2024. április 27. Szombat, Zita.
 
Újrahasznosított karácsonyi menüForrás: nõi lapozó
Utolsó módosítás: 2008-12-30 09:18:59
A töltött káposztának jót tesz, ha áll néhány napot, és a pulyka is ízletes még december 27-én is, sõt, a bejglit is lehet enni, akár szilveszterig is. Viszont mindent meg lehet unni egy idõ után - vagy csak egyszerûen túl sokat csináltunk -, ezért mindenképpen kell egy-két trükk, hogyan lehet eltüntetni a maradékokat. Maradéktalanul.

Túl sok volt az étel, kevés a vendég, vagy épp minden rokon hozott egy "kis kóstolót" a saját fõztjébõl? Az ünnepi asztalon sok mindennek juthat hely, ám a legtöbb családnál igazi hadsereg kell ahhoz, hogy minden elfogyhasson. Igaz, hogy mindenbõl lehet másnap, harmadnap is enni - sõt, valaminek kifejezetten jót tesz, ha áll egy rövid ideig -, de még a legfinomabb fogásokat is meg lehet unni, kidobni az ételt pedig senki nem szereti.

 

Ha megmaradt némi pulyka...

Ha a sült pulykahúsból (esetleg libából vagy kacsából) maradt meg, akkor a felhasználásával finom, egyszerû pitét vagy levest készíthetünk. A leveshez egy nagy fazékban forrósítsunk fel egy evõkanálnyi olívaolajat, adjunk hozzá egy gerezd összezúzott fokhagymát és hevítsük addig, míg sisteregni nem kezd. Tegyünk hozzá kisebb kockákra felvágott sárgarépát, karlábét, zellergumót, petrezselyem gyökeret, és lefedve pároljuk néhány percig. Szórjunk rá két evõkanálnyi lisztet, keverjük jól össze, majd öntsük fel pár liter vízzel. Tegyük bele a pulykasült csontjait - nem baj ha maradt rajta egy kis hús is -, majd fûszerezzük kevés darált borssal, õrölt szerecsendióval és egy kis csokornyi kakukkfûvel (esetleg más zöldfûszert is használhatunk). Ízesítsük sóval és húsleves-kockával. Lassú tûzön fõzzük 40-50 percig. Ha van otthon árpagyöngy vagy tészta, azt is tehetünk a levesbe, hogy még tartalmasabb legyen.

A húsos pitéhez elsõ lépésként melegítsük elõ a sütõt 200 fokra. Egy nagy lábasban forrósítsunk fel egy evõkanálnyi vajat, és két evõkanál lisztet, készítsünk világosabb rántást. Öntsük fel egy liter húslevessel (kockából is készülhet), és keverjük addig, míg sima alaplevet sem kapunk. Fûszerezzük egy evõkanál mustárral, sóval, borssal és apróra vágott zöldfûszerekkel. Egy tepsiben vagy tûzálló edényben rétegezzük le a kockákra vagy csíkokra vágott húst, tehetünk mellé felkarikázott sárgarépát, póréhagymát vagy más zöldséget is. Öntsük rá a mártást. Nyújtsunk ki egy adag készen kapható vajas vagy leveles tésztát akkorára, hogy befedje az edényt. A tészta széleit jól nyomkodjuk a sütõedényhez, tetejét szurkáljuk meg villával, kenjük meg felvert tojással, és elõmelegített sütõben 150 fokon süssük 35-40 percig. A húsos ragut befedhetjük krumplipürével is, ilyenkor a pürébe keverjünk egy-két tojássárgáját, majd fedjük be vele a ragut, villával igazgassuk el egyenletesen, és forró sütõben süssük az egészet pirosra.

A pulykahúsból gyors salátát is készíthetünk, akár munkahelyi ebéd is lehet belõle. Készítsük el elõször a dresszinget. Egy keverõedénybe tegyünk egy evõkanál mustárt, három evõkanál balzsamecetet, két gerezd reszelt fokhagymát, egy evõkanál olasz fûszerkeveréket és három evõkanál olívaolajat. Keverjük alaposan össze, majd tegyük félre. Egy nagy salátás tálba tépkedjük bele a jégsalátát, tegyük bele a paradicsomot, egy kevés kockára vágott eidami sajtot, két kanál olívabogyót, felkarikázott újhagymát és egy lecsepegtetett fehérbab-konzervet is. Adjuk még hozzá az ujjnyi csíkokra vágott maradék pulykasültet. Csorgassuk meg a dresszinggel, majd keverjük óvatosan össze.

 

Ha megmaradt egy kevés hal...

Az egészben megsütött hal maradékából a legjobb ha kenyérre kenhetõ szendvicskrémet készítünk. A maradék halhúsból szedjük ki a szálkákat, majd tegyük egy tálba a húst. Adjunk hozzá vékonyra felvágott zellerszárat (halványító zellert), felkockázott almát és keményre fõzött, apróra vágott tojást. Ízesítsük kevés darált borssal, egy citrom kifacsart levével, némi mustárral és sóval. Pár kanálnyi majonéz hozzákeverésével tegyük krémessé. Pirítósra kenve fogyasszuk, vagy megtölthetünk vele, nagyméretû kivájt paradicsomokat is - nagyszerû étel lehet összejövetelekre!

Halmaradékból készülhet különleges rizses vagy tésztás saláta is (ezt akár a munkahelyünkre is magunkkal vihetjük, ha dolgozunk a két ünnep között). A megfõzött és kihûlt rizshez, illetve tésztához keverjük a szálkanélküli halhúst, forgassunk hozzá összevágott paradicsomot, lilahagymát, cukkinit és színes kaliforniai paprikát, majd ízesítsük citromlével, sóval és kevés darált borssal.

 

Ha megmaradt egy-két adag köret...

Ha több krumplit készítettünk a kelleténél, a maradékból készítsünk spanyol tojásos lepényt! Karikázzunk fel két hagymát, vágjunk apróra két gerezd fokhagymát, és egy evõkanálnyi olívaolajon pároljuk meg mindkettõt. Karikázzunk fel némi kolbászt, és tegyük a hagymához, majd keverjük a hagymás-kolbászos alaphoz a feldarabolt krumplit is. Verjünk fel hat tojást egy kevés tejjel, sóval és borssal, majd öntsük a burgonyára. Süssük kedvünk szerinti keménységûre, majd szeleteljük fel, mint egy tortát és tálaljuk salátával. A tetejét reszelt sajttal is megszórhatjuk. Gyors, egyszerû vacsora lehet belõle.

A maradék fõtt rizsbõl könnyen készíthetünk sütõben sült "rizottót":egy tûzálló edényben forrósítsunk fel két evõkanál vajat, tegyünk bele egy fej apróra vágott hagymát és egy gerezd összezúzott fokhagymát. Ha van maradék zöldségünk, akkor tegyük a hagymához, ha nincs, akkor fagyasztott zöldségkeveréket is használhatunk. Öntsük fel annyi vízzel, hogy épp ellepje, majd, tegyük hozzá a rizst is. Alaposan keverjük össze, tegyük elõmelegített sütõbe, öntsük fel két deci fehérborral, majd idõnként megkeverve negyed óra alatt süssük össze. Ha elkészült, forgassunk bele még egy kevés vajat, a tetejére parmezánt is forgácsolhatunk.

A megmaradt zöldségekbõl egyszerû és gyors, tápláló krémlevest készíthetünk. A zöldségeket (bármilyen fajta lehet) tegyük egy edénybe, öntsük fel egy liter zöldséglevessel (kockából is lehet), ízestísük sóval és darált borssal, majd forraljuk fel. Botmixerrel pürésítsük a levest, majd keverjünk hozzá egy kis doboz fõzõtejszínt (három deciset). Forraljuk még egyszer fel, majd tálaljuk tányérokba vagy bögrékbe. Krutont vagy pirítóst kínáljunk mellé.

 

Ha megmaradt pár szelet bejgli...

Ha már unalomig teleettük magunkat a bejglivel és kezd már kiszáradni, legjobb, ha pudingot készítünk belõle. A bejglit vágjuk fel egy centi vastagságú szeletekre, majd ferdén - úgy, hogy a szeletek kicsit fedjék egymást -, rakjuk le egy kivajazott tûzálló tálba. Tehetünk a szeletek közé meghámozott alma vagy körteszeleteket, barackbefõttet is. Egy tálba öntsünk fél liter tejszínt, tegyünk hozzá ízlés szerint cukrot, vaníliás cukrot, reszeljünk bele citromhéjat, és keverjünk hozzá négy tojássárgáját. Ezzel a tejszínes keverékkel öntsük nyakon a bejgliszeleteket, majd elõmelegített sütõben 150 fokon süssük fél órán keresztül.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!