körül keringõ bolygót azonosított be, amely az élhetõ övezetben található.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!